FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 11-05-2022 11:31

Şube Başkanı Arslanca, “Engelleri kaldırmak istiyoruz”

Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye Şube Başkanı Aydoğan Arslanca, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Şube Başkanı Arslanca, “Engelleri kaldırmak ve insan gibi yaşamak istiyoruz” dedi.

Şube Başkanı Arslanca, “Engelleri kaldırmak istiyoruz”

 

 

Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye Şube Başkanı Aydoğan Arslanca, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Şube Başkanı Arslanca, “Engelleri kaldırmak ve insan gibi yaşamak istiyoruz” dedi.

 

10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında açıklamada bulunan Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye Şube Başkanı Aydoğan Arslanca, engelleri kaldırmak istediklerini belirtti. Engelliler olarak ayrıcalık değil eşitlik istediklerinin altını çizen Şube Başkanı Arslanca, fiziki engelleri kaldıracak düzenlemelerin yerine getirilmesi talebinde bulundu.

 

Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye Şube Başkanı Aydoğan Arslanca yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“10 Mayıs Engelliler Haftası’na yine sorunlarla, çözümsüzlüklerle başlıyoruz. Henüz etkisi sona ermemiş küresel Kovid-19 salgınının neden olduğu güçlüklere şimdi yüksek enflasyon, işsizlik ve ekonomik kriz eklendi. Engelliler ve süreğen hastalar olarak yıllardır bir adım ileri gidemediğimiz gibi her geçen yıl içinde, kayıplarımız ve sorunlarımız daha da boyutlanıyor. Yapılan her yeni düzenlemeyle rapor sistemi, engelliler aleyhine hak kaybı ve telafi edilemeyecek hasarlar oluşturarak uygulanıyor. Rapor sisteminde Dünya Sağlık Örgütü’nün ölçülerinden hızla uzaklaşıldığı için birçok engelli, kağıt üzerinde engelsiz görünüyor. Birçok engelli bu nedenle sağlık desteği, engelli aylığı ve bakım yardımı alamıyor. Hatta emeklilik haklarını yitirip, kendilerine borç çıkarılıyor.

 

Engelliler için gerekli düzenlemeler yapılmadığı için yaşama katılımlarının önündeki setler ve engeller kaldırılmıyor. Böylece engelliler evlerinde hapis bırakılıyor. İstihdam konusunda belirtilen kotalara uyulmuyor. Engellilerin hayatını cehenneme çeviren yanlışlar ve sorunlar sistemi bir an önce kaldırılmalıdır. Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi, mevcut yasaların tanıdığı haklar eksiksiz uygulanmalıdır. Rapor sistemi mutlaka Dünya Sağlık Örgütü’nün ölçütlerine göre belirlenmelidir. Fiziki engelleri kaldıracak düzenlemeler hızla yerine getirilmeli, hiçbir koşulda erteleme gündeme gelmemelidir.

 

Engelliler eğitim haklarına erişebilmeli ve yararlanabilmeli. İstihdamda kotalar eksiksiz uygulanmalı, uygulamayanlara karşı caydırıcı önlemler arttırılmalı. Engelliler olarak ayrıcalıklar değil, eşitlikler istiyoruz. Engelsiz bir dünyada herkes gibi eşit insanlar olarak yaşamak istiyoruz, bunu hak ettiğimize inanıyoruz.”