MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 04-04-2022 12:11   Güncelleme : 04-04-2022 12:14

Sendikalar Eylemcileri Uyardı

“Ağaç Katli Diyenler Maalesef İftira Suçu İşlemektedirler” “Toprağın üzerindeki, toprağın altındaki tüm değerler aynı öneme sahip. Kömürümüzü de koruyup savunuyoruz. Ağacımızı da sularımızı da” denilen basın açıklamasına katılan işçiler “Emeğe uzanan eller kırılsın”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

Sendikalar Eylemcileri Uyardı

TES-İŞ Yatağan Şube Başkanı ve TÜRK-İŞ Muğla İl Temsilcisi Fatih Erçelik ile Maden İŞ Sendikası Şube Başkanı Osman İlhan İkizköy’de zeytin ağaçlarının taşınması sırasında yaşananların ardından ortak basın açıklaması düzenledi. İşçilerle birlikte basın karşısına geçen sendika başkanları “Enerji ve maden işçilerinin ekmeğiyle oynanmasını istemiyoruz” dedi.
Açıklamayı okuyan TES-İŞ Yatağan Şube Başkanı ve TÜRK-İŞ Muğla İl Temsilcisi Fatih Erçelik açıklamada şu görüşlere yer verdi. 
“Madencilik, dünyanın en zor bir o kadar da en çok ihtiyaç duyulan mesleklerinden biridir. Milyonlarca yılın günümüze getirdiği zenginlikleri yer altından gün yüzüne çıkaran madenciler, birçok sektörün yaşaması ve üretmesi için gerekli olan hammaddeyi temin ediyor, dolayısıyla bir yandan da yine farklı meslekler yapan işçilerin işlerine devam etmelerini sağlıyor.
Muğla bölgesinde örgütlü TES-İŞ ve MADEN-İŞ Sendikaları olarak, uzun yıllardır Muğla’mızın Milas ilçesindeki Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile Linyit İşletmeleri’nde örgütlüyüz. 1986 yılında devletimiz tarafından çıkarılmaya başlanan linyit, yine devletimiz tarafından kurulan iki santralimizde enerjiye dönüştürülüyor. İş yerlerimiz özelleştirme kapsamında özel sektöre geçmesinin ardından da aynı şekilde ülkemiz için üretmeye, ailelerimiz ve çocuklarımızın geleceği için çalışmaya devam ediyoruz.
Şu anda Yeniköy Kemerköy Termik Santralleri ve Linyit İşletmeleri bünyesinde 3.100 kişi çalışıp ailesinin geçimini sağlıyor. Kömür olmazsa santral de olmaz, enerji üretimi de olmaz, geçimini bu madenlerden ve santrallerden sağlayan işçiler de olmaz.
Tüm dünyanın işsizlikle mücadele ettiği bir dönemde, başta Muğla’mız için çok önemli bir ekonomik değer olan madenlerimiz ve termik santrallerimiz işçi ailelerimizi de hesaba katarsak 12 bin kişinin ekmek kapısı.
Bu ülkenin toprağın üzerindeki, toprağın altındaki tüm değerler aynı öneme sahip. Kömürümüzü de koruyup savunuyoruz… ağacımızı da… sularımızı da…
AĞAÇ KATLİ DİYENLER
MAALESEF İFTİRA SUÇU
İŞLEMEKTEDİRLER
Ancak son günlerde çalışma hayatımızı tehdit eden bazı saldırılarla karşı karşıyayız. Kısa bir süre önce “maden sahamızdaki 9 zeytin ağacının zeytin parkına taşınmasını” ağaçlar katlediliyor diyerek ülkemizin gündemine getirilmesiyle ilgili; son yönetmelikte ifade açık nettir. Zeytin ağaçları elektrik üretmekte olan santrallerde, enerji arz güvenliğini sağlamak için kök bütünlüğü korunarak taşınmaktadır ve taşınacaktır. Taşıma öncesinde yapılan budama işlemine ağaç katli diyenler maalesef iftira suçu işlemektedirler.
ÜRETİMİN DURMASINA
NEDEN OLACAK EYLEMLERE
DE SESSİZ KALAMAYIZ
Ayrıca kapatılan maden sahalarımız üzerindeki bölgelerde 22 binden fazla zeytin ağacı bulunduğunu ve bunlardan elde edilen zeytinyağlarını evlerimize götürdüğümüzü de belirtmek istiyorum.
TES-İŞ ve MADEN-İŞ sendikaları olarak bugüne kadar sustuk, polemiğe girmemeye özen gösterdik. Ancak santrallerde üretimin durmasına neden olacak eylemlere de sessiz kalamayız. Hepimiz bu ülkenin vatandaşlarıyız, hepimizin ortak amacı ülkemizi “çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak.”
Biz TES-İŞ ve MADEN-İŞ Sendikaları olarak bu misyona sahibiz. Bir başka misyonumuz da elbette Enerji ve Maden İşçilerinin onurunu, işini korumak. Bu vesileyle dün saldırıya uğrayan arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Halkımızı da bu tür bilgi kirliliğine karşı daha dikkatli olmaya davet ediyoruz.”