MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 15-01-2021 00:15   Güncelleme : 15-01-2021 00:15

OGM’DE GÖREV YAPAN SÖZLEŞMELİ PERSONELE MÜJDE

OGM’DE GÖREV YAPAN SÖZLEŞMELİ PERSONELE MÜJDE

Toç Bir-Sen olarak, Orman Genel Müdürlüğü’nde 2020 yılında sözleşmeli olarak göreve başlayan kamu çalışanlarının harcırah ve 49. madde tazminatı alamama sorununun çözümü için verdiğimiz mücadelede önemli bir aşama kaydedildi.

Konuya ilişkin beklediğimiz haber Orman Genel Müdürlüğü’nce yapıldı. Yapılan açıklamada; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi kapsamında Sözleşmeli Personele görev yeri dışına geçici olarak gönderilenlere geçici görev harcırahı ödeneceği, Sözleşmeli Orman Muhafaza Memurlarının 49. Madde tazminatlarının Hazine ve Maliye Bakanlığı vizesine tabi olduğundan 2021 yılı vizeleri için de talep edileceği, Hazine ve Maliye Bakanlığınca vize edilmesi durumunda ödemenin yapılabileceği kaydedildi.

Orman Genel Müdürlüğü’nde 2020 yılı içinde Sözleşmeli Mühendis, Orman Muhafaza Memuru, Şöför, Büro Memuru olarak göreve başlayan yaklaşık 5000 sözleşmeli çalışanımızın Harcırah ve 49. Madde Tazminatı’na ilişkin yaşadıkları sorunun giderilmesi için çalışmalarımızı titizlikle ve ısrarla yürütmekteyiz. Hatırlanacağı gibi Sözleşmeli Personelin özlük haklarındaki kayıplara ilişkin çalışma yapılması talebimizi Yetkili Sendika Toç Bir-Sen olarak Orman Genel Müdürlüğü ile yaptığımız 2020 yılı Ekim ayı Kurum İdari Kurulu Toplantısı ( https://www.tocbirsen.org.tr/uploads/documents/ogm_2020_ekim_kik.pdf ) ‘na taşıdık. Ardından harcırah ve 49. madde tazminatı sorununun çözümü için hazırladığımız raporumuzu hem Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ile hem de Tarım ve Orman Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Kerim Üstün’le paylaşarak ( https://twitter.com/huseyinozturk_1/status/1344673811103412228) yaşanan hak kaybının önlenmesi için girişimlerde bulunduk.

Görüşmelerimizde ve Orman Genel Müdürlüğü’ne 30.12.2020 tarihli gönderdiğimiz yazımızda; Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasları düzenleyen 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’na tabi olan, aynı tip sözleşme ile istihdam edilen, Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüklerindeki Sözleşmeli Mühendislerince alınmakta olan Harcırah ödemesinin, Orman Genel Müdürlüğü’nde istihdam edilen, Sözleşmeli Mühendislere ve Sözleşmeli Memurlara da ödenebilmesi, ayrıca yine 6245 sayılı kanun çerçevesinde ödenmekte olan 49. Madde tazminatının da Sözleşmeli Orman Muhafaza Memurlarına da emsal derecedeki 4/A’lı Orman  Muhafaza Memurları gibi ödenebilmesi hususunun tekrar değerlendirilerek taşranın bilgilendirilmesini talep ettik.

Bu girişimlerimiz neticesinde Orman Genel Müdürlüğü’nce konuya ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığından görüş istendi. Bildirilen görüş neticesinde; “Orman Genel Müdürlüğü’nce 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi kapsamında Sözleşmeli Personele görev yeri dışına geçici olarak gönderilenlere geçici görev harcırahı ödeneceği, Sözleşmeli Orman Muhafaza Memurlarının 49. Madde tazminatlarının Hazine ve Maliye Bakanlığı vizesine tabi olduğundan 2021 yılı vizeleri için de talep edileceği, Hazine ve Maliye Bakanlığınca vize edilmesi durumunda ödemenin yapılabileceği” taşraya talimatlandırıldı.

Bu süreçte destekleri ve talimatları için başta Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli olmak üzere büyük emeklerinden dolayı Orman Genel Müdürümüz Sayın Bekir Karacabey’e ve bürokratlarımıza teşekkür ediyoruz.

Tarım-Ormancılık Hizmet Kolu’nun yetkili sendikası Toç Bir-Sen olarak çalışanlarımızın kazanımlarının artırılması, haklarının korunması ve genişletilmesi, sorunlarının çözülmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz.