EĞİTİM
Giriş Tarihi : 25-08-2020 22:15   Güncelleme : 25-08-2020 22:15

ÖSYM YKS tercih sonuçları açıklanıyor

ÖSYM YKS tercih sonuçları açıklanıyor

"ÖSYM YKS tercih sonuçları açıklandı" Aramaları internette en çok aranan kelimeler arasına girdi. ÖSYM Başkanı Halis Aygün YKS tercih sonuçlarının bu hafta açıklanacağı müjdesini verdi. Milyonların gözü artık sonuçlarda!

ösym yks tercih sonuçları açıklandı

 

ÖSYM YKS tercih sonuçları her an açıklanabilir. ÖSYM Başkanı Halis Aygün YKS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi bu hafta olarak göstermişti. Adaylar heyecanla "ÖSYM YKS tercih sonuçları açıklandı" haberini bekliyorlar. YKS yerleştirme sonuçlarının ardından adaylar üniversiteye yerleştirilecek. Kazanamayan adaylar isterlerde ek yerleştirme hakkını kullanabilecekler.

 

ÖSYM YKS TERCİH SONUÇLARI SORGULAMA

Üniversite yerleştirme sonuçları olarak bilinen YKS tercih sonuçlarını aşağıdaki bağlantıdan anlık olarak sorgulayabilirsiniz. Ayrıca sonuçlar açıklandığı zaman eş zamanlı olarak siz değerli okurlarımıza bildireceğiz.

Yerleştirme Sonuçları internet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacaktır. Sonuç belgesi basılmayacak
ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yurt
dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda ve adayın müracaatı üzerine yerleştiği programı gösteren
bir yazı verilecektir.

YKS EK TERCİHLER NE ZAMAN?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2020-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. Ek erleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini
yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır. ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019
tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.