SEYDİKEMER TÜRK
Giriş Tarihi : 29-05-2021 12:32   Güncelleme : 29-05-2021 12:32

Seydikemer’de geleneksel yöntemlerle hasat

Seydikemer’de geleneksel yöntemlerle hasat

Seydikemer’de geleneksel yöntemlerle hasat

Seydikemer’e bağlı Yaka Mahallesi Bağlımeşe Mevkii’nde tahıl üreticiliği yapan Hasan Karcı, arazi şartlarının eğimli olması nedeniyle hasat çalışmalarını geleneksel yöntemlerle gerçekleştiriyor. Çalışanlar tarlada bulunan ürünleri orakla biçiyor.

Yaka Mahallesi’nde tarlasında arpa ve yulaf yetiştiren çiftçi Hasan Karcı, arazi koşullarının elverişsiz olması nedeniyle ürün hasadını geleneksel yöntemlerle yapıyor. Çevre mahallelerden gelen işçilerle birlikte tarlasında orakla arpa ve yulaf biçen 56 yaşındaki Hasan Karcı, 10 dönümlük tarlanın hasat işleminin 2 gün sürdüğünü söyledi. Pandemi sürecinde tarımsal üretimin önemine de vurgu yapan Karcı, tarımsal üretimin devam etmesi adına özverili bir şekilde çalıştıklarının altını çizdi.

Uygun arazi şartlarında 10 dönümlük arazide, biçerdöver ile tahıl hasadı işinin bir saat sürdüğünü belirten Hasan Karcı; arazinin eğimli bir yapıda olmasından dolayı teknolojinden faydalanamadıklarını dile getirdi. Sıcak havaya rağmen bölge ve ülke tarımına katkıda bulunabilmek için çalıştıklarını aktaran Karcı, pandemi sürecinde üretimin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını kaydetti.

Üretici Hasan Karcı yaptığı açıklamada, “Yaka Mahallesi Bağlımeşe Mevkii’nde üreticilik yapmaktayım. 10 dönümlük bir arazi üzerine arpa ve yulaf ekimi yaptım. Bildiğiniz gibi artık hasat mevsimi geldi. Arazi şartları uygun olmadığı için biçme işlemini orak ile gerçekleştiriyoruz. Çevre mahallelerden işçilerin katılımıyla, hasat çalışmasını 2 günde tamamlamayı planlıyoruz. Eğer biçerdöver kullanma şansımız olsaydı, yaklaşık bir saatte biterdi. Sıcak havaya rağmen tarımsal üretimin devam etmesi için gayret gösteriyoruz. Pandemi sürecinde üretimin önemini bir kez daha anladık” dedi.