TV Program
Giriş Tarihi : 07-07-2021 17:13   Güncelleme : 07-07-2021 17:13

Sağlıklı beslenmede dikkat edilecek hususlar anlatıldı

MTÜRK TV ekranlarında yayınlanan, Fatih Dereli’nin hazırlayıp sunduğu Spor Ajandası programının bu haftaki konukları Vücut Geliştirme Atletik Fizik Şampiyonu, Fitness Eğitmeni ve Milli Sporcu Ali Osman Gürsoy ile Atletik Fizik Yarışmacısı ve Fitness Eğitimeni Emre Çimen oldu.

Sağlıklı beslenmede dikkat edilecek hususlar anlatıldı

MTÜRK TV ekranlarında yayınlanan, Fatih Dereli’nin hazırlayıp sunduğu Spor Ajandası programının bu haftaki konukları Vücut Geliştirme Atletik Fizik Şampiyonu, Fitness Eğitmeni ve Milli Sporcu Ali Osman Gürsoy ile Atletik Fizik Yarışmacısı ve Fitness Eğitimeni Emre Çimen oldu.

Vücut geliştirme üzerine merak edilenlerin, sağlıklı beslenmek için neler yapılması gerektiğinin, sporun insan hayatına katkılarının konuşulduğu programda Vücut Geliştirme Atletik Fizik Şampiyonu, Fitness Eğitmeni ve Milli Sporcu Ali Osman Gürsoy ile Atletik Fizik Yarışmacısı ve Fitness Eğitimeni Emre Çimen; vücut geliştirme sporuyla ilgilenenlere de tavsiyelerde bulundu.

Vücut Geliştirme Atletik Fizik Şampiyonu, Fitness Eğitmeni ve Milli Sporcu Ali Osman Gürsoy, “Sosyal medyada yaptığım her paylaşımda, insanları sağlıklı bir yaşama yönlendirmeye çalışıyorum. Günümüzde ben insanların sağlıklı beslendiğini düşünmüyorum. Sağlıklı bir beslenme olmadığı için insanların bağışıklık sistemi güçsüz kalıyor ve hasta olabiliyorlar. Sağlıklı beslenme okullarda en az haftada bir saat ders olarak anlatılmalı. Gençlerimizin okul hayatında başarıya gitmesinin yolu da sağlıklı ve bilinçli beslenmeden geçiyor” ifadelerini kullandı.

Atletik Fizik Yarışmacısı ve Fitness Eğitimeni Emre Çimen, “Eğer sağlıklı beslenme okullarda öğrencilere anlatılırsa; spora yönelen, olimpiyatlarda farklı branşlarda ülkemizi temsil eden bireylerin yetişmesini sağlamış olacağız. Beslenme vücudun biyolojik devamlılığı için büyük önem taşımaktadır” dedi.

Günlük yaşantımızda beslenme adına doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgiler aktaran Gürsoy, “Tüm öğünlerimizde kullanabileceğimiz en sağlıklı şeylerden birisi zeytinyağıdır. Fakat yanlış tekniklerle sağlığımızı tehdit eden bir duruma sebebiyet verebilir. Pirinç en sağlıklı yiyeceklerin başında gelir. Fakat yağda kavurduğumuz zaman yağ ve karbonhidratı yüksek ısıya maruz bırakıyorsunuz. Oysa haşlama tekniğini kullanılmalıdır. Diğer besinlerde de aynı hata maalesef yapılmaktadır. Ülkemizde özellikle hamur işi ve şerbetli tatlılara da yoğun bir ilgi var” diye konuştu.

Yemeğin kontrolünün hazırlayan kişide olması gerektiğini vurgulayan Çimen, “Yediğiniz yemeğin içinde ne kadar yağ ve tuz var? Kalori hesapları ve diğer fizyolojik değerler de göz önünde bulundurulmalıdır. Yemeğinizi eğer mümkünse kendiniz hazırlayın ve yeşillikleri asla unutmayın” şeklinde konuştu.

İnternet, TV kanalları ve diğer platformlarda yer alan diyet ve egzersiz programları hakkında değerlendirmelerde bulunan Atletik Fizik Yarışmacısı ve Fitness Eğitimeni Emre Çimen, “Diyet kişiye özel olan bir uygulamadır. Bu programı hazırlayacak kişi, karşısındaki bireyi iyi tanımalıdır. Günlük yaşantınızı ve vücuttaki hormon değerlerini bilmelidir. Herkese aynı diyet programının verilmesi oldukça yanlıştır. İçerisinde kalori hesaplaması bulunduran, bazı egzersiz uygulamaları öğrencilerime tavsiye ettim. Bazı uygulamalarda yanıltıcı olabiliyor, dikkat edilmesi gerekiyor. Kesinlikle bir uzmana danışsınlar” dedi.

Bu konu hakkında görüşlerini aktaran Vücut Geliştirme Atletik Fizik Şampiyonu, Fitness Eğitmeni ve Milli Sporcu Ali Osman Gürsoy, “Bir kişi eğer sağlıklıysa diyet yapmasına gerek yok. Sağlıklı beslendiği takdirde zaten kilo verecek. Bu egzersiz aplikasyonları yüzde 80 civarında insanlara yardımcı oluyor. Şu aralar insanların spora teşvik edilmesi için her şey var. TV kanallarında uzmanlar, insanların doğru beslenmesi adına önemli bilgiler aktarıyorlar. Pandemi sürecinde spor salonları kapalı kaldı. Fethiye özeline bakıldığı zaman spor salonları, küçük işletmeler. Gönderilen genelge kapsamında tedbirlerimizi aldık” dedi.