FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 01-07-2021 15:30   Güncelleme : 01-07-2021 15:30

Müslüman olarak Derya ismini aldı

Müslüman olarak Derya ismini aldı

Almanya’da bir huzur evinde hasta bakıcı olarak görev yapan 53 yaşındaki Daniela Stein, araştırmaları sonucunda İslamiyeti seçti ve Müslüman oldu. Daniela Stein, ihtida töreninin ardından Derya ismini aldı.

Kuran-ı Kerim’den etkilenerek Müslüman olmaya karar veren, Daniela Stein, Fethiye Müftülüğü’ başvurdu. Düzenlenen ihtida töreninde Fethiye Müftüsü Kamil Oktay ve şahitlerin huzurunda Kelime-i Şahadet getiren Alman vatandaşı Daniela Stein, Derya ismini aldığını söyledi.

Korona virüsü tedbirleri altında gerçekleştirilen törenin ardından Fethiye Müftüsü Kamil Oktay tarafından İhtida Belgesi, Almanca ve Türkçe Kur’an-ı Kerim Meali ile İslam dini kitapları hediye edildi. İhtida töreninde vaiz Muhammer Gökmen, Müftülük görevlisi Fatih Mehmet Ersoy şahitlik yaparken törene aile yakınları da katıldı.

 

Fethiye Müftüsü Kamil Oktay yaptığı açıklamada, “Bir ihtida töreni daha gerçekleştirmiş olduk. Mutlu bir gündeyiz elhamdülillah. Derya kardeşimiz kendisi eşi ile beraber bize geldiler. Eşinden gördüğü güzel ahlakı