MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 26-08-2020 22:13   Güncelleme : 26-08-2020 22:13

Tüp bebek merkezi MSKÜEAH'da açıldı

Tüp bebek merkezi MSKÜEAH'da açıldı

TÜP BEBEK MERKEZİ MSKÜEAH’DA AÇILDI
ÜYTEM (Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi) olan Tüp Bebek Merkezi MSKÜEAH’da AÇILDI.
Muğla İli ve çevresinde büyük bir özlemle beklenen Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde açılan, Dr. Öğr. Üyesi Eren Akbaba sorumluluğunda bulunan Tüp Bebek Merkezi, Muğla ve bölge halkına hizmet vermeye başladı. Kadın hastalıkları ve doğum, üroloji, histoloji ve embriyoloji branşlarından öğretim üyelerinin de birlikte görev aldığı, ileri genetik analizlerin yapılabildiği, sperm, yumurta ve embriyo dondurma imkanının bulunduğu Tüp Bebek Merkezi Ünitesi, ileri teknolojiye sahip ekip ve teknik donanımıyla, çocuk sahibi olamayan çiftlere umut ışığı olacaktır. 
Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesinin T.C Sağlık Bakanlığı hastanesine afiliasyonu ile beraber kadın hastalıkları ve doğum hasta popülasyonunun %15 ini oluşturan “ İnfertilite”(çocuğu olmayan) çiftlerde daha fazla yardımcı olmaya başlandı.  Üremeye yardımcı yöntemlerin en ileri aşaması olan Tüp Bebek Merkezinin şehrimize kazandırılması için yapılan planlamalar gerçekleştirildi. Tüp bebek merkezlerinin diğer birçok sağlık ünitesinden kritik ve farklı özellikleri olduğu için özenli bir hazırlık sürecinden sonra son 3 yılda yeni hastane binamızın açılmasıyla beraber yapılan teknik ve alt yapı çalışmaları hızlandırılarak tamamlandı ve ünite hizmete açıldı.
T.C Sağlık Bakanlığımızın ilimiz tüp bebek merkezi için yaklaşık 2 milyon Tl’lik bütçesiyle demirbaş yatırımıyla kurulan merkezimiz hizmete açıldı. Ünitede embriyoloji laboratuvarımız son teknoloji cihazlarla donatılmış olup oldukça modern ve ferah bir çalışma alanına sahiptir. Ünitede poliklinik alanı, numune alma odası, doktor-hasta görüşme odası, mikrobiyoloji laboratuarı, ameliyathane odaları ve gerekli diğer tüm teknik donanımlarla ileri düzey teknolojik aletler sahip olup kurumuzda kaliteli, güvenli ve hızlı hizmet sunumu yapılmaktadır.
Ünitemiz genel ve uygulama birimleri olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. İlk  kısmı olan hazırlık uygulama bölümünde 2 adet polikliniğimiz hasta bilgilendirme odamız arşiv ve toplantı odamız bulunmakta ikinci kısmı olan  uygulama bölümünde  yarı steril steril alan ve steril alan içerisinde embriyoloji laboratuvarı dondurma odası androloji laboratuvarı ve ameliyathane standartlarında oosit pick up (OPU) yumurta toplama odamız yarı steril alanda da hasta hazırlanma ve derlenme odaları personel hazırlık odaları bulunmaktadır. Ünite açılmadan süreci takip eden maddi imkansızlıklar içerisinde olup da çocuk sahibi olmayı arzulayan aileler için umut oldu. Maddi imkanı iyi olan ile iyi olmayanın eşitlenmiş olduğu oldukça maliyetli ve hassas bir süreç için bugüne kadar 300 kadar çiftimizin kaydı alınmış olup, gerekli hazırlık süreci tamamlanan çiftlere transfer işlemi yapılmaya başlandı.
Tüp merkezimizin izinleri 2012 yılı itibariyle sağlık bakanlığından alınmış alt yapı çalışmaları başlatılmış tüp bebek merkezinde çalışmak üzere embriyolog kadrosu ile bir embriyolog 2013 yılında göreve başlamış ve androloji laboratuvurımız kurularak 2013 yılı itibariyle yardımcı üreme tekniklerinin ilk basamağı olan intra uterin inseminsyon işlemi hastanemizde yapılmaya başlanmıştır. Böylelikle tüp bebek uygulamasından önce bakanlığımızın tüp bebek uygulama prosedürü olan en az iki IUI uygulaması merkezimizde 7 yıldır yapılmakta olup bu işlem sonrası tüp bebek gerekli olan hastalarımız şehir dışına yönlendirilmekte maddi manevi yıpranmaktaydı, artık hastalarımızın en büyük temennisi olan şehrimizde kazandırılan tüp bebek merkezimizde, çiftlerimize bu tedavi yapılmaya başladı. 2020 yılı temmuz ayı itibari ile tüp bebek merkezimiz faaliyete geçmiş olup 26 Ağustos gibi önemli bir tarihte açılışı yapılmaktadır.
Başhekim Doç. Dr. Turhan Togan “Böylesi önemli bir merkezi kurumumuza kazandırmanın mutluluğuyla 26 Ağustos 1071’de Anadolu’nun kapısını Türklere açan Alparslan’dan 26 Ağustos 1922’ye Büyük Taarruz ile Türklere ebedi vatan kılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar amacı vatana ve millete hizmet etmek olan herkesin yaşayacağı bu gururu bugün bizde burada yaşıyoruz. Anne ve babalık gibi bu kutsal duyguyu yaşamayı isteyen tüm çiftlerimiz, Muğla’mıza ve halkımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi. 
            Muğla’da ilk olan ünitenin sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Eren Akbaba “Hasta kabulüne başlayan ünitenin bundan sonraki süreçteki hedeflerinin çiftlere bu güzel sevinci yaşatmak olduğunu, tedavi olmak isteyen çiftlerin Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvurmaları gerektiği ve her türlü tedavinin sağlanabileceğini belirtti.