SEYDİKEMER TÜRK
Giriş Tarihi : 18-11-2020 18:15   Güncelleme : 18-11-2020 18:19

Özel Haber Başkan Harun Sağır, "DENETLENMESİ GEREKEN SADECE ESNAFLARIMIZ DEĞİL"

Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Harun Sağır gündeme dair muhabirimiz Erkan Kaçmaz’a önemli bilgiler aktardı. Türkiye bir yandan pandemi ile savaşırken bir yandan da alınan tedbirlere kilitlenmiş durumda.

Özel Haber Başkan Harun Sağır,

Yeni alınan kararla birlikte bazı sektörlere getirilen kısıtlamalar Esnaflar açısından yine zorlu bir sürecin başlayacağını işaret ediyor. Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Harun Sağır Esnafların sesi oldu ve gündemin en önemli konusu, pandemide Esnafların durumunu değerlendirdi. Başkan Sağır,  bu zorlu süreçte vatandaşların gerekli tedbiri almadığını ve bunun bedelini esnafların ödediğini belirterek şu ifadelere yer verdi;

“SEYDİKEMER’DE DENETLENMESİ GEREKEN SADECE ESNAFLARIMIZ DEĞİL”

 

Daha önce de pandemi yasakları gelmişti. O zaman da bir çok işletmelerimiz kapatılmıştı. Şimdi yine kapanan esnaflarımız var. Özellikle yiyecek içecek sektöründeki esnaflarımız müşteri kabulü yapamayacaklar. Saat 10 ila akşam 20 arası hizmet verebilecekler. Tüm dünyayı ilgilendirdiği gibi bizi de ilgilendiren çok önemli bir konudur bu. Biz işyerlerinin kapanmasından çok şikayetçi değiliz aslında. Şikayetçi olduğumuz konu “ pandemi döneminde sürekli olarak içişleri bakanlığımızca yayımlanan genelge ve Valililerimiz, kaymakamlarımızca alınan kararlar doğrultusunda oluşturulan komisyonla sürekli iş yerlerinin denetlenecek olması denmesidir”. Bizler şunu söylüyoruz ve bende esnafların temsilcisi olarak şunu söylemek istiyorum. Seydikemer’de 1365 tane iş yeri mevcut. Seydikemer’in nüfusu 62.000. Biz bu iş yerlerini sürekli denetliyoruz. Sanki bu iş yerlerinde sadece bulaşma riski var gibi, ancak 61.000 kişiyi denetlemiyoruz. Sürekli iş yerlerini denetliyoruz. Ancak unuttuğumuz bir şey var ki burada geriye kalan 61.000 kişi daha var. Peki bunları denetliyormuyuz.? Örneğin düğünlerimiz 1 saat olacak deniyor ancak hala gün boyu organizasyon yapılıp yemek verilen yerlerimiz var. Bunlar denetlenmedi. Halkımız denetlenmedi , sokakta maskesiz gezdiler. Genele bakıldığında iş yerlerimiz denetleniyor şu veya bu var mı diye soruluyor. Örneğin pandemi döneminde iş yerlerine gelinerek ruhsatı var mı yok mu diye soruluyor. Bazı belgelere bakılıyor. İş yerine gelen vatandaş maske kullanmıyorsa bu bizim esnafımızın suçu değil ki. Sokaklarda insanların maskesiz geziyor olması kolluk kuvvetlerinin ve denetleyicilerin kabahatidir bana göre. Öncelikle bunların denetlenmesi gerekiyordu. Tabi gecen aylarda yaz olmasından dolayı sahillerin ve eğlence mekanlarının serbest bırakılması sonucunda beklenen 2. Dalga maalesef geldi.

 

“GEREKİRSE TÜRKİYE’DE 14-15 GÜN HAYATI DURDURALIM”

Ciddi anlamda hastalarımız arttı ve ölenlerimiz fazlalaştı. Dolayısıyla bu yasaklar tekrar gündeme geldi. Eğer virüs ile bir mücadele olacaksa iş yerlerini kısmen kapatmayalım. Bence 14-15 gün tüm ülkede hayatı durduralım, bütün iş yerlerini kapatalım. Esnaflarımızın bağkur ödemelerini, senet ödemelerini, banka ödemelerini bütünüyle durdurup hasta olanları tespit edersek bu şekilde daha iyi mücadele etmiş oluruz.

“ESNAFIMIZA ASGARİ ÜCRET KADAR HER AY DESTEK VERİLSİN”

Ancak şuanda bizim kapanan esnaflarımızın bağkur ödemeleri devam edecek, yanında personel çalıştırıyorsa sigorta ödemesi devam edecek. Personeli çalışmadığı halde maaş ödemesi yapmak zorunda kalacak. Peki esnaf evine nasıl ekmek götürecek? Benim daha önceden de önerim şuydu. İş yerleri İçişleri Bakanlığımızın genelgesiyle kapatılan esnaflarımıza asgari ücret oranında aylık olarak destek verilsin. Sonuçta bu insanlar keyfe keder bu iş yerlerini kapatmadı. Tabi ki toplum sağlığını ilgilendirdiği için kapatıldı ancak zor zamanda esnafın yanında olmak gerekiyor. Esnaf Devletini dara düştüğü zaman yanında görmek istiyor. Normal zaman da zaten esnaf vergisini ödüyor. Bence kapatılan esnaflarımıza aylık olarak asgari ücret kadar destek verilmeli ve çarkın dönmesi sağlanmalıdır. Düşünün şimdi esnafımızı kapattık. Peki bu insanlar 1 ay boyunca evine ekmeği nasıl götürecek? Kesinlikle esnafa destek verilmelidir. Biz tedbirsizliğin cezasını esnaf çekiyor derken, vatandaşa gerekli denetimler yapılmadı. Sokakta vatandaşlar maskesiz gezdi ve hasta sayımız büyük oranda arttı. Sonunda çare yine esnafımızı kapatmakta bulunuyor. Çare bu değil. Çare tam anlamıyla denetimdir. Kapatacaksak evet tüm esnaflar olarak hep birlikte kapatalım. Ancak devletimizde insanların hayatlarını devam ettirebilmeleri için destek olmalıdır. Tek dileğimiz ve temennimiz budur. Seydikemer’de de durum aynı tüm yurdumuzda olduğu gibi. Fakat sürekli esnaflarımızı bunaltmayalım. Onlarda evlerine ekmek götürme mücadelesinde. Bir çok kişiye iş olanağı sağlıyorlar. Sonuçta esnaflarımız ekonomimizin can damarı. Esnaf olmazsa Ticaret olmazsa zaten ülke olmaz. Onun için esnafımızı yaşatmamız gerekiyor.

HABER:ERKAN KAÇMAZ