FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 23-03-2022 17:54   Güncelleme : 23-03-2022 19:39

Tarım ve Seracılık Fuarı 11. kez kapılarını açtı

Fethiye’de düzenlenen Fethiye Tarım Seracılık Hayvancılık Gıda ve Tarım Makineleri İhtisas Fuarı (AGRİTECH) bu yıl 11. kez kapılarını açtı. Tarım ve Seracılık Fuarı’nın açılış törenine yoğun bir katılım oldu.

Tarım ve Seracılık Fuarı 11. kez kapılarını açtı

 

 

Fethiye’de düzenlenen Fethiye Tarım Seracılık Hayvancılık Gıda ve Tarım Makineleri İhtisas Fuarı (AGRİTECH) bu yıl 11. kez kapılarını açtı. Tarım ve Seracılık Fuarı’nın açılış törenine yoğun bir katılım oldu.

 

Çamköy Kapalı Semt Pazarı’nda gerçekleşen fuarın açılış programına Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, milletvekilleri, belediye başkanları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. 11. Fethiye Tarım Seracılık Hayvancılık Gıda ve Tarım Makineleri İhtisas Fuarı (AGRİTECH) kapsamında bölge genelindeki firmalar ve STK’lar stant açtı.

 

Törende ilk olarak konuşan MARFO Fuarcılık Genel Müdürü Volkan Gülcan, “Pandemiden dolayı 2 yıldır fuar organizasyonumuzu gerçekleştirememiştik. Buna rağmen beklediğimizin üstünde bir katılım oldu. Etkinliğimizin başta Fethiye ve Seydikemer ile tüm bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş konuşmasında, “Tarım fuarımızın bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. Tarım oldukça fazla sorunları var. Bunların bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Üretimin sürekliliği adına çiftçilerimize destek bekliyoruz. Bu fuarında da beklediğimiz katkılara yol açmasını ümit ediyoruz” şeklinde ifadeler kullandı.

 

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “Günümüzde tarımdaki gelişmelerin en iyi takip edildiği yerler, tarım fuarlarıdır. Bu etkinlikler sayesinde yeni gelişmeler, üreticilerimiz ile buluşmaktadır. Bunun yanında fuarlar yeni çıkan ekipmanların tanıtıldığı veya satıldığı yerler değildir. Aynı zamanda tarım sektörünün durumunun değerlendirildiği alanlardır. Her fırsatta fuarların önemini vurguluyorum ve vurgulamaya devam edeceğim. Geçtiğimiz günlerde Fethiye Güçbirliği toplantısında konferans ve fuar alanı konusu ele alındı. Paydaşlar ve belediyeden gelen arkadaşlarımız, konferans salonunun öncelikli olmasını istediler. Fuarların senede 2 defa olduğu ve bir getirisi olmadığı düşüncesi oluştu. Biz buna katılmıyoruz. Bu iki yerin Fethiye için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Uygun şartlarda bir fuar alanı olursa biz yılda 2 değil 12 fuar organizasyonu yaparız. Bu husus Fethiye ekonomisi için artı değer demektir” diye konuştu.

 

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak da “Muğla’ya yakışan bir fuar alanı yapmamız gerekiyor. Bu bölge sadece turizm değil, tarım ile de geçimini sağlıyor. Bakanlığımız, belediyelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız; üretim için çaba gösteriyorlar. Küresel iklim felaketi ve ardından Kovid-19 salgını ile tarım zor günler geçiriyor. Kimsenin üretmeyin demeye hakkı yok. Gelecek tarımda… Geleceğimiz olan evlatlarımıza sorumluluğumuz var. Ve bu noktada çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi, protokol üyeleri tarafından kesilirken; ardından stantlar ziyaret edildi.