FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 25-12-2021 17:48   Güncelleme : 25-12-2021 18:46

Suna vatandaşları uyardı; “Acele etmeyin”

Yaşanan dolar krizi tüm sektörlerde olduğu gibi otomotiv sektöründe de şok etkisi yarattı. Dolar kurunun, 18’leri görmesinin ardından bir günde 6 puan birden kaybetmesi, otomotiv sektörünü de etkiledi.

Suna vatandaşları uyardı; “Acele etmeyin”

 

 

Yaşanan dolar krizi tüm sektörlerde olduğu gibi otomotiv sektöründe de şok etkisi yarattı. Dolar kurunun, 18’leri görmesinin ardından bir günde 6 puan birden kaybetmesi, otomotiv sektörünü de etkiledi. Sektördeki durgunluğun devam ettiğini belirten Talha Otomotiv Sahibi Muhittin Suna, araç almak ya da satmak isteyen vatandaşları uyardı; “Acele etmeyin”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dövize endeksli Türk Lirası mevduatları ile ilgili yeni düzenlemeyi duyurmasından ardından döviz fiyatlarında hızlı bir azalış yaşandı, dolar bir gecede neredeyse yüzde 30'a yakın değer kaybetti. Dövizde yaşanan gelişme sonrası gözler otomobil fiyatlarına çevrildi. Talha Otomotiv Sahibi Muhittin Suna, “Hükümetin uygulamaya başladığı ekonomik planlar inşallah tutarsa bir istikrar olacak. Her şey Mart’a kadar belli olacak” dedi.

 

“ALANLAR KAZANDI, SATANLAR KAYBETTİ”

Talha Otomotiv Sahibi Muhittin Suna, dolar kurunun yükselmesi ve düşmesini birkaç kademe olarak değerlendirdi. Suna “ Doların kırılma noktası vardı, tüm sektörlere yansıyan. 10 Kasım’da dolar kuru 9,70’lerdeydi. Burada dolar 10’u görür mü diye psikolojik sınır vardı. Ama bu tarihten sonra dolar yönünü yukarıya doğru ikiye katladı, 18’e çıktı. Yaklaşık 40 günlük bir zaman içinde yüzde 100’lük bir artış gerçekleşti. İnsanlar bu durumda olumsuz, çaresiz, nereye kadar gider, daha ne olacak gibi bir hengamenin içine kapıldı. Hükümet tarafından da olumlu ya da olumsuz beyanatta bulunulmadı. İnsanlar artan piyasa şartlarında kendilerine yön bulmaya çalıştılar. Haklı olarak da elindeki TL yüzde 100 değer kaybettiği için bir yere bağladılar. Sonuçta demirci demir aldı, bakırcı bakır aldı, kalaycı kalay aldı, gümüşçü gümüş aldı. Yani toplumun her kesimindeki insanlar kendilerini TL karşısında korumaya çalıştılar, ta ki 20 Aralık 2021 tarihine kadar. O gün yapılan bir açıklama ve müdahale ile milletimizin yüzde 80-90’lık kesimi olumsuz yönde bunlardan etkilendi. Örneğin; 10 Kasım’a kadarki fiyatlarda stabilize bir artış oldu ama böyle bir artış olmadı. 10 Kasım’da bir BMW marka 3 serisi bir aracın liste fiyatı 756 bin TL idi. Aynı araç, 20 Aralık’ta 1 milyon 289 bin TL oldu. Yani 533 bin TL, 40 gün içerisinde zam yaptı. Zamlar 0’larına yetişemedi, millet ikinci elde zarar etti. Alanlar kazandı, satanlar kaybetti. Böyle bir ortama gelindi. Kazanan kazandı çoğunluk kesim kaybetti. Otomobil sektörü olarak da herkes malını sattığı an yerine koyamıyor, yerine koyamazsa elindeki para TL’de eriyor. Sattığım araçlarda yüzde 100’e yakın değer kazanımı oldu, kaybedimi oldu. Türkiye’de ticaret zor. Geçen sene maliye bakanı Albayrak’ın değişmesiyle piyasalar çakıldı. Geçen sene çok büyük bir zarar oldu. Ocak’ta Şubat’ta hiç araba satamadık veya bir- iki tane sattık. Geçen sene piyasanın böyle olacağını bilmiyorduk. Yüksekten aldık, aldık ve çakıldık. Derken pandemi girdi, yasaklar girdi, piyasa kapandı ta ki Mayıs ayına kadar. Yaz döneminde fazla satışlar oldu. Ekim’den sonra da piyasa yükselmeye başladı. Geçen seneki aynı senaryo bu sene de oldu. Hükümetin uygulamaya başladığı ekonomik planlar inşallah tutarsa bir istikrar olacak. Ama bir yerde balon patlarsa bu fiyatların da daha yukarıya gideceği aşikar. Her şey Mart’a kadar belli olacak. Mart’a kadar inşallah tutar, tutmazsa da bunun önüne kimse geçemez memleket burhana doğru gider” diye konuştu.

 

“ŞU AN ALIM SATIM ZAMANI DEĞİL”

Talha Otomotiv Sahibi Muhittin Suna, otomotiv piyasasını değerlendirirken vatandaşlara da uyarılarda bulundu. Suna “Burada vatandaşlarımızdan piyasayı iyi takip etmelerini istiyoruz. Şu an kimse önünü göremiyor, kararsızlık hakim. Hükümetin stokçularla mücadele edileceği yönündeki açıklamalarını destekliyorum. Bazı bayiler, arabaları satmadılar. Ellerinde “0” araçları durdurdular, şimdi piyasaya çıkardılar. Bugün ellerindeki listede “0” aracın fiyatı 365 bin TL, ilan sitelerinde aynı model sıfır araç 305 bin TL. Arada 60 bin TL gibi fahiş bir rakam var. Vatandaşların önümüzdeki 5-10 günlük dönemde araç alım satımını durdurmalarını istiyorum. Çünkü piyasa oturmadı, bayiler de buna ayak uyduramadı. Stok yapan bayiler, ellerindeki malların fiyatlarını birden düşüremediler. Ben 22 senedir bu işin içindeyim. Artık bu işin profesörü olduk. Onun için vatandaşlarımızın biraz beklemelerini tavsiye ediyorum. Şu an alım satım zamanı değil” dedi.