FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 23-12-2020 15:30   Güncelleme : 23-12-2020 15:30

SOYDEMİR “ESNAFIN TEK DERDİ EVE EKMEK GÖTÜRMEK”

MTÜRK TV’de hafta içi her gün canlı olarak yayınlanan Necati Kanbur ile Perspektif Programının konuğu Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir’di.Mehmet Soydemir katıldığı programda esnafa destek olunması gerektiğini ifade etti.

SOYDEMİR “ESNAFIN TEK DERDİ EVE EKMEK GÖTÜRMEK”

 

 

Hafta içi her gün saat 11’ de MTÜRK TV’de canlı olarak yayınlanan Necati Kanbur ile Perspektif programının konuğu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir esnafların pandemide yaşadıkları sıkıntıları  dile getirdi. Pandemi döneminde Esnafların çektiği zorlukları ve gelir kaybı yaşadıklarını ifade eden Soydemir “Paranın nasıl kazanıldığını ve zor kazanıldığını hepimiz biliyoruz.Bizim esnaflarımız hem sermaye koyarak hem de alınteri ile para kazanıyorlar. İnşallah bu hastalık en kısa zamanda biter. Esnaflarımız rahatlık içinde iş hayatına devam ederler. Bizim esnafımız bu pandemi süresinde kovit19 hastalığından dolayı daha önceki yıllardan daha fazla zorlandılar. Zor şartlar altında  yaşamlarını sürdürmeye çalıştılar” dedi.Bazı sektörlerde hizmet vermeye çalışan esnafların devlet tarafından hibe alacağını ifade eden Soydemir “Sayın Cumhurbaşkanımız basit usülde faaliyet gösteren esnaflarımızın kira yardımı alacağını yine lokanta,berber,kuaför,taksici,kahveci,minibüsçü,düğün salonu işletmecisi,terzi gibi esnaflarında ayda 1.000Tl olmak üzere 3 ay boyunca destek alacağını ifade etti.Bunun ayrıntılarını daha öğrenmedik.Ama kısa süre içerisinde açıklanacaktır. Bu destekler yeterli değil ama esnafımıza bir can suyu olması açısından da önemli” dedi.

Devlet tarafından yapılacak olan yardımlar ile ilgili olarak 2019 Nisan ayında üst makamlara Festhiye Esnaf ve Sanatkalrlar Odası olarak yazı yazdıklarını ifade eden Soydemir “Bu sıkıntıları daha önceden öngörmüştük.Devletimizin esnafa destek olması gerektiğini de yazmıştık.Şimdi böyle bir destek yapılıyor.Aslında devletimizin esnafların sosyal güvenlik primlerini ertelemesi de gerekir.Yoksa esnafımız çok zor durumlara düşecek.En azından 3 ay bir erteleme esnafı rahatlatacaktır.Şimdi bir de yapılandırma yapılıyor.Bu yapılandırmanın da bir faydası olacağını sanmıyorum.Çünkü esnafların mevcut borçlarını ödeyecek durumları yok.Yapılandırmadan sonra taksitlerini nasıl ödeyecekler”diye konuştu.

Daha önce esnaflara verilen Can Suyu Kredilerininde ödeme tarihi geldiğini belirten Mehmet Soydemir “Bir çare bulunması lazım.Şu anda esnafımız para kazanma derdinde değil.Akşam olduğunda eve bir ekmek götürme derdinde.Borç falanda kimsenin umrunda değil.Öncelik akşam eve ekmek götürmek.O yüzden bu sıkıntılara bir an önce kalıcı çözüm bulunması gerekiyor.Esnaflarımız ayakta kalması, yok olmaması için bir şeyler yapılması gerekiyor” dedi.

AVM’lerin de esnafa büyük bir darbe vurduğunu söyleyen Mehmet Soydemir “AVM’ler her türlü ürünü satıyorlar.Fırıncılık,tuhafiyecilik,ayakkabıcılık,beyaz eşya,kırtasiye,market,bisiklet,motorsiklet gibi aklınıza ne gelirse bulabiliyorsunuz.Biz bu AVM’lere şehir içinde ruhsat verilmemesi için belediyeye de yazı yazmıştık.Ama bunun mümkün olmadığı yasal düzenlemenin yapılması gerektiği cevabını aldık.Esnafımızın belini büküyorlar.Bizler eskiden kız isteyece3ğimizde bile mahalle bakkallarına sorardık.Filancanın kızı nasıl diye.Cebimizde paramız olmadığında mahalle bakkalından borç alırdık.Şimdi bunlar kaybolmak üzere.AVM’ler bakkallarımızı ve diğer esnaflarımızı yok etmek üzere.Hatta mahalle bakkallarımız mahallenin bekçisi gibiydiler.Her şeyi bilirlerdi.Bunlara da bir önlem alınması ,bir çözüm bulunması gerekiyor “dedi.