EĞİTİM
Giriş Tarihi : 24-09-2021 15:31   Güncelleme : 24-09-2021 15:31

Öğrencilerin barınma sorununu çözmek adına birlik oldular

Türkiye genelinde üniversitelerin yüz yüze eğitime geçme kararının alınmasının ardından, öğrencilerin barınma sorunu gündeme geldi.

Öğrencilerin barınma sorununu çözmek adına birlik oldular

 

Türkiye genelinde üniversitelerin yüz yüze eğitime geçme kararının alınmasının ardından, öğrencilerin barınma sorunu gündeme geldi. Bu anlamda ilçemizde de yurtların yetersiz kalması üzerine Fethiye Kaymakam Eyüp Fırat başkanlığında geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirildi.

Fethiye Kaymakamlığı Toplantı Salonu’ndaki etkinliğe Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, sivil toplum kuruluşları başkan ve üyeleri, daire amirleri ve diğer yetkililer katıldı. Öğrencilerin barınma sorununu ortadan kaldırmak için, 850 kız, 400 erkek kapasiteli yüzde 70’i tamamlanan öğrenci yurdunun şubat ayına kadar tamamlanması için harekete geçilirken, Fethiye’deki oteller, misafirhaneler, öğrencileri öncelikle barındırması karara bağlandı. Emlakçılar Derneği de öğrencilere yönelik ev kiralarında indirim yapılmasına gidilmesine kararlaştırdı. Kaymakam Eyüp Fırat, Fethiye’de öğrencilerin barınma sorununu birlik beraberlik içinde çözeceğiz ifadelerini kullandı.

 

Fethiye’de kredi yurtlar kurumuna bağlı 850 kız, 400 erkek kapasiteli yurdun yapımına devam ettiği ilçedeki fakülte ve yüksekokullarda 5 binin üzerinde öğrencinin bulunduğu bildirildi. Bunun yanında mevcut kredi yurtlar kurumuna ait 200’ü kız, 100’ü erkek öğrenci yurdu bulunduğu bu nedenle ortaya çıkan öğrencilerin barınma sorununun tamamen ortadan kaldırılabilmesi için, acil çalışma yapılmasının gerektiğinin altı çizildi. Ev kiralarının da 2 bin 500 TL’ye kadar çıktığı ifade edilirken, öncelikle öğrencilerinin barındırılmasının hedeflendiği kaydedildi.

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, “Fethiye’de çocukların barınma ihtiyacı için her kurumdan destek alacağız. İlçe kaymakamı olarak katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Otelciler Birliği otel anlamında bize destek olacak. Otelciler Birliği otel anlamında bize destek olacak. Misafirhanelerimiz belli bir rakam indirimli olarak destek olacak. Emlakçılar Derneği fiyatlar konusunda öğrencilerimize bir indirim sağlayacak. Üç dört koldan hızlı bir şekilde öğrencilerimizin sıkıntısının giderileceğini düşünüyorum.  Fethiye’de binin üzerinde öğrenciyi konaklatacak yurt yapımı inşaatı devam ediyor. Önemli bir bölümü bitti, yarıyıl tatiline kadar tamamlanacağını bekliyoruz” dedi.