MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 22-05-2022 15:54

''Su Bazlı Sığla Kremi Üzerine Formülasyon Geliştirilmesi” projesi tanıtıldı

''Su Bazlı Sığla Kremi Üzerine Formülasyon Geliştirilmesi” projesi tanıtıldı

''Su Bazlı Sığla Kremi Üzerine Formülasyon Geliştirilmesi” projesi tanıtıldı
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklenen ''Su Bazlı Sığla Kremi Üzerine Formülasyon Geliştirilmesi” başlıklı proje ile ilgili eğitim semineri düzenlendi.
Seminer, MSKÜ bünyesinde kurulan Türkiye’nin ilk Kozmetik Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezinde (KOZMER), Doç. Dr. Yusuf Sıcak tarafından Köyceğiz Meslek Yüksekokulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı öğrencileri ile yöre halkının katılımıyla gerçekleştirildi.
Seminerin ardından katılımcılar, KOZMER Müdürü Prof. Dr. Nazan Demir ve Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Demir eşliğinde merkezi gezerek, ürünler hakkında bilgi aldı.
KOZMER laboratuvarında Doç. Dr. Yusuf Sıcak tarafından ''Su Bazlı Sığla Kremi” uygulamalı olarak üretildi. 
Prof. Dr. Sıcak, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, endemik bir tür olan Anadolu Sığla Ağacının ‘Liquidambar orientalis’ olarak bilindiğini ve halk arasında Akamber ve Akgünlük gibi farklı isimlendirmeleri olduğunu söyledi.
Sığla ağacının tarihte birçok kullanımının aydınlatılmış olduğuna dikkati çeken Sıcak, Türkiye’de de özellikle Fethiye, Köyceğiz ve Marmaris’te kendiliğinden yayılış gösteren endemik bir tür olduğunu ifade etti.
Sıcak, ender de olsa Antalya, Denizli, İzmir ve Aydın bölgelerinde yayılış gösteren Sığla Ağacının dünyanın farklı bölgelerinde de farklı türlerinin görülebildiğini aktardı.
Projeye başlarken ilk etapta cilt tipi üzerine etkinliğini bildiği ve aynı zamanda merhem gibi kullanılan bir ürünün, kullanıcılar bakımından daha çok ya görünümü ya da kokusu hoş olsun diye tercih edildiğini belirterek, “Bu insanlarda tercih nedenidir. Ama biz bilimsel açıdan uygun olmayan bir şeyi piyasaya sürülmesi çok olgun nitelikte değildir. Bu bağlamda ilk olarak su bazlı sığla kremi üzerine formülasyon geliştirmesiyle başladım. Bu süreçte geliştirmiş olduğum 66 formülasyonlardan uygun olanların mikrobiyolojik, çevrimiçi, stabilite ve paf testini gerçekleştirdik. Bunların içerisinden en uygun formatta olanı için insanların kullanabileceği, ürün güvenilirlik testi değerlendirme formunu oluşturmaya başladık.” diye konuştu.
Hem merhem nemlendirici hem de tedavi edici bakımdan Sığla Ağacının antimikrobiyel ve antibakteriyel özelliği bulunduğunu anlatan Sıcak, yurt dışında ve Türkiye’de yapılan çalışmalarda ürünün içerdiği kimyasallardan dolayı cilt sıkılaştırıcı özelliğinin de olduğunu aktardı.,
Sıcak, projesinin üniversite tarafından desteklendiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti:
“Zaten Kleopatra tarihte bunu ‘aşk iksiri’ olarak değerlendirmiş. Güzelliğini borçlu olduğunu düşündüğü ürünlerden bir tanesi de sığla reçinesidir. Biz de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilimsel Projeler Araştırma Biriminde çağrılı projeye çıkmış olan bu projede, su bazlı sığla kremi üzerine formülasyon geliştirme ile desteklendim. Projenin bir çıktısı olan Yerkesik Mahalle halkına bilgilendirme eğitimi verilmesi üzerine çalışmamızın son aşamasına geldik. Bununla ben de kendi adıma ve öğrencilerim adına onur duyuyorum. Üniversitemize de teşekkür ediyorum.”
Tarihte Sığla ile ilgili balgam söktürücü, astım engelleyici, midevi ve eklem rahatsızlıkları yönünde de çalışmalar olduğunu ifade eden Sıcak, tedavi edici tıbbi özelliği olan bir ürünün içerdiği kimyasalların birazcık beyin fırtınası yapılarak nerelerde değerlendirilebileceği ve uygun ürünlerin bir araya gelebileceği bir karışımın mutlaka ortaya çıkabileceğini de sözlerine ekledi.