TARIM
Giriş Tarihi : 30-07-2021 17:21   Güncelleme : 30-07-2021 17:21

Sulama Birliği’nin mesajı, Karayiğit’i harekete geçirdi

Çiftçilere ikinci ürün ekimi yapılmaması konusunda mesaj gönderen Fethiye-Seydikemer Sulama Birliği’ne, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit sert tepki vererek açıklamada bulunmuştu.

Sulama Birliği’nin mesajı, Karayiğit’i harekete geçirdi

Çiftçilere ikinci ürün ekimi yapılmaması konusunda mesaj gönderen Fethiye-Seydikemer Sulama Birliği’ne, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit sert tepki vererek açıklamada bulunmuştu. Karayiğit, konuyla ilgili hazırladığı soru önergesini, meclise sunulması için Chp Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’e gönderdi.

Fethiye-Seydikemer Sulama Birliği tarafından çiftçilere gönderilen mesaja, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit sert tepki göstermişti. Gönderilen mesajda, mevcut su kaynaklarının yetersizliğine dikkat çekilerek çiftçilerin mağdur olmaması için ikinci ürün ekimi yapmamaları önerilmişti. Bunun üzerine sert açıklamalarda bulunan Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, harekete geçerek, konuyla ilgili hazırladığı soru önergesini, meclise sunulması için Chp Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’e gönderdi.

 

DEVLETİN GÖREVİ

Karayiğit, hazırladığı soru önergesinde ; “Bölgedeki su sıkıntısı bu yıla mahsus bir şey olmayıp, bu sıkıntının giderilmesi devletin görevidir. Böyle bir uygulama pandemi ve ekonomik kriz nedeniyle geçim sıkıntısı yaşayan çiftçilerimiz için katmerli bir mağduriyet yaratmaktadır. Bu bağlamda;

1) Suyun daha etkin kullanımı için Seydikemer ve Fethiye Sulama alanında açık kanal sisteminden kapalı ve basınçlı sulama sistemine geçiş konusunda 2 yıldır ilgili Birlik ve Dsi Şube Müdürlüğü tarafından çalışmalar yapıldığı söylenmektedir. Bu proje ne aşamadadır? Ne zaman tamamlanacaktır?

2) Seydikemer’de yapımı devam eden Boğalar Barajı inşaatının hızlandırılması kapsamında toplulaştırma işlemleri yüzde 90 tamamlanan 6 mahalleye ait araziye ne zaman su verilebilecektir? Bu konuda ödenek ayrılmış mıdır?

3) Seydikemer Kayadibi Mahallesi’nde yapımı projelendirilen göletin inşaat çalışmalarına ne zaman başlanacak?

4) Halen yapımı devam eden Seydikemer Kayacık mahallesindeki gölet inşaatı ne zaman bitecek? Bu inşaatın hızlandırılması yönünde bir çalışma var mıdır?

5) Halen Sulama Birliği ve Tarımsal Sulama Kooperatifleri’nin sorumluluk alanları dışında kalan su kaynaklarının kimin sorumluluğuna verileceği hususunda bir çalışma var mıdır?

6) Fethiye’nin ana geçim kaynağının turizm yanında çiftçilik olduğu düşünülürse; sera ve tarlalarında yaş meyve sebze yanında 2. Ürün olarak ekilen mısır, yonca, fiğ vb ürünlerini ekmiş olan üreticiler için ne yapılmalıdır?

7) Düşük gelirli çiftçilere iklim değişikliğine uyum destekleri acilen sağlanmalıdır. Bu nedenle ‘iklim değişikliğine uyum fonu’ oluşturma hususunda bir çalışma var mıdır?” ifadelerinde bulundu.