TV Program
Giriş Tarihi : 05-05-2021 17:54   Güncelleme : 06-05-2021 15:34

Turgay Öztürk Fethiye Belediyesine Sordu " Vatandaşı Neden Kandırdınız "

Turgay Öztürk Fethiye Belediyesine Sordu

TURGAY ÖZTÜRK, FETHİYE BELEDİYESİ’NE SORDU  “VATANDAŞI NEDEN KANDIRDINIZ ?”
 MTURK TV’de deşifre gündem özel programının konuğu Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk oldu. Öztürk, programın yapımcısı ve sunucusu Cemal Serdar Süzeroğlu ve Cengiz Gürhan’ın sorularını yanıtladı. Fethiye Körfezi hakkında soruya cevap veren Öztürk “Fethiye Belediyesi 125 milyona temizliyordu, kredisi hazırdı, vatandaşı neden kandırdınız ?”
İşte Deşifre Programı soruları ve Turgay Öztürk’ün verdiği cevaplar.. 
Soru: Atanma döneminden sonra kongre oldu kongre sonrasında nasıl bir süreç yaşandı? 
CEVAP: Şimdi programa başlamadan önce Kuzey Irak’ta 24 Nisan’dan bu yana operasyon yapan askerlerimiz var.  Pençe operasyonu. Askerlerimiz hem ramazan gününde bu kutsal günlerde Türkiye’miz için mücadele ediyorlar. onların Allah yar ve yardımcısı olsun. Allah ayaklarına taş değdirmesin inşallah dualarımız onlarla birlikte.
Bildiğiniz gibi ben 2020 yılının Nisan başında ilçe başkanı olarak atandım. Pandemiden dolayı Kongre süreci biraz gecikti. 20 Eylül Tarihine karar kılınmıştı ve 20 Eylül’de Kongremizi yaptık. Daha önce ilçe yönetiminde 25 yönetim kurulu üyesi arkadaşımız vardı fakat bu kongreden itibaren 30 a çıktı. % 80’e yakın yenilenmiş arkadaşlarımız görev aldı. 1 hafta 10 gün içinde yürütme kurulumuzu belirledik benimle birlikte görev yapan yönetimin yanında ayrıca 10 tanede başkan yardımcımız var her birini ayrı görevleri var.
Siyasi işler başkanımız var, Mali işler başkanımız var, Sosyal medyadan  sorumlu  arkadaşlar var bunun gibi 10 tane ayrı birim var onlarla istişare etik, göreve başladık. Görev dağılımı yaptık kendi aramızda yaklaşık 7,8 ay olmuş böyle sağadayız. Pandemi de tabi ki kısıtlamalar var. Zaman zaman zorlandığımız yerler oluyor ama arkadaşlarımızla telekonferansla toplantı yapıyoruz. 
SORU :  heran her yerde Turgay Öztürk’ü görebiliyoruz. Milas’ta ,Marmaris’te ,Datça’da ,Bodrum’da, Muğla’da ,Ankara’da bile görebiliyoruz bu aktifliğinizi neye borçlusunuz ?
