FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 14-05-2021 15:54   Güncelleme : 14-05-2021 15:54

Özdemir, “Eczane güvendir”

Özdemir, “Eczane güvendir”

Özdemir, “Eczane güvendir”

Türk Eczacılar Birliği 32. Bölge Muğla Eczacılar Odası Fethiye Temsilcisi Eczacı Osman Galip Özdemir, pandemi döneminin en başından bu yana halkın sağlığını korumak için canla başla çalışan eczacıların öneminin bir kez daha ortaya çıktığını dile getirdi.

 

Türk Eczacılar Birliği 32. Bölge Muğla Eczacılar Odası Fethiye Temsilcisi Eczacı Osman Galip Özdemir yaptığı yazılı açıklamada, 2021 yılı temasının “Sağlığınız İçin Eczacınıza Güvenin. Eczane Güvendir” olarak belirlendiğini ifade etti. Öte yandan dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını sürecinde görevi başında hastalara hizmet ederken; yaşamını yitiren dünya eczacıları ve eczane çalışanlarını anmak için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulduğu kaydedildi.

 

Türk Eczacılar Birliği 32. Bölge Muğla Eczacılar Odası Fethiye Temsilcisi Eczacı Osman Galip Özdemir açıklamasında, “Biz eczacılar, 14 Mayıs’ı her sene belirli temalar çerçevesinde, Birliğimiz ve tüm Eczacı Odalarımızla birlikte hafta olarak kutluyoruz. Bu yıl, Uluslararası Eczacılık Federasyonu’nun da temasından yola çıkarak, pandemi döneminde daha da iyi anladığımız bir konuya vurgu yaptık ve temamızı Sağlığınız İçin Eczacınıza Güvenin. Eczane Güvendir olarak belirledik. Bir yılı aşkın süredir dünyayı saran ve sarsan Kovid-19 pandemisi nedeniyle kaybettiğimiz 421 sağlık çalışanının 51’i meslektaşımız ve 19’u da eczane teknisyenlerimizdi. Bunlar bizler için birer sayı değil; hepsi birer can, meslektaş, arkadaş, kardeş, anne, baba, evlat… Hepsini saygıyla anıyoruz. Bugün anılarını yâd etmek adına, eczacılar olarak tüm Türkiye’de 1 dakikalık saygı duruşunda bulunacağız” dedi.

 

Açıklamasını sürdüren Özdemir, “Bizler eczacılar olarak bu sancılı süreçte ilk günden itibaren önemli roller üstlendik. Pandemi süresince kesintisiz olarak temel ilaç ve sağlık danışmanlığı hizmetlerini vermeye devam ettik. Hastalarımızın ilaçlara ve kişisel koruyucu ekipmanlara erişebilmesini sağladık. Topluma bilimsel kanıta dayalı tavsiyeler verdik. El dezenfektanları ürettik, ücretsiz maske ve ücretsiz grip aşısı dağıttık. Kronik hastalarımızın ilaçlarını temin ettik ve izlemlerine katıldık. Öte yandan farkındalık kampanyaları yürüttük, bilgi kirliliği ile mücadele ettik. Pandeminin ilk gününden itibaren tüm sağlık çalışanları olarak sağlık sistemini ayakta tutmak için her türlü fedakarlığı yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Güven, önemli bir kavramdır. Özellikle de konu sağlık olduğunda. Pandemi ile birlikte, bireyler haklı olarak kendilerini güvende tutmak adına daha fazla adım atmaya başladı. Ancak ne yazık ki bunu fırsata çevirmek isteyenler de türedi. İnternetten satılan, saklama ve dağıtım koşulları denetlenmeyen takviye edici gıdalar, merdiven altında ruhsatsız üretilmiş maskeler ve dezenfektanlar gibi yarar sağlamayıp aksine zarar veren durumlara üzüntü ve endişe ile tanıklık ettik. Bu noktada da eczanelerimizin güvenilir ürünün, eczacılarımızın da doğru bilginin adresi olduğunu hatırlatmak adına çalışmalar yaptık” dedi.

 

TALEPLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Türk Eczacılar Birliği 32. Bölge Muğla Eczacılar Odası Fethiye Temsilcisi Eczacı Osman Galip Özdemir açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Pandeminin ilk gününden bu yana diğer sağlık çalışanları gibi bizlerin de çeşitli taleplerimiz oldu. Bunların büyük bir bölümünün karşılanmadığını üzülerek ifade etmek isteriz. Taleplerimizi ve çağrılarımızı bir kez daha yinelememiz gerekirse; Kovid-19 aşısı, salgınla mücadelede elimizdeki en büyük kozumuz. Aşı tedarik süreçlerine hız verilmeli, ülkemizde uygulanan aşı çeşidi artırılmalıdır. Ücretli Kovid-19 aşısı, eşitsizliği derinleştirecek bir uygulamanın önünü açacaktır. Aşılar, kamu tarafından ücretsiz bir şekilde sağlanmalıdır. Bu süreç bize yerli ilaç ve aşının değerini bir kez daha gösterdi. Yerli ilaç ve aşı politikaları bir an evvel önceliklendirilmeli, dışa bağımlılık azaltılmalıdır. Eczacılarımız, eczane çalışanlarımız, stajyerlerimize düzenli tarama testleri yapılmalıdır. Stajyer eczacılarımız bir an evvel aşılanmalıdır. Yaygın eczane ağını korumak için ekonomik destek ve teşvik paketlerinde eczacılarımız da yer almalı, ilaç Fiyat Kararnamesi bir an evvel güncellenmelidir. Bulaş riskini önlemek adına bir an evvel, tam anlamıyla elektronik reçeteye geçilmelidir. Eczacılarımıza ve eczane çalışanlarımıza koruyucu ekipman desteği sağlanmalıdır. Güvenilirliği kanıtlanmış tanı kitlerinin, yine gönüllülük esasına dayanarak, eczacılar tarafından uygulanmasının yolu açılmalıdır.”