MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 11-01-2021 21:47   Güncelleme : 12-01-2021 13:53

TOKİ Kredisi Nasıl Çekilir? TOKİ İçin Kredi Veren Bankalar Hangileri?

TOKİ Kredisi Nasıl Çekilir? TOKİ İçin Kredi Veren Bankalar Hangileri? TOKİ Kredisi İçin Başvuru Şartları Nelerdir? TOKİ Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

TOKİ Kredisi Nasıl Çekilir? TOKİ İçin Kredi Veren Bankalar Hangileri?

TOKİ Kredisi Nasıl Çekilir? TOKİ İçin Kredi Veren Bankalar Hangileri?

TOKİ kredisi, şehit ailelerine, dul ve yetimlere, şehit ve gazilere verilen faizsiz konut kredisidir. Bu kişiler ve ailelerine kredi verilir. TOKİ kredisini çekmek isterseniz; öncelikle SGK'dan hak sahibi olduğunuza dair bir belge ile Ziraat Bankası'na başvurmanız gerekir. Tapunuzun en fazla 1 yıl öncesine ait olması gerekir. Ziraat Bankası bazı durumları değerlendirerek krediyi onaylar veya onaylamaz. Şehit aileleri, dul ve yetimler gibi kategoride olanlar faizsiz olarak yararlanabiliyor. TOKİ kredisi çekmek için ilgili bankalara başvurarak işlem yapabilirsiniz.

TOKİ devlet eliyle yapılan ve insanlara konut sahibi olma avantajı tanıyan bir sistemler bütünüdür. Peşin olarak ödeme yapamayanlar bankalara başvurarak uzun vadede taksitlerle ev sahibi oluyorlar.

TOKİ için kredi veren bankalar ise şöyledir;

  • Ziraat Bankası

  • Halkbank

Bununla ilgili bu iki banka hizmet vermektedir. Bu bankaların TOKİ kredisinden faydalanmak isteyenler için bazı şartları vardır. Bunlar dahilinde kredi verilir. TOKİ projelerine dair detaylara ekogündem üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası TOKİ Kredisi

Bankada öncelik dul ve yetimlere, şehit ve gazi yakınlarına, emeklilere verilmektedir. TOKİ kredisi için bankaya başvurduğunuzda banka sizden bazı belgelerin ve şartların olup olmadığına bakar. Ona göre değerlendirmeye tabi tutulursunuz. Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra krediniz hesabınıza yatırılır. Ziraat Bankası'nın faizsiz hizmeti de vardır.

Halkbank TOKİ Kredisi

Öncelikle belgelerinizle bankaya başvuru yapmanız gerekir. Banka başvuruları Ziraat Bankası'na yönlendirir. Ziraat Bankası başvuruları olumlu değerlendirirse bankaya gönderir. Diğer işlemler bu banka aracılığıyla yapılır. Krediniz hesabınıza yatırılır.

TOKİ Kredisi İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ kredisi için bazı bankalar şartlar öne sürerek kredi vermektedir. Krediden yararlanabilmek için bu şartları sağlamalısınız.

Bunlar;

  • T.C vatandaşı olmalısınız.

  • Kredi puanınız yüksek olmalıdır.

  • Krediyi ödeyebileceğinize dair bir belge olmalıdır.

  • 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir.

  • Üzerinize ait ve tapulu bir mal varlığı olmamalıdır.

  • Aylık geliriniz 4.500 TL'yi geçmemelidir.

  • Daha önce kredi çekmemeniz gerekir.

Bu şartları sağlayanlar TOKİ için krediye başvurabilir. Bu hizmetten faydalanabilir. Gerekli bankalara başvurarak işlemlerinizi yapabilirsiniz.

TOKİ Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi için bazı belgelerin olması gerekir. T.C kimlik ve emeklilik belgeniz olmalıdır. Gelir durumunuz gösteren bir belgeye sahip olmalısınız. Engelli vatandaşların hastaneden alınmış bir belgesinin veya heyet raporunun olması gerekir. Şehit ve gazi yakınlarından, yetim ve dullardan hak sahibi olduklarına dair belge talep edilir. Bu belgelere sahip olanlar krediden faydalanabilir.