DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-03-2022 11:57   Güncelleme : 27-03-2022 11:57

Tüm dünyada raflar boşalıyor!

Dünyanın en büyük tahıl ihracatçıları konumundaki iki ülkenin savaşı nedeniyle başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada marketlerdeki raflar boşalmaya başladı

Tüm dünyada raflar boşalıyor!

 

 

 

Dünya genelinde koronavirüs salgını ile başlayan tedarik zincirindeki kırılma ve ham maddeye ulaşım zorlukları yaklaşık 1 ay önce başlayan Ukrayna-Rusya savaşı ile zirveye çıktı.

 

Bölgede çatışma devam ederken dünyanın en büyük tahıl ihracatçısı konumundaki savaşan iki ülke birçok tahıl ürününün ihracatını yasakladı.

 

DÜNYADA GIDA KORUMACILIĞI HAKİM

 

Krizin başlamasıyla gıda korumacılığı kapsamında bu ülkelere Macaristan, Arjantin, Endonezya gibi farklı alanlarda dünyaya ürün ihraç eden ülkeler de kısıtlamalara ve yasaklamalara gitti.

 

Zincirleme bir etki ile gıdaya ve ham maddeye ulaşım gün geçtikçe daha da güç hale gelmeye başladı.

 

AVRUPA'DAN BOŞ RAF KARELERİ

 

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünya genelinde birçok ülkede marketlerde yağ ve un farları boş kaldı.

 

İlk sorun Almanya, İspanya ve Belçika'da ortaya çıktı. Fransa ve İngiltere'nin de dahil olduğu bu ülkelerde büyük marketlerin yağ ve un farları başta olmak üzere ihracata dayalı birçok tahıl ürününe ulaşmak zorlaştı.

UN VE YAĞDA SATIŞ KISITLAMASI

 

Belçika'da büyük marketler sınırlı sayıdaki ürünlere 2 paketlik satın ama kotası getirdi.

KÖRFEZ VE AFRİKA ÜLKELERİ GIDA KRİZİNDE

 

Diğer yandan Mısır, Tunus, Cezayir, Lübnan gibi tahıl ürünlerinde dışa bağımlı Körfez ve Kuzey Afrika ülkelerinde de kriz ciddi boyutlara ulaştı.

 

Lübnan'da son dönemde yaşanan siyasal ve enerji krizlerine bu kez de gıda krizi eklendi. Aynı şekilde Mısır'da da kendini gösteren tahıl krizi nedeniyle ek bütçe ayrıldı.

ÇATIŞMA BÖLGELERİNDE AÇLIĞI ARTIRACAK

 

Gıda krizinden en çok etkilenen. ülkeler ise diğer savaş ve çatışma bölgeleri...

 

Yemen başta olmak üzere küresel olarak yardım kuruluşları tarafından sağlanan gıda destekleri ile gıdaya ulaşabilen çatışma bölgelerindeki milyonlarca insan da bu krizden en derin şekilde etkileniyor.

 

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Yemen'deki söz konusu durumun açlığı daha kötüye götürdüğünü açıkladı.