FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 02-04-2021 16:49   Güncelleme : 02-04-2021 17:01

OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ KUTLANDI

OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ KUTLANDI

OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ KUTLANDI

Özel Nursel Özdemir Özel Eğitim Kurumları her sene olduğu gibi bu senede 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nü mavi kıyafet giyerek kutladılar. Nursel Özdemir Özel Eğitim Kurumlarının Kurucusu olan Salih Dündar kamuoyunun dikkatini otizme çekmek için etkinlikler düzenlediklerini belirtti.

2 Nisan’da Işıklar Otizm Farkındalığı için Yakılıyor

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinlikleri ile açıklama yapan Nursel Özdemir Eğitim Kurumları Kurucusu Salih Dündar, “Günümüzde her 20 dakikada 1 çocuk otizm tanısı alıyor olmasına rağmen GFK Türkiye ile yaptığımız “Türkiye’deki Bireylerin Otizm Algısı ve Bilgi Düzeyi” araştırması Türkiye’de her 10 kişiden 8’inin otizmin belirtilerini bilmediğini ortaya koydu. “Otizme Mavi Işık Yak” hem bireysel hem de kurumsal olarak destek verilebilecek ve otizm farkındalığı için herkesi harekete geçirecek uluslararası bir kampanya. Bu kampanyanın Fethiye elçisi olarak; otizmli çocuklarımıza ve gençlerimize ışık olmak isteyen herkesi 2 Nisan günü mavi giyinmeye, #otizmemaviışıkyak etiketi ile sosyal medya paylaşımları yapmaya, binaların mavi ışıkla aydınlanmasını sağlamaya ve otizm farkındalığına destek vermeye davet ediyorum.” dedi.

OTİZMİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Otizm, doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir nöro – gelişimsel bozukluk. Otizmin belirtileri en erken yaşamın ilk 6. ayında fark edilebiliyor. Otizmin başlıca belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, ismi söylendiğinde bakmamak, konuşmada gerilik, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar sayılabiliyor. Ailelerin çocuklarında aynı yaştaki diğer akranlarından farklı davranışlar ve belirtiler gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden otizm konusunda uzman bir çocuk ergen psikiyatristine başvurmaları gerekiyor.