TV Program
Giriş Tarihi : 16-07-2021 14:01   Güncelleme : 19-07-2021 23:20

Tunç, “Maden ocaklarının Milas’a bir kuruş katkısı yok”

MTÜRK TV ekranlarında yayınlanan, MTÜRK TV Genel Yayın Yönetmeni Serdar Cemal Süzeroğlu’nun sunduğu Deşifre Gündem Özel programında, Milas’ta bulunan maden ocakları tekrar mercek altına alındı. Öte yandan bu programda Milas’taki siyasi tablo hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. 

Tunç, “Maden ocaklarının Milas’a bir kuruş katkısı yok”

MTÜRK TV ekranlarında yayınlanan, MTÜRK TV Genel Yayın Yönetmeni Serdar Cemal Süzeroğlu’nun sunduğu Deşifre Gündem Özel programında, Milas’ta bulunan maden ocakları tekrar mercek altına alındı. Öte yandan bu programda Milas’taki siyasi tablo hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. 

Gündeme ilişkin çarpıcı değerlendirmelerin yer aldığı programa konuk olarak, Milas Doğuş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Tunç katıldı. Milas’taki maden ocakları hakkında yaptığı araştırmalar hakkında görüşlerini aktaran Genel Yayın Yönetmeni Tunç, çevredeki maden ocaklarının ilçeye herhangi bir katkı sağlamadığını dile getirdi. Milas siyaseti hakkında görüşlerini de aktaran Tunç, AK Parti Milas İlçe Başkanı Emin Çelik ve AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir hakkında düşüncelerini paylaştı.

Canlı yayında Moderatör Serdar Cemal Süzeroğlu’nun sorularını cevaplandıran Milas Doğuş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Tunç, “Milas madencilik adına zengin bir bölge. Burada ilk prosedür maden hangi alanda bulunuyor veya bulunmuyor? Birçok maden sahası bazı firmalar tarafından kapatılmış durumda. Dışarıdan gelen yatırımcı burada maden ocağı açamaz. Öyle bir şansları yok. Bazı şirketler de sahalarına ekleme yapıyor. Bu yasal mı değil mi, tartışma konusu... Türkiye’deki en zengin ilçe Milas’tır. Maden şirketlerinin kendi keselerini doldurmaktan başka Milas’a hiçbir faydaları yoktur. Bu firmaların çoğu ihracat yapıyor. Ama bölgede ne bir okula ne de bir sivil toplum kuruluşuna katkı sağlamıyor. Pandemi döneminde bile en çok parayı onlar kazanmıştır. Maden firmaları ihracata yönelik 100 milyon TL vergi iadesi alıyor. Vergi dairesinde bunların tüm kayıtları mevcut. Milas’a ne dikili bir taşları vardır ne kurumlara ne de ihtiyaç sahiplerine yardımları vardır. Bazı şirketlerin daha da Milas’a zararı söz konusu... Kanserojen maddeler ile çevre sakinlerine zararı vardır. Birçok insanımızda kanser hücresi tespit edildi. Bunları da belgeleri ile kanıtlayacağım. Onlar bu işi düzeltinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ZEYTİNLİKLER YOK OLUYOR

Milas’ta zeytinliklerin maden şirketleri tarafından yok edildiğini kaydeden Tunç, “Bodrum’a geçiş yolu üzerindeyiz. Milas turizm merkezi. Nakliye kamyonları zehirli toz saçıyor. Firmalar ilçedeki yöneticileri görevden aldırmaya kadar gidiyor. Maden ocaklarının zeytinlik alanlara 2 kilometre, yerleşim birimlerine 5 kilometre mesafede olması gerekiyor. Köylü zeytinliklerine bir yapı yapamazken, bu firmalar zeytinlikleri yok ediyor. Buna niye ses çıkarılmıyor? Bu köylüler 300 yıldır, maden ocakları 30-40 yıldır orada. Dinamit patlamaları nedeniyle birçok ev zarar gördü. Hükümetimiz görevini yapıyor. Ama alt kadro köylünün halini yerinde incelemiyor. Maden ocakları sıkıştıkları zaman kamu yararına çalıştıklarını dile getiriyorlar. Bozulan yolları yaptıracaklarını söylediler fakat yapmadılar. Milas’ta insan hayatı çok ucuz. Denetim yok. En büyük rant İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nde dönüyor. İspata hazırım. Herkes görevini yapacak” dedi.

MİLAS SİYASETİ DEĞERLENDİRİLDİ

Milas Doğuş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Tunç, “Sayın Emin Çelik, iyi bir ilçe başkanı. 2004 yılından beri Milas’tayım... İlk defa böyle çalışkan, atik, yumruğunu masaya vurabilen ilçe başkanı gördüm. Gece saat 2.00-3.00 saatleri arasında evine giriyor, sabah 06.00-07.00’da çıkıyor. Yönetimde bazı sıkıntılar var. 8 kişilik bir takım, Sayın Çelik’in önünü kesebilmek adına elinden geleni yapıyor. Mahalle ziyaretlerine bahsettiğim kişiler gelmiyor. Ne zaman bir bakan veya önemli kişiler gelse, bu arkadaşlar hemen ön sıralarda yer alıyor. Tüm nemalardan da onlar sebepleniyor. İlçe başkanı burada iktidara sahip çıkmak için çırpınıyor. Milas’ta belediyenin kazanılıp kazanılmaması bu 8 kişinin umrunda değil. Neden bu başkana sahip çıkmıyorsunuz? Parti binasında oturup, boy göstermek güzel. Milletvekilimiz Sayın Mehmet Yavuz Demir, ulaşılabilir birisi. Güllük belediye başkanlığı döneminden tanırım. Emekli edebiyat öğretmenidir ve çeşitli danışmanlık görevlerinde bulunmuştur. Bürokrasiye çok hakimdir. Özü sözü birdir, gözünü daldan budaktan sakınmaz. Kim ararsa telefonuna bakmaya çalışır. Tespit ettiği sorunları gerekli mercilere aktarmak adına elinden geleni yapar. Belediye başkanlığı döneminde de aynıydı. Hem meclisin hem de ilimizin ağabeyidir. Şu ana kadar hiçbir bakanlıkta bitiremediği iş yoktur” diye konuştu.