MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 05-02-2021 17:01   Güncelleme : 05-02-2021 17:01

TÜRK KIZILAY MUĞLA ŞUBE BASIN AÇIKLAMASI

TÜRK KIZILAY MUĞLA ŞUBE BASIN AÇIKLAMASI

TÜRK KIZILAY MUĞLA ŞUBE BASIN AÇIKLAMASI

 

 

04.08.2020 tarihinde benden önceki Şube Başkanının görevden alınması ile 04.08.2020 tarihinden itibaren Genel Merkezin atadığı Kızılay Müfettişleri tarafından yaklaşık 6 aydır yönetildi. Kızılay Genel Merkezimizin 27.01.2021 tarih itibari ile Muğla Kızılay Şube Başkanlığı görevine resmi olarak başlamış oldum.

Kızılay hakkında birkaç bilgiyi paylaşmak istiyorum;

            Kızılay, Savaş alanında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmek arzusundan doğmuştur.

           11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulan Kızılay,
          1877'de "Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti",
          1923'de "Türkiye Hilali Ahmer Cemiyeti",
          1935'te "Türkiye Kızılay Cemiyeti" ve
          1947'de "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır. Kuruluşa "KIZILAY" adını büyük önder Atatürk vermiştir.

Kızılay'ın amacı, her nerede görülür ise, hiçbir ayrım yapmaksızın insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmak, insanın hayatını ve sağlığını korumak, onun kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı getirmeye uğraşmaktır. Kızılay ihtiyaç anında dayanışmanın, ıstırap anında eşitliğin, savaşın en kızgın anında insancıllığın, tarafsızlığın ve barışın simgesidir.

             Kızılay, Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Topluluğu'nun temel ilkelerini paylaşır. Bunlar; insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik ilkeleridir.

              Kızılay, tüzel kişiliğe sahip, özel hukuk hükümlerine tâbi, kâr amacı gütmeyen, yardım ve hizmetleri karşılıksız olan ve kamu yararına çalışan bir gönüllü sosyal hizmet kuruluşudur.

              Kızılay'ın teşkilatı, Genel merkez ve şubelerden oluşur. Kızılay'ın Genel Müdürlük teşkilatı dışında kalan bütün kademelerindeki görevler fahridir.

          MİSYONUMUZ

“Proaktif bir kurum olarak afetlerde ve olağan dönemde ihtiyaç sahipleri ve korunmasızlara yönelik yardım sağlamak, toplumda yardımlaşmayı geliştirmek, güvenli kan teminini gerçekleştirmek ve zarar görebilirliği azaltmak.”

            VİZYONUMUZ

“Türkiye’de ve dünyada, insani yardım hizmetinde model alınan, insanların en zor anlarında yanındaki kuruluş olmak.”

   KAN HİZMETLERİ

Kan Hizmetleri ile ilgili bildirimleriniz Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirilmektedir. http://www.kanver.org/BizeUlasin adresinden bildirimde bulunmanız halinde sizinle iletişime geçilecektir.

Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile Muğla’mıza hizmet etmeye hazır olduğumuzu sizlerin aracılığı ile duyurur, katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederiz.