GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-09-2020 17:22   Güncelleme : 04-09-2020 17:22

Temiz Denizler İçin Öğretmenler Eğitimde

Temiz Denizler İçin Öğretmenler Eğitimde

Temiz Denizler İçin Öğretmenler Eğitimde

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA, DMarine ve ERTEV iş birliğiyle yürütülen  “STEAM’le Denizleri  Temizliyorum” projesi ikinci yılına öğretmen eğitimleri ile start verdi.

Yenilikçilik, 3 Boyutlu Tasarım, Üretim Becerileri Atölyesi, Robotik-Kodlama ve Tasarım Maratonu konularında alanında uzman eğitmenler tarafından verilen eğitimlerde STEAM ile ilgili atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

31 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında il genelinden 14 koordinatör öğretmenin katılımlarıyla  5 gün boyunca verilen hizmet içi eğitimler tamamlandı. İl Milli Eğitim Müdürü Pervin TÖRE eğitimlerin kapanışında uzaktan çevrimiçi bağlantı ile öğretmenler ve eğitmenler ve proje koordinatörleri ile bir araya geldi.

Öğretmenler 5 gün boyunca süren eğitimde yapmış oldukları projelerini çevirimiçi olarak İl Müdürü Pervin TÖRE’ye sundular.

 

Pervin TÖRE “Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak  TURMEPA işbirliğiyle ve D-Marine katkılarıyla başladığımız proje ile çocuklarımıza sıfır atık, çevre ve temiz deniz konularında sadece bilinç aşılamakla kalmıyor onların fikirleri, projeleri ve ortaya koydukları ürünler ile temiz bir geleceğe sahip olmalarını sağlayacak eğitimler veriyoruz. Çocukların küçük yaşlardan itibaren çevreyle ve denizle olan bağlarını güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bunun için önce öğretmenlerimiz atölyelerde sıralara oturdular, çok değerli hocalarımızdan STEAM eğitimleri aldılar. Bugün yapılan eğitimlerde ortaya çıkardıkları projelerini ve ürünleri bizlerle paylaştılar. Her birini canı gönülden kutluyorum.” dedi.

 “STEAM’le Denizleri Temizliyorum”  projesinde, geçtiğimiz yıl STEAM ile ilgili çok güzel başarılara imza atıldığının altını çizen TÖRE, bu yıl da  öğretmenler, aldıkları eğitimler ile öğrendiklerini kendi okullarındaki öğrencilere aktarabilecek, böylece çocuklar denizleri korumaya yönelik projelerini geliştirirken teknolojiden de faydalanabileceklerini belirtti.

Çocukların sadece deniz hayatına değil, tüm doğayı algılayışlarına ışık tutmayı ve bir bilim insanı gibi düşünerek yeni fikir ve projeler üretmelerine katkı sağlamayı amaçlayan “STEAM’le Denizleri Temizliyorum” projesi hem öğretmen hem de öğrencilere yeni ufuklar açıyor. Programla birlikte yaratıcı ve akılcı düşünme, sorgulama, çözüm odaklı olma, keşfetme ve paylaşma becerilerini geliştirmeyi öğrenecek çocuklar, hazırlayacakları proje ile denizlerin temiz kalması için fikirlerini sunabilecekler.

Proje 13 ilçede okullarda hayat bulacak.