GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-02-2020 14:18

TURİZMCİLERDEN ÇİN’E KORONA VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN MASKE GÖNDERİLDİ

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde yamaç paraşütü pilotları ve turizmciler Çin halkının korona virüsü salgınından korunması için ihtiyaç duyulan 3 bin maske İstanbul’daki Çin Başkonsolosluğu’na gönderildi.

TURİZMCİLERDEN ÇİN’E KORONA VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN MASKE GÖNDERİLDİ

Fethiyeli yamaç paraşütü pilotları ve turizmciler Çin’in Wuan kentinde ortaya çıkarak dünyaya yayılan koronavirüs salgınının önüne geçmek için harekete geçti.

Zonguldak’taki bir fabrikadan temin edilen 3 bin maske, kargo aracılığıyla İstanbul’daki Çin Başkonsolosluğu’na gönderildi. Solunum yollarından kolayca bulaşan koronavirüs mikrobundan korunmak için özel olarak üretilen maskelerin Çin’de ihtiyaç duyulan bölgelere gönderileceği kaydedildi.

TÜRSAB Fethiye Yöre Temsil Kurulu Başkanı Özgen Uysal, gazetecilere yaptığı açıklamada, Fethiyeli turizmciler ve paraşütü acenteleri olarak iyi niyetlerini gösterdiklerini söyledi.

Maskelerin virüsün dışarıya çıkmasını ya da içeriye girmesini engellediğini belirten Uysal, "Turizmde amacımız sadece para kazanmak için değil. Bir barış elçiliği de yapıyoruz Binlerce kilometre ötedeki insanlarla ilişki kuruyoruz.  Umarım yaptığımız yardım amacına ulaşır." dedi.

Yamaç paraşütü şirketi sahibi Celal Yıldız, salgının ardından Avrupa'da ve dünyada tedariği zor olan 3 bin maskeyi koliler halinde hazırladıklarını anlattı. Yıldız, Türk milletinin din, dil, ırk gözetmeksizin dünyanın neresinde olursa olsun yardıma ihtiyacı olanın yanında olduğunu göstermek istediklerini kaydetti.

Yamaç paraşütü pilotu Cemal Övet de Çin'de "Dayan Vuhan" sloganı başladığını, yamaç paraşütü pilotları olarak slogana destek olduklarını ifade etti.