CEVAP: Bu siyaseti kalben inandıysanız ve gönülden yapıyorsanız yapılacak bir şey.  Biz kendimiz gerçekten gönül verdik. Geçmişte belediye başkan adaylığımızda olmuştu. İki dönemde belediye meclis üyesiyim. Siyasetin tozunu yuta yuta geldik ve bu işi seviyoruz  ve gönülden de çalışma ihtiyacı duyuyoruz. hem kendi teşkilatımdaki Fethiye deki çalışmalarda hem il başkanımız Kadem Mete bey zaman zaman gece mesaj gelebiliyor yarın toplantımız var. Kavaklıdere ilçesinde ilçe başkanları toplanıyoruz diye.. ben son daha önceki yıllarda son 7 yıldır meclis üyesi olduktan sonra daha aktif olduk. Dialoğumuz çok çok iyi oluyor ilçe başkanlarımızla gayet iyi onlarla da eskiden tanışmış olmanın da bi avantajı da var benim açımdan. Vekilerimizle de öyle. hem Yavuz Demir Vekilim daha önce belediye başkanlığı var, siyasetin içindeydi daha önce adaylıkları vardı Yelda Erol Gökcan vekilimde aynı şekilde. Bütün kademelerde bulundu Ankara’da MKYK üyesiyken yanına giderdim çayını içmeye uğrardım bu şekilde hep devam etti. Bu işe girerken de eşim le çocuklarımla hep konuştuğum için öz veride gerekiyor yani bi yerden özveri yapacaksınız ki diğer yanda zaman kalsın onunla da ayarlamıştık 
SORU:Başkanım malum Fethiyemiz de humalı denen  bir çalışma ortamı var. Şuan da Fethiyemizin her yerinde kazı çalışmaları var. yolların durumu malum. özellikle Hisarönü, Ovacık mahallerimizde yapılan çalışmanın çok ağır ve aksak olarak ilerlediği yönünde her kesimden esnaf ve vatandaşlarımızın tepkileri var. Siz neler söylemek istersiniz. Ayrıca yine 31.Mart.2019 seçimlerinden sonra gelen Fethiye Belediye Başkanının Belediyeyi Eksi 44 milyon ile devir alıp 23 ay sonra artı 40 milyona geçirdiği mucizesi ile ilgili söylemleri için ne diyeceksiniz?
CEVAP: Az öncede söyledim ben ikinci dönem belediye meclis üyesiyim aynı zamanda ve belediyedeki bütün çalışmaların detayını da biliyorum. Geçmişini de biliyorum. Alt yapı yatırımları olmasa olamaz memleket için yapılması gereken şeyler tabiki. Bu alt yapı çalışmalarının planlı, programlı, düzenli uygun zamanlar da yapılması lazım. Bizlerde başka şehirde yaşadık, büyük şehirlerde de yaşadık,  bu çalışmalar yapılır ama bir bölgede biter, o bölgeden diğer bölgeye geçirilir. Mümkün olduğunca esnafların vatandaşların bu çalışmalardan sıkıntı yaşamaması zarar vermemesi adına daha dikkatli yapılır tabi burda ki yapılan çalışmalarda Fethiye aynı diğer ilçelerde olduğu gibi 2014 yılı yerel seçimlerden sonra büyük şehirle tanıştı ben her zaman her konuşmamda bunu söylerim artık Fethiye’de tek bir belediye yok. İki belediye var. ismi  ne olursa olsun Büyükşehir  Belediyesi Muğladaki belediye diye düşünmeyin. Burda da birimleri olması gerekiyor. Bir Büyükşehir Belediyesi diğeri de Fethiye Belediyesi var. Yasada demiş ki Bazı hizmetleri bölüştürmüş diyor ki alt yapıyla ilgili hizmetler su, kanalizasyon, ana cadeler 10 bin metre karelik parklar, büyükşehire ait bunun haricindeki çöp toplama, işte arka sokaklar, kenar sokaklar işte sosyal faaliyetler ,kültürel faaliyetler gibi şeyleri ilçe belediyelerine bırakılmıştır. Böyle bir çalışma yapılırken bir koordinasyon dahilinde yapılıyor aslında yani ben şunu söyleyebilirim Fethiye’de yapılan yatırımların hiç birisi tek bir belediyenin yada tek bir kurumun değildir. Birincisi Büyükşehirin kanalizasyonla ilgili çalışması var biliyorsunuz Ovacıktan Fethiye’ye doğru bir kazı yapıldı borular döşeniyor artı içecek suyla ilgili bazı yerlerde tadilat tamiratlar olabilir. Bununla ilgili bir çalışma yapılıyor bunu haricinde AYDEM le alakalı çalışmalar var. Aydemin bildiğim kadarıyla bizim bölgemizde Seydikemer’le birlikte 60 milyonluk bir alt yapı yatırım var bunun 30-35 milyon lirası Fethiye’de, dolayısıyla ışıklandırma ve elektrik le ilgili hatlar AYDEM le alakalı çalışmalar Türktelekom’un ve Fiber  hatlarla alakalı çalışmalar en sonunda tamamını yaparken bir koordinasyon sonucunda kazılar yapılır kapatma işlemi asfaltlama işleri tabi ana caddede dediğim gibi büyükşehirin ufak ara sokaklarda bizim Fethiye bölgesine ait olan taksim ettiğimiz yerler var, oraladar Fethiye Belediyesine ait. 
