SEYDİKEMER TÜRK
Giriş Tarihi : 11-06-2022 10:52

Seydikemer Süt Organize Sanayi Bölgesi onaylandı

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Başkan Yardımcısı Mustafa Karakuş ve Meclis Üyesi Levent Tosun, Muğla Valisi Orhan Tavlı'yı makamında ziyaret ettiler.

Seydikemer Süt Organize Sanayi Bölgesi onaylandı

 

 

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Başkan Yardımcısı Mustafa Karakuş ve Meclis Üyesi Levent Tosun, Muğla Valisi Orhan Tavlı'yı makamında ziyaret ettiler.

 

Ziyarette Muğla Valiliği himayesinde başlatılan ve geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanan ve tüzel kişilik kazanan Seydikemer Tarıma Dayalı Süt Sığırcılığı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi çalışmaları istişare edildi.

 

Geçtiğimiz günlerde kuruluş aşamaları tamamlanan Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu oluşturulan ve Bakanlık makamının onayına sunulan Seydikemer Tarıma Dayalı Süt Sığırcılığı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluş protokolü Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi tarafından onaylanarak tüzel kişilik kazanmıştı.

 

2 bin 500 kişiye istihdam sağlaması öngörülen Seydikemer Süt TDİOSB, Kırsal Çobanisa köyü mevkiinde 1.150 dekar alan içinde yaklaşık 25 bin büyükbaş hayvan kapasiteli ahırların yerleşeceği hayvancılık parselleri ile süt işleme tesisi, yem fabrikası, hayvan hastanesi, Ar-Ge merkezi ve biyogaz tesisi gibi sanayi tesislerinin yerleşeceği sanayi parsellerinden oluşacak şekilde planlandı.

 

Tarımsal üretim yapanlarla sanayicileri bir araya getirmek, üretimde verimlilik ve karlılık sağlamak, ortak altyapı hizmetlerinden birlikte faydalanmak, üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve markalaşma ile kalite standartlarının yükseltmek, ortak arıtma tesisleriyle Çevre Kirliliğinin önüne geçmek amacıyla kurulacak olan Süt ihtisas OSB Muğla’da hayvancılığı destekleyerek devamlılığını sağlayacak.

 

Antalya, Burdur Denizli ve Muğla’nın kesişim noktasında yer alan Seydikemer’in kırsal Çobanisa Mahallesi’nde kurulacak olan bölgenin süt sığırcılığında ihtisaslaşan ilk Tarıma Dayalı İhtisas Orhanize Sanayi bölgesi olacağını ve süt OSB ile Seydikemer’in süt sığırcılığının merkezi haline geleceğini vurgulayan Vali Orhan Tavlı 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak olan 2500 hayvan kapasiteli 1,14 milyon metrekare alanda hastalıktan ari işletmeyi barındıracak olan projemiz Türkiye’nin 33. Tarıma Dayalı İhtisas Sanayi Bölgesi olarak Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi tarafından onaylanarak tescil edildiğini ifade etti.

 

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, “1 milyar TL’lik dev yatırım olan Seydikemer Tarıma Dayalı Süt Sığırcılığı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin onaylanmasında başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişçi’ye, Muğla Milletvekillerimiz Sayın Yelda Erol Gökcan’a, Sayın Mehmet Yavuz Demir’e, Tarım Reformu Genel Müdürü Sayın Kerim Üstün ile tüm emeği geçenlere şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi sunuyor; Muğla’mıza Bölgemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz” dedi.