TARIM
Giriş Tarihi : 04-09-2021 15:25   Güncelleme : 04-09-2021 15:25

Salatalık fiyatlarının düşmesi üreticileri isyan ettirdi

Fethiye’de Karaçulha Toptancı Hali, çiftçilerin eylemine sahne oldu. Son dönemlerde salatalık fiyatlarının düşmesi, çiftçileri isyan ettirdi. Çiftçiler haklarının isteyerek, sorumlularından hesap sorulması talebinde bulundular.

Salatalık fiyatlarının düşmesi üreticileri isyan ettirdi

Fethiye’de Karaçulha Toptancı Hali, çiftçilerin eylemine sahne oldu. Son dönemlerde salatalık fiyatlarının düşmesi, çiftçileri isyan ettirdi. Çiftçiler haklarının isteyerek, sorumlularından hesap sorulması talebinde bulundular.

Bir grup çiftçi salatalık fiyatlarına tepki göstermek için eylem yaptılar. Karaçulha Toptancı Hali’nde her yıl aynı olayın yaşandığını belirten üreticiler, salatalık fiyatlarının şehir şehir değişiklik göstermesinden şikayetçi oldular. Fethiye’de düşük fiyatlı alınan salatalığın, başka şehirlerde yüksek fiyatlara alındığını vurgulayan çiftçiler; hal içerisinde eylem yaptılar. En düşük ilaç ve gübre fiyatının 400 TL civarında olduğunu aktaran üreticiler, bölgedeki tüm çiftçilerin zirai bayilere yüksek meblağlarda borcunun olduğunu söylediler. Bunun yanında 80 kuruşa satılan salatalığın süpermarketlerde 8 TL’ye satıldığını belirten çiftçiler, çiftçiliğin Fethiye’de biteceğini dile getirdiler.

Çiftçi Özer Çakal yaptığı açıklamada, “Bölgemizde artık çiftçilik artık ölüyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde çiftçi üretmez hale gelecek. Çiftçi üretmez hale geldiği zaman İzmir’i, Ankara’sı, İstanbul’u aç kalacak. Şu salatalığın 2 TL maliyeti var, ama 80 kuruş fiyat veriliyor. Ben 5 kişilik bir aileyim. Sabah 5.30’da kalkıyoruz ve saat 9.30’a kadar çalışıyoruz. Şimdi ben buradan gideceğim kırmızı örümcek mücadelesi yapacağım, yazıktır. Çiftçinin emekleri ile bu kadar oynamasınlar. Çiftçi ölüyor arkadaşlar… Bu kadar insanların duygularıyla, emekleriyle oynamayın. Aç kalacağız ya. Ben aynı zamanda esnafım bir yerden bir yere aktarıyorum… Ama bu insanların zirai bayilere binlerce lira borcu var. Hepsinin açık senedi var. Bu adamları düşünsünler” dedi.

Karaçulha Çiftçi Birliği Başkanı Halil Daşar açıklamasında, “Şu günlerde salatalığımız para etmiyor. Gerçekten çiftçiler olarak herkes çok mağdur. Bir gübre 400 TL ama bu salatalığın kilosu 80-90 kuruş. Bu gerçekten bir çiftçiye haksızlıktır… 7 tane salatalık 1 kilo, 1 aileyi 1 öğün doyurur. Zincirli markete gittim salatalığın kilosu 6 TL; yani demek istiyorum ki çiftçi burada 80 kuruş-1 TL’ye versin. Hemen ilerimizde salatalık 6 TL, biz bunu anlayamadık. Biz üretmeye devam edeceğiz, bu pandemi döneminde yine arkadaşlarım üretmeye devam ediyor. Bizde bıkmak yok vatandaşımıza yine üreteceğiz. Komisyoncular gelmiş orada bizi bekliyor. Daha da yığılsın da bedava alayım diye. Biz bugün bedava vermeyeceğiz gerekirse de dökeceğiz” ifadelerini kullandı.