MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 14-05-2022 17:26

Temsili askerlik yapacak engellilere "asker kınası" yakıldı

Temsili askerlik yapacak engellilere

Temsili askerlik" class="taglink" title="askerlik Haberleri">askerlik yapacak engellilere "asker kınası" yakıldı
Muğla'da Engelliler Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında temsili askerlik yaptırılacak özel bireylere asker kınası yakılma organizasyonunda, engelli oğlunun asker kınasını yakan Muğla Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu, “Çok gururluyum. Çok onurluyum. Bir gün de olsa bu gururu yaşamak çok mutluluk verici” dedi.

Muğla'da Engelliler Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında Marmaris ilçesinde temsili askerlik yaptırılacak özel bireylere "asker kınası" yakıldı.
Muğla Engelliler Derneği ve Muğla Büyükşehir Belediyesi organizasyonuyla Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde bir araya gelen özel bireyler, protokol üyeleri ile zeybek oynadı ve pasta kesti.
"En büyük asker bizim asker" sloganı atan özel bireylere asker kınası yakıldı.
Muğla Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu, 22 yaşındaki oğlu Kemal’e kendisi asker kınası yaktı. Oğlunu alnından ve gözlerinden öpen Çakıroğlu duygusal anlar yaşadı. 
Çakıroğlu, 16 Mayıs Engelliler Hastası kapsamında askerlik çağı gelen engelli bireyler için kına gecesi düzenlediklerini söyledi.
Kovid-19 salgını nedeniyle iki yıl yapamadıkları organizasyonda, bu yıl Menteşe ilçesindeki 21 engelli gencin kınasını yaktıklarını ifade eden Çakıroğlu, 16 Mayıs Pazartesi günü Aksaz Deniz Üs Komutanlığında toplam 44 gencin temsili olarak askerlik vazifesini yerine yetireceğini ve terhis belgelerini alacaklarını aktardı. 
Çakıroğlu, 11 yıldır dernek başkanı olduğunu, geçen yıllarda da aynı çok güzel organizasyonlar düzenlediklerini ancak kendisi için bugünün daha da anlamlı olduğunu dile getirdi.
Kendi oğlunun da asker olduğunu anlatan Çakıroğlu, şunları kaydetti:
“Bugün ben de asker annesi oldum. Oğlumun eline kınası yakılıp eldivenleri bağlandığı zaman ‘Anacığım ben askere gidiyorum’ deyip boynuma sarılarak ağlaması, beni de ağlattı. Gerçekten her Türk erkeğinin vatani görevi diyoruz ama her Türk erkeğinin hakkıysa bizim erkek çocuklarımızın da hakkı olduğunu düşünüyoruz. Bu hak temelli görevi inşallah ayın 16’sında ifa edecek. Çok gururluyum. Çok onurluyum. Bir gün de olsa bu gururu yaşamak çok mutluluk verici.”
Organizasyona Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Osman Toprakçı, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Menderes Çetinözlü, Beyazay Derneği Muğla Şube Başkanı Pınar Boyacı, engelli bireyler, aileleri ve yakınları katıldı.