SEYDİKEMER TÜRK
Giriş Tarihi : 15-03-2021 18:44   Güncelleme : 15-03-2021 18:44

SEYDİKEMERLİ YÖRÜKLERİN GÖÇ YOLLARI TESCİLLENİYOR

Seydikemer Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Yörük Türkmen Araştırmaları Merkezi (YÖRTÜMER) ve Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu iş birliği ile  Seydikemer ‘deki yörük göç yolları ve bu yollar üzerindeki eserlerin tespit edilmesine ilişkin Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) destekli projenin çalışmalarını sürdürüyor.

SEYDİKEMERLİ YÖRÜKLERİN GÖÇ YOLLARI TESCİLLENİYOR

 

Çalışmalar neticesinde yörüklerin bölgede göç için kullandıkları yolların tespit edilmesi, kayda geçirilmesi ve bu göç yolları üzerinde mevcut olduğu düşünülen eserlerin gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor. Göç yollarının ve göç yolları üzerinde eserlerin gün yüzüne çıkarılması ile hem kültüre hem de turizme katkı sağlaması amaçlanıyor.

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, projenin amacıyla ilgili olarak: "Bu projenin birinci amacı; atalarımızın geçmiş olduğu yolları belirlemek. İkincisi ise atalarımızın bize bıraktıkları eserleri gün yüzüne çıkarmak ve kayıt altına almak. Gelecek nesiller, bizim atalarımız bu topraklarda bu yollarda gitmiş diyebilecekler.” diye konuştu.

Alanında uzman tarihçiler çalıştı

Otgöz, GEKA başta olmak üzere projeye destek veren herkese teşekkür ederek şunları kaydetti: “Alanında uzman tarihçilerimiz bu konu üzerine çalışıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın, Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformunun, Ramazan Kıvrak'ın emekleri çok. Bu çalışmaların devam etmesi en büyük dileğimiz. Sonuna kadar gitmeliyiz. Biz belediye olarak üzerimize düşeni sonuna kadar yapacağız, şüpheniz olmasın. Bu dağlarda daha çok eserler çıkacak.”

Muğla Sıtkı Koçman Doç. Dr. Mustafa Gökçe:
“GÖÇ YOLLARINI TESPİT EDİP ÜLTÜRÜMÜZE KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”

“Amacımız, Beşkaza'daki, Seydikemer'deki göç yollarını tespit edip hem kültürümüze hem turizme kazandırmak. Biz yüzlerce yıldır burada bu yaşamı sürdürüyoruz, buralardan göç ediyoruz. Hanlar sarnıçlar yapmışız, burada çok önemli eserler var ancak çoğu zaman kayboluyor veya unutulmak üzere. Çünkü artık yaşam değişti, geleneksel yaşamdan uzaklaşıyoruz. Dolasıyla bunları korumak, sahip çıkmak gerekiyor. Bundan sonraki amacımız Seydikemer merkezden başlayıp ulaşabildiğimiz en zirveye kadar göç yolu üzerindeki Türklere ait her türlü maddi kültür eserini tespit etmek.”

 

 

 

 

Yörük Kültür Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak:
"EVLİYA ÇELEBİ BU YOLLARDAN, KEMER'DEKİ TAHTA KÖPRÜDEN GEÇİYOR"

“350 yıl önce Evliya Çelebi bu yollardan geçiyor. Kemer’deki tahta köprüden geçip, gecelediği  Kınık’ın Bozyaka bölgesinde Urluca köprüsünün önünde bahsediyor.

 

Bugün de bu göç yolunun belgelenmesi atalarımızın yüzyıllardır yürüdüğü bu göç yolunun belgelenmesi gurur kaynağı. Bu çalışmaların bir faydası da eserlerin yaşamasına vesile olacak. Belgeleyince, işaretleyince herkes bunu koruma altına alacak, yıkılmayacak.”

Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Kerimoğlu:
 "BU YOLLARDA ECDADIMIZ, ÇOK ÇİLELER ÇEKMİŞLER"

“Bu yollarda ecdadımız, atalarımız çok çileler çekmişler. Bu tarihi varlıkların Seydikemer'imizin turizmine de katkı sağlayacaktır. Bu konuda ben Seydikemer Belediyemize, Başkanımıza, yönetimimizi çok takdir ediyorum ve teşekkür ediyorum.”

Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu Başkanı Devrim Karakuş:
“ATALARIMIZ BÜYÜK VE GÜZEL ESERLER BIRAKMIŞ”

"İki tane çalışma yapılıyor burada. Bir tanesi yüzey araştırması dediğimiz tarihimizden bu yana bize ait olan tüm eserleri tespit etmek ve bunu bilimsel anlamda da tescilli hale getirmek. Bu saatten sonra artık bilimsel temellere dayandırılacak. Bir diğer çalışmamız GEKA’nın da destekleriyle yine Seydikemer Belediyesi tarafından yürütülen çalışma. Yörük göç yollarındaki tüm somut eserleri tespit ediliyor, tecil altına alınıyor. Biz artık biliyoruz ki atalarımız gayet büyük ve güzel eserler bırakmışlar.”