MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 08-11-2021 16:53   Güncelleme : 08-11-2021 16:53

Safran Üreticilerimizi Safranbolu İle Buluşturduk

“İlimizde son bir yıldır büyük ilgi gören ve dikimi yapılan safran üretim alanları İl Müdürlüğümüzce yapılan projelerle ivme kazanmaya devam ediyor.”

Safran Üreticilerimizi Safranbolu İle Buluşturduk

 

 

Bu yıl içerisinde 2021 yılı Kadın “Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” programı kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığına sunulmuş ve onaylanan, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğünce “Muğlalı Kadınların Eli Safrana Bulanacak” projesi kapsamında teknik gezi düzenlendi.

Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen  proje ile alternatif bir ürün olan ve kaybolmaya yüz tutmuş dünyanın en pahalı baharatı olan safranı ilimize kazandırmak amaçlandı.

En pahalı baharatlardan olan safran aynı zamanda kırmızı altın adı ile anılıyor. Kuvvetli bir antioksidan, antideprasan, hücre yenileyici ve birçok özelliğiyle bilinen safranın son yıllarda popülaritesinin arttığı biliniyor.

Bu nedenle ilimizde bu ürüne olan ilgiyi arttırmak için ilk etapta Bodrum, Yatağan ve Datça İlçelerinde 4 kadın üreticimize 300 kg. safran soğanı dağıtılarak 1.5 dekar alanda demonstrasyon bahçesi kuruldu. Yapılan gözlemlerde çok iyi sonuçlar alınması üreticilerimizin yüzünü güldürdü.

Yapılan projenin uygulaması, devamlılığı ile verimliliğinin arttırılması için mevcut 8 kadın üretici, safranıyla ünlü Karabük ve Safranbolu’ya teknik gezi düzenlendi.

Teknik gezide 50 dekarlık üretim alanı olan Safran Çiçeği Yetiştirme Çiftliği ziyaret edilerek safran üretimi hakkında bilgiler alındı. Ayrıca çiftlik bünyesinde safrandan elde edilen ürünler yer aldığı mağaza gezilerek safrandan elde edilen diğer ürünler görüldü. Anıtkabir’e uğrayarak Ata’nın manevi huzuruna çıkan kadın çiftçilerimiz teknik geziden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.