ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 29-07-2021 16:44   Güncelleme : 29-07-2021 16:44

Turizm bölgelerinde eş zamanlı orman yangınları

Geçtiğimiz gün Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan orman yangınları, eş zamanlı olarak devam ediyor.

Turizm bölgelerinde eş zamanlı orman yangınları

Geçtiğimiz gün Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan orman yangınları, eş zamanlı olarak devam ediyor.

Marmaris, Köyceğiz ve Bodrum’da da kısa süreli aralıklarla çıkan orman yangınlarını söndürebilmek için ekipler özverili bir çalışma yürütüyor. Sıcak hava ve rüzgarın etkisiyle ilerleyen yangınların kontrol altına alınabilmesi için Orman Yangın Söndürme ekipleri, hem havadan hem de karadan müdahale ediyor.

Manavgat’taki yangında can kayıplarının olduğu açıklanırken, bölgede hayvan yetiştiriciliği yapan vatandaşların küçükbaş hayvanlarının telef olduğu öğrenildi. Yürütülen söndürme çalışmalarında 1 uçak, 1 İHA, 19 helikopter, 192 arazöz, 30 iş makinası, 960 personel ve 30 su ikmal aracının kullanıldığı ifade edildi.

Edinilen bilgilere göre Bodrum Güvercinlik’te, yangının Titanic ve Lujo isimli tesislere sıçradığı kaydedildi. Hotel yöneticilerinin tahliye için tekne talebinde bulunduğu gelen diğer bilgiler arasında.

Marmaris İçmeler karayolu üzerindeki Armutalan Mahallesi, Siteler Mevkii’nin üst kısımlarındaki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda, öğle saatlerinde yangın çıktı. Alevler, kuru otlar ve rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Yerleşim yeri ve otellere 100 metre mesafedeki yangın bölgesine 1 helikopter, 7 arazöz ve su tankerleri ile çok sayıda orman işçisi sevk edildiği öğrenildi.

Çıkan orman yangınına müdahale için 1 uçak, 4 helikopter ve 23 arazöz ve iş makinesi takviyesi yapıldı. Yangının yaklaşık 40 metre kadar yaklaştığı bazı ev ve otellerdekiler, binaları ve çevresini hortumlarla ıslatarak alevlerden korumaya çalıştı. Alevler, Asparan Mevkii’ne doğru ilerlerken; rüzgarın ters yönde esmesi nedeniyle söndürme çalışmalarında güçlük yaşandığı bildirildi. Helikopterlerin bu nedenle müdahale etmekte güçlük çektiği belirtildi. Alevlerin yaklaşması nedeniyle tedbir amacıyla 3 yıldızlı 2 otel ile 4 villa tedbir amacıyla polis ekipleri tarafından boşaltıldı.