EĞİTİM
Giriş Tarihi : 08-06-2022 12:32

“Temel Eğitimde 10 Bin Okul” projesi

“Temel Eğitimde 10 Bin Okul” projesi

“Temel Eğitimde 10 Bin Okul” projesi

Muğla’da, Milli Eğitim Bakanlığınca hayata geçirilen “Temel Eğitimde 10 Bin Okul” projesi kapsamında, düzenlenen ilk yardım eğitimleriyle 124 idareci ve bin 102 öğretmene ulaşılması hedefleniyor. 
8 saat teorik ve 8 saat uygulamalı olmak üzere 16 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayan öğretmenler, ilk yardımcı belgesi alarak, okullarında oluşabilecek acil bir durumda, ilk ve acil sağlık desteği verebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığınca, okullar arası başarı ve imkan farklılıklarını azaltmak ve eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek amacıyla hayata geçirilen ''Temel Eğitimde 10 Bin Okul” projesi, Muğla’da ilk yardım eğitimleri ile devam ediyor.
Projesi kapsamında, temel eğitimde görev yapan idareci ve öğretmenlere ilk yardım eğitimleri, öğrencilere ve velilere ise ilk yardım konusunda farkındalık eğitimleri düzenleniyor.
Temel eğitimde görev yapan öğretmenlere ve okul idarecilerine yönelik sürdürülen eğitimlerde; genel ilk yardım bilgilerinin yanında hava yolu tıkanıklığı, kanama, şok ve yaralanma, ısı dengesi bozuklukları, bayılma, bilinç bozukluğu, yüksek ateş, zehirlenme, hayvan ısırmaları, göz, kulak ve buruna yabancı cisim kaçması, kırık, çıkık ve burkulmalarda ilk yardım konu başlıkları ele alınıyor.
Düzenlenen ilk yardım eğitimleriyle 124 idareci ve bin 102 öğretmene ulaşılması hedefleniyor. 8 saat teorik ve 8 saat uygulamalı olmak üzere 16 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayan öğretmenler, ilk yardımcı belgesi alarak okullarında oluşabilecek acil bir durumda, ilk ve acil sağlık desteği verebilecek.
6-10 yaş arası temel eğitimde öğrenim gören öğrencilere ise 2 saatlik ilk yardım farkındalık eğitimi kendi okullarında veriliyor. Kahramanlar üzerinden hikayeleştirilip oyunlaştırılarak verilen eğitimlerde, öğrencilerin ilk yardım kültürüyle hayata hazırlanmaları, evlerinde ve sosyal hayatta ilk yardım bilincini geliştirmeleri amaçlanıyor. Şu ana kadar Muğla’daki 2 bin 877 öğrenciye, ilk yardım farkındalık eğitimi verildi. 
Proje kapsamında velilere de temel ilk yardım bilgileri ve uygulamaları üzerine 2 saatlik eğitim veriliyor. Eğitimler Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlk Yardım Eğitim Merkezi Mesul Müdürü Ergül Erdoğan koordinesinde, alanında uzman eğitmenler tarafından yürütülüyor. 
İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, ilk yardım eğitimi almanın hayati önem taşıdığına dikkat çekerek, proje kapsamında yer alan 75 okulun altyapısını güçlendirmeye, eğitim ortamlarını zenginleştirmeye devam ettiklerini söyledi.
Okul yöneticilerine, öğretmenlere, öğrencilere ve velilere yönelik gelişim destek programlarını başarılı bir şekilde sürdürdüklerini ifade eden Çay, şunları kaydetti:
“Bu kapsamda hayati önem içeren ilk yardım eğitimlerimiz, alanında uzman eğitmenlerimiz tarafından verilmeye devam ediyor. Hayat kurtaracak olan bu eğitimlerle, öğretmenlerimiz okul ortamında olumsuz bir durumla karşılaştıklarında, bilinçli ve erken müdahale edebilecekler. Öğrencilerimiz ve velilerimizin de ilk yardım konusunda bilinçli olmaları çok önem arz ediyor. Eğitimlere oldukça merak ve ilgi gösteriyorlar. Öğrencilerimizin ilk yardım konusunda farkındalık düzeyleri arttıkça verilen eğitimler çerçevesinde gerekli tedbirleri alacaklar.”