MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 31-05-2021 09:18   Güncelleme : 31-05-2021 09:18

Özdemir, “Ayrımcılık yasağı ihlal edilmiştir”

Özdemir, “Ayrımcılık yasağı ihlal edilmiştir”

Özdemir, “Ayrımcılık yasağı ihlal edilmiştir”

Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Şube Başkanı Mehmet Özdemir yaptığı yazılı açıklamada, bazı üniversitelerin tekerlekli sandalye kullananların mezuniyet törenine katılamama kararı aldıklarını belirtti. Bu hususu eleştiren Özdemir, ayrımcılık yasağının ihlal edildiğini vurguladı

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan korona virüsü salgını gölgesi altındaki bir eğitim öğretim yılı daha sona ererken, üniversiteler mezuniyet törenlerine ilişkin bilgi paylaşımı yapmaya başladı. Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Şube Başkanı Mehmet Özdemir; Bilkent Üniversitesi yönetiminin, tekerli sandalye kullananların mezuniyet törenine katılamayacakları yönünde mesaj gönderdiğini kaydetti.  

Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Şube Başkanı Mehmet Özdemir açıklamasında, “Bilkent Üniversitesi yönetimi, öğrencilere gönderdiği mesaj ile tekerlekli sandalye kullananların mezuniyet törenine katılamayacaklarını açıkladı. Irkçılık kadar ağır bir suçtur, sağlamcılık. Engellileri dışlamak... Birilerinin kendi kriterlerine göre sağlam olarak nitelediklerini normal insan tipi kabul edip, engellileri bu nitelemenin dışına çıkararak yok saymak... Koskoca bir üniversite ve aldığı karar ortada... Görüntüyü bozuyor olabiliriz. Bu zihniyet bize yaşam şansı vermiyor. Bizi ötekileştiyor ve aşağılıyor. Bu köhne zihniyet, suçludur. Ağır suçludur hem de” dedi.

Açıklamasını sürdüren Özdemir, “Aralık 2019  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, BM Engelli Hakları Sözleşmesinin 8. maddesi bilinç ve farkındalık kazandırma ile ilgili bir yıllık rapor yayınladı. Raporda, yapabilirlik/ableiz yani sağlamcılığın, ırkçılık kadar ağır bir ayrımcılık türü olduğu yazıyor. Bilkent Üniversitesi bu karar ile, ayrımcılık yasağını ihlal etmiştir. Suç işlemiştir. Karşılığında ne oluyor? Hiç... Bizim Bilkent Üniversitesi Rektörünü istifaya çağırmamız, kararı kınamamız, yönetimi özür dilemeye ve karardan dönmeye davet etmemiz nafile... Akademik camia, sınıfta kalmıştır. Bu üniversitede okumuş engelli öğrencileri, mezuniyet töreninde yok saymayı ağır bir suç saymaktan başka tarif edecek bir kavram bulamıyorum. Erişilebilirliği öncül bir yükümlülük olarak görmeyen; engellilerin haklarına saygı göstermeyen, hizmet etmekten uzak durmak isteyen yönetimler, böylesine ayrımcı kararlar almaya devam edecekler” ifadelerini kullandı.

Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Şube Başkanı Mehmet Özdemir açıklamasını şöyle tamamladı;

“Baktığınızda herkes engelli dostu. Nedir bu engelli dostu? Erişilebilirlik bir yükümlülük ise erişilebilirliği sağlayanlar neden dost oluyor? Erişilebilirlik, sosyal sorumluluk mudur, yasal zorunluluk mu? İnsanlar, neden bunun ayrımına varmıyor ya da varmaları için bir baskı yapılmıyor? Suç, sadece ayrımcı kararlar alanlarda mıdır yoksa politikaları yapanlarda da bir eksiklik var mıdır? Engelliler, aileleri ve onları temsil ettiğini iddia eden örgütler, suçlu değil midir? Bizler de suç ortağı değil miyiz? Sonuç olarak bizler, bu ülkenin ötekileştirilen vatandaşları olarak, dün olduğu gibi bugün de yapılanları unutacağız. Bir ekonomi profesörünün engelli çocuklar üzerinden söylemlerini unuttuğumuz gibi...

Bir köşe yazarının zihinsel engellilere hakaretleri gibi... Ki bunları biz son 1 ay içinde yaşamıştık. Unutacağız, çünkü yarın bunlardan ve Bilkent Üniversitesi’nin aldığı bu karardan daha ağır bir ayrımcı bir haber duyacağız. Bilmeliyiz ki bu toplumda, engellilerin insan haklarına erişimleri için  bilinç kazandırma hakkında bizler; engelli örgütleri, üzerimizdeki ağır sorumluluğun farkında olmadığımız sürece, her türlü ayrımcılık, bizim kaderimiz olmaya devam edecek.”