KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 07-10-2020 10:30   Güncelleme : 07-10-2020 10:30

Sebze Diye Bildiğimiz 10 Meyve

Tartışmalarına Son Verecek Bilgiler

Sebze Diye Bildiğimiz 10 Meyve

 

 

1) Limon

2) Salatalık

3) Patlıcan

4) Domates

5) Zeytin

6) Avokado

7) Biber

8) Karpuz

9) Bamya

10) Kabak

Peki Havuç?

Sebze mi? Meyve mi?

Tartışmalarına Son Verecek Bilgiler

Bir tohum çimlenerek çeşitli besinleri meydana getirebilir. Yeşil yeşil bol antioksidan dolu sebzeler ve meyveler, gözleri büyüleyen renklerdeki mevsim meyveleri görenlerin iştahını açar. Her mevsim reyonlarda farklı bir kompozisyon oluşturan sebze meyveler yerken pek çok insana leziz gelir. Her bir sebze ve meyvenin faydası ise; binbir derde devadır. Şöyle bir düşününce meyve ve sebze kavramı neye göre ifade edilir? Haydi biraz beyin fırtınası!

 

Meyve ve sebzeyi ayırt etmek için genellikle kullanıldığı yemeklere dikkat çekilir. Dış görünüşleri incelenir. Hatta tatlı tada sahip olanları meyve, tatlının dışındakiler sebze olarak bilinir. Fakat bu işe biraz bilimsel açıdan yaklaşıldığında, durum sanıldığı kadar basit değildir.

 

Meyve, tohumları taşıyan organdır. Çiçeğin dişi organıdır ve döllenme esnasında farklılaşır. Yumurtalığın gelişmesi sonucunda meydana gelen tohumları taşır. Besinler üzerine yapılan araştırmalar sonucunda ise, çekirdeği olan besinler “meyve” olarak sınıflandırılır. Şimdi sizlere sunacağımız listede meyve olan sebzeler hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Yazımızı okuduktan sonra domatese ve daha pek çok sebzeye bakış açınız değişebilir :)

 

1) Limon

Salatalarda, limonatalarda kullanılan limon meyve mi sebze mi diye düşündüğünüz olmuştur elbet. Bu sorunun cevabı “meyve” olacaktır. Limonda tohumu taşıyan organ olduğu için limon sebze olarak bilinse de aslında bir meyve türüdür.

2) Salatalık

Salatalık doyurucu bir besindir. Marketlere gittiğinizde sebze reyonunda görebilirsiniz. Fakat işe biraz da bilimsel açıdan baktığınızda salatalığın da çekirdeği olduğunu görebilirsiniz. Çekirdekli bir besin olmasından dolayı salatalık meyve mi sebze mi sorunuza, salatalığın meyve olduğunu diyebiliriz.

3) Patlıcan

Türk yemeklerinin çok sevilen besini patlıcan ile lezzetli yemekler yapılmaktadır. Patlıcanı kestiğinizde iç kısımlardaki çekirdekler dikkatinizi çekecektir. Bu çekirdekler de patlıcan meyve mi sebze mi sorunuza meyve yanıtını verecektir.

4) Domates

Sabah menemende, gün içinde salatalarda, akşam ise ana yemeklerde tercih edilen domates pek faydalı bir besindir. Ülkemizde çeşit çeşit yetiştirilen domatesler, çekirdek kurutma usulü ile de toprakta can bulur. Söz çekirdekten açılmışsa eğer; domates meyve mi sebze mi sorunuza burada çözüm bulalım. Domates yıllardır sebze olarak biliniyordu fakat bir meyvedir.

5) Zeytin

Zeytini yerken hiç düşündünüz mü zeytin meyve mi sebze mi diye? Zeytin bir meyve türüdür. Zeytin yenilir, çekirdeği atılır. Atılan çekirdek zeytinin meyve olduğunu gösteren bir detaydır. Bu çekirdekler aynı zamanda tohumluk olarak kullanılır.

6) Avokado

Avokado meyve mi sebze mi diye merak edenler şimdi derin bir nefes alabilir. Avokadoyu kestiğinizde içindeki iri çekirdeği bir kenara atarsınız. Bu çekirdek avokadonun tabaklarınıza gelene kadar oluşması için gerekli olan bir organıdır. Çekirdekli besinlerin meyve olduğunu belirttiğimizde göre avokado da meyve grubuna eklenebilir.

7) Biber

Çeşit çeşit ve her derecede acılıkta sofranıza konuk olan biberler; günün her anında mutfakta yemeğinizi lezzetlendirebilir. Tavada kavrulan biberlerin kokusu evinize yayılırken bir an uzaklara dalıp biber meyve mi sebze mi diye kendinize bir soru sorabilirsiniz. Biberin içinde birden fazla çekirdek olduğunu gördüğünüzde, biberin se bir meyve olduğunu anlayabilirsiniz.

8) Karpuz

Karpuz üzerine son zamanlarda epey araştırma yapılıyor. Karpuz meyve mi sebze mi diye pek çok soru soruluyor. Karpuzun en belirgin özelliklerinden biri bolca çekirdek içermesidir. Eh bu durum da karpuzun bir meyve olduğunu ifade etmektedir.

9) Bamya

Sebze yemekleri denildiğinde akıllara gelen bamyanın bir meyve olduğunu söylesek? Çok ilginç olabilir fakat bamyanın içinde bulunan çekirdekler, bamyanın meyve olduğu gerçeğini değiştirmez. Metabolizma için çok faydalı olan bamyayı yerken artık bir meyve olduğunu hatırlayabilirsiniz.

10) Kabak

Yeşil sebzeler arasında diyet yapanların ve kilo kontrolü sağlayanların favorisi olan kabak, bir meyvedir. Kabağı dilimlediğinizde her bir diliminde gördüğünüz çekirdekler, bu gerçeği desteklemektedir. Sebze olarak bilinen kabak meyvesi, sağlık için ideal bir besindir.

Peki Havuç?

Sıkça sorulan “Havuç meyve mi sebze mi?” sorusuna da bir yanıt bulalım. Köklü bir besin olduğu için havuç sebze grubuna girmektedir. Çekirdeksiz besinler de sebze olduğu için çilek meyve mi sebze mi merakınızı, çileğin sebze olduğunu ifade ederek giderebiliriz.