FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 01-06-2021 18:46   Güncelleme : 01-06-2021 18:46

Teleferik projesi deneme seferleri başladı

Teleferik projesi deneme seferleri başladı

Teleferik projesi deneme seferleri başladı

Dünyanın en gözde paraşütü merkezleri arasında gösterilen Fethiye’deki Babadağ’a, Pazartesi gününden itibaren teleferik ile çıkılmaya başlanacağı kaydedildi. 350 milyon TL tuttarında projenin deneme seferleri başlarken, KIRTUR Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kıran, teleferik ve telesiyej hattını kullanarak önümüzdeki yıl 250-300 bin yamaç paraşütü atlayışı hedeflediklerinin altını çizdi.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) bünyesindeki Fethiye Güç Birliği (FGB) şirketi tarafından yapılan Babadağ Teleferik Projesi ihalesini KIRTUR Şirketi kazanmıştı. İhalenin ardından Babadağ’da proje çalışmasını başlatan firma, 4 yıllık çalışmasını tamamladı ve deneme seferlerine başladı. Pazartesi günü itibari ile teleferik hattının hizmete gireceğini belirten KIRTUR Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kıran, Teleferik Projesinin 350 milyon TL’ye mal olduğunu belirterek; teleferik kullanım ücretlerinin kişi başı gidiş dönüş 80 TL, paraşüt pilotlarına ise 30 TL olduğunu söyledi.

2022 YILINDA HEDEF 250-300 BİN KİŞİ

KIRTUR Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kıran yaptığı açıklamada, “Babadağ Teleferik Projesi’nde 8’er kişilik 58 kabin bulunmaktadır. Babadağ’da yeni kurduğumuz tesisi ileriki yıllara taşımayı planlıyoruz. Bildiğiniz gibi Babadağ dünyaca bilinen bir spor merkezi. Normal şartlarda buradan uçuş rakamları 70-80 bin arasındayken, önümüzdeki yıl için kendimize bir hedef koyduk. Hedefimiz önümüzdeki yıl, buradan 250-300 bin arası atlayış gerçekleştirmek. Teleferik Projemizi burada uygularken, her yönüyle inşa ettik. Yanı sıfır noktasında 2 bin kişi kapasiteli bir tiyatro ve konferans salonumuz, çocuk parkları, vakit geçirilebilecek çay bahçeleri ve restoranlar Babadağ’da şuan itibari ile mevcut durumda. İlerleyen zamanlarda hafta da belki üç veya dört konser planlarımız var. Yapısı konumuyla  zaten Babadağ mükemmel bir yer. Önümüzdeki yıllar içerisinde buraya daha farklı spor alanları da ekleyeceğiz. Amacımız misafirlerimizin Babadağ’a geldiklerinde gün boyu vakit geçirebilecekleri bir alan oluşturmak” dedi.


 

PANDEMİ SÜRECİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Açıklamasını sürdüren Yönetim Kurulu Başkanı Kıran, “Babadağ Teleferik ve Telesiyej Merkezinin proje ayağından bu yana bir takım sıkıntılar yaşadık. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinden olumsuz etkilendik. Her zaman söylediğim gibi aslolan devlettir. Allah’ım her daim devletimizin yanında olsun. Bu zorlu süreçte devletimiz, ülkemiz ve vatandaşlarımız için çok büyük bir çalışma temposu içerisindedir. Bunun yanında Babadağ’ın dik olması ve yüksekliği nedeniyle zorluklar çektik. Bürokrasi anlamında da bir takım sıkıntılar doğabiliyor. Yerelde de bir takım zorluklar oldu.  Neticede biz yatırımcıyız ve önümüze bakmak zorundayız. Biz vatanını ve milletini seven Türk çocuklarıyız ve yatırımlarımızla milletimize iş sahaları açma gayretindeyiz” ifadelerini kullandı.

PAZARTESİ GÜNÜ SEFERLER BAŞLIYOR

Babadağ’daki projenin  tedarik konusunda İsviçre’deki bir şirket ile çalıştıklarını hatırlatan  Kıran, “Teleferik ve Telesiyej Projelerinin genellikle Avrupa şirketleri tarafından yapılmaktadır. Pazartesi günü itibari ile teleferik ve telesiyej hizmetimiz halkımızın hizmetinde olacaktır. Buranın ücretlendirmesini KIRTUR olarak biz kendimiz belirlemiyoruz. Ortada bir sözleşme söz konusu... Netice itibariyle de bir fiyat uygulamamız var. Teleferik ücreti şuanda kişi başı KDV dahil 10 Dolar olarak belirlendi. Bu ücret gidiş ve dönüş için geçerlidir. Türk Lirası olarak bu ücret 80 TL’dir. Öğrenciler için indirim uygulamasına gidilecektir. Paraşüt pilotları arkadaşlarımızın ücretleri ise 30 TL olarak belirlendi. Tüm alanlarda olduğu gibi gazilerimize ve şehit ailelerimizde giriş ücretsiz olacaktır” şeklinde konuştu.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Babadağ Teleferik ve Telesiyej Merkezi Projesi’nin, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın projesi olduğunu aktaran KIRTUR Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kıran, “Bu projenin oluşmasında ve yapımında emeği olan Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye, Orman Genel Müdürümüze, Muğla ve Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü idarecilerine, teknik ekibine ve diğer ilgililere teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.