TV Program
Giriş Tarihi : 12-08-2021 15:58   Güncelleme : 12-08-2021 15:58

Tunç, “Bazı noktalarda Orman teşkilatı yetersiz kalmıştır”

MTÜRK TV ekranlarında yayınlanan, MTÜRK TV Genel Yayın Yönetmeni Serdar Cemal Süzeroğlu’nun sunduğu Deşifre Gündem Özel programında Milas ve bölgemizde meydana gelen orman yangınları mercek altına alındı.

Tunç, “Bazı noktalarda Orman teşkilatı yetersiz kalmıştır”

MTÜRK TV ekranlarında yayınlanan, MTÜRK TV Genel Yayın Yönetmeni Serdar Cemal Süzeroğlu’nun sunduğu Deşifre Gündem Özel programında Milas ve bölgemizde meydana gelen orman yangınları mercek altına alındı.

Gündeme ilişkin çarpıcı değerlendirmelerin yer aldığı programa konuk olarak, Milas Doğuş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Tunç katıldı. Milas ve bölgemizde çıkan yangınlar hakkında görüşlerini aktaran Genel Yayın Yönetmeni Tunç, bazı noktalarda Orman teşkilatının yetersiz kaldığına değindi.

Milas Doğuş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Tunç, “Ülkemize ve yangında zarar gören halkımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Söndürme çalışmaları esnasında şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Orman yangınları ile ülkemizde bir kaos çıkarılmaya çalışıldı. Gezi olaylarında başarılı olamayanlar 15 Temmuz’u çıkardı. 15 Temmuz hain darbe girişiminde sonuç elde edemeyenler, Dolar yükseltme hesaplarına girişti. Ekonomiye bir darbe vurmaya çalıştılar. Onlar için yangın önemli değil, ekonomi önemli. Orman yangınlarının Akdeniz Bölgesi’nden başlayıp, Ege Bölgesi’ne sıçraması bu çevreler için önemliydi. Devletimiz artık önlemlerini aldı. Kazdağları civarında neden yangın çıkmadı? Çünkü o civarda, bunları besleyen kişilerin villaları var. Böyle bir şey yapamazlar. Burada amaç turizme darbe vurmak ve devlet bu yangını kısa sürede söndürememesi nedeniyle aciz duruma düşürmekti” dedi.

Milas’ta orman yangınlarının 80 kilometrelik bir alana yayıldığını dile getiren Genel Yayın Yönetmeni Tunç, “CHP zihniyeti burada provokatörlük yapmaya çalıştı. Yeri geldi başarılı da oldular. Milas bölgesine ele alırsak, 80 kilometrelik bir alana yayıldı. Ormandaki canlıların yandığı gibi vatandaşların evleri ve besledikleri hayvanlar da telef oldu. İlk olarak Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü’nü kurban olarak seçtiler. Bu süreçte kusuru bulunan ilgililer derhal görevden alınmalıdır. Her şartta yangın şeritleri açılmalıdır. Böylelikle yangına müdahale daha kolay olur ve daha az bir alan yanardı. En büyük para orman teşkilatındadır. Döner sermayesi de bulunmaktadır. Bazı noktalarda Orman aciz kalmıştır. Devletin ekonomisinde oluşan zarar şu anda tahmini olarak 1 milyar Dolar’a ulaşmıştır” şeklinde ifadeler kullandı.

Açıklamasını sürdüren Milas Doğuş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Tunç, “Orman yangınlarında ilk olarak koşan köylüler, yerel halk olmuştur. Şimdi bazı çevreler uçak ve helikopter nerede diye soruyorlar? Bazı kişiler arabalarını kenarıya park etmiş, cep telefonu ile görüntü çekenler de vardı. Bunların yüzde 20’si FETÖ ve PKK’nın adamıydı. Bazı yangın bölgelerinde hortumlar kesildi. Ekiplerimiz ve vatandaşlar canla başla mücadele etti. Önümüzdeki yıl çam balı yok. Bunun yanında zeytin ve zeytinyağı da olmayacak; bunun yanında fiyatlarda da önemli artış olacaktır. Milas Belediyesi yangın esnasında büyük mücadele verdi. Ama nerede kamera gördüyse siyasi şov yapmaktan ileriye gidemedi. Hortumun ucundan tutmayan milletvekilleri oldu. Bizim ciğerlerimiz yandı. Milas’taki birçok firma araçları ve ekipleri ile yangın yerine koşmuştur” diye konuştu.