SORU: Şuandaki yapılan alt yapı, kanalizasyon su ve elektrik hatlarının ,yer altına alınması ile ilgili olayda Fethiye Belediyesinin bütçesinden çıkan bir gider varmı?
CEVAP: Direk yok ama kendisine ait işleri var tabiki de orada parke döşemesi gibi.
SORU:CHP ilçe başkanı sayın Mehmet Demir 2 hafta önce katıldığı yerel bir programda ve bir basın açıklamasında  körfezle ilgili bir açıklama yaptı. 250, 300 milyonluk bir bütçe lazım ama bizim bu bütçeyle ilgili karşılama durumumuz yok. 150 milyon lira gibi bir bütçemiz var bunun üzerine veya biz yapmamızı isteniyorsa Ölüdeniz’i, Kumburnu plajını kendilerine verilmesini ve  1 sene içerisinde de bu körfezin durumunu düzelteceklerini ifade etmiştir. Bu konuyla ilgili görüşleriniz nelerdir?
CEVAP: Şimdi akşam saati ama önce bir günaydın demek lazım sayın başkana. Seçimlerde tabi sağa geniş serbestçe atış yapabiliyor. Fethiye daha önceki bütçeleri bildiğim için söylüyorum onlarda onlarda muhakkak bir çalışma yapmışlardır. Fethiye Belediyesinin 2019 yerel seçimine doğru giderken mevcut başkan ve ekibi dediler ki Fethiye’nin Körfez kirliliği sorunu vardır. Biz bunu yaparız bizde sayın bakanımız  Murat Kurum beyi takip etmiştik seçim öncesinde buraya ve körfezde de inceleme yaptılar hatta ben cep telefonumda fizibilite raporum var. Daha önce hazırlamış olduğu ve rapor detaylı bir rapor yani. İşte birtane gemi getirip te çamur kazdırmaktan ibaret değil. Bu detaylı bir çalışma sonucu da ne getirir A planı  B planı C planı olması gereken bişi. Neticede Bakanımız geldi dediki 290 milyon civarında bir maliyeti olur bu körfezin temizlemenin tabi bunu yaparken Fethiye’deki Belediyelerle yerel Belediyelerle iş birliği yaparız onlarda kendi görevlerini yaparlar bizde burayı temizleriz ve yaklaşık 290 milyon civarında bir maliyeti var dediler. Bunun üzerine mevcut yönetimdeki arkadaşlarımız ve onun ilçe yönetimindeki ekibi yada dediler ki “aa 290 milyon liraya bu yapılırmı” bu çok pahalı bir şey. biz bunu daha ucuza yaparız 125 milyon liraya hallederiz çünkü bu sizlerin de o günkü haberlerinizde listenizde vardır, 125 milyon liraya yaparız bur da bir art niyet var birazda kabaca bir tabir kulandılar. Net Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından da söylendi ve dedilerki biz bunu yaparız şimdi biz bunu yaparız dedikleri anda Fethiye  Belediyesinin bütçesi belliydi 120 130 milyon lira civarındaydı. Buranın maliyeti 300 milyon olduğuna göre Fethiye Belediyesi Bunu nasıl yapıp yapmayacağını hesabını yapmış olmaları gerekirdi bunu ortaya çıkarırken bir fizibiliteniz olur en azından üniversite ki bazı danışmanlarınızdan bilgi alırsınız, yapabilirmiyiz yapamazmıyız diye ölçersiniz, biçersiniz, bunu söylersiniz seçim vaadi şeklinde ben yaparım benim bütçem yeter param var olmasa Avrupa yatırım bankasından alırım dünya bankasından alırım gibi tabirler kulandılar ve biz bu işi yaparız dediler. Neticede şimdide diyorlar ki “biz bunu yapamayız” e o zaman vatandaşı  neden kandırdınız? yaparız diye neden böyle bir cevap verdiniz? ikincisi o günlerde demiyordunuz bize Kumburnunu verin de biz burayı temizleriz, demiyordunuz şimdi niye bunu söylüyorsunuz yani o günkü şartlarda deseydiniz ya karşılığında birşey istiyoruz derdin o günlerde biz bişi istemeyiz krediyi de buluruz biz bunu yaparız dediniz e bizde iki yıldır bekledik 2 yılı da doldurduk biliyorsunuz  herhan gibi bir çalışma yok aksine diyor ki biz bunu yapamayız. Bizim bütçemiz yetmez gücümüz yetmez bizde geçen haftalarda sayın Millet Vekilimiz Yelda Erol Gökcan hanımefendi Fethiyede idi sık sık geliyor bazen hafta içinde görüşüp Ankara’ya dönüşü Dalaman üzerinden yapıp burada misafir etiğimiz oluyor ve Bakanlığımızla tekrar koordinasyona girildi ve konuşuldu bu konuda. Sayın Cumhurbaşkanımızın’da çok hassasiyeti var ve Fethiye Körfezi temizlenmesiyle ilgili bilgisi ve desteği var. Sayın Bakanımıza tekrar görüşmelerde şunu söylediler evet biz bunu Fethiye bu şekilde çamur içinde bırakmayız temizleyelim fakat yapılması gereken bir kaç konu var burada tabiki Büyükşehir’e düşen görevler var, arıtma tesisinin durumu işte bir takım kanalların atık sularının denize boşalması bunların yapılması gerekiyor. Birde bizim Devlet su işleriyle yapmamız gereken bir kaç derede de aynı mut deresinde olduğu gibi ıslah çalışmaları olacak daha önceki programlarda da herzaman söyledim eğer bir aksilik çıkmazsa Taşyakadaki AVM’ nin arkasındaki derelerden bir tanesi oydu bizim planladığımız şehir içinide güzelleştirelim hem su baskınına ve görüntüye de ve düzeltme olsun diye çalışmamız vardı zaten.
SORU: Sayın Osman Gürün geçtiğimiz günlerde şunu ifade etti. hükümet bize üvey evlat muamelesi yapıyor dedi biz üvey evladız dedi üvey evlat olarak bizi görüyor dedi ve şunu sormak istiyorum 2020 bütçesi sizde bu bütçeye red oyu verdiniz. 2020 bütçesinde siz dediniz ki oradaki faaliyet raporunla Fethiye’ye 100 bin liralık bir bütçe ayrılmıştı peki bu Fethiye’ye nasıl bir tavır sergilemek ? 
CEVAP: Şunun hakını vermek lazım en iyi bilenlerden biri Sayın Osman Gürün olması gerekir hepimiz iyi biliriz ki bundan 20 yıl önceleri Belediyelerin bir çoğu personel maaşlarını ödeyemezdi. SSK lar ödeyemezdi ve borç batağındalardı bankalardan paraları kesilir onlarda hiç bir şey yapamazlardı şimdi AK Parti iktidarıyla beraber burada bir iyleştirme yapıldı ve bankalardan kesintilerin miktarı kısıtlandı ve dolayısıyla belediyelere yaşama sansı verildi, dolayısıyla eğer AK Parti iktidarı üvey evlat muamelesi yapsaydı evet başka partidekiler ölsün ben kendi belediyelerime destek veririm derdi ve böyle yasal düzenleme yapmazdı ikincisi projesi olan herkese iktidarımız destek veriyor en basidi kendilerine verilen destek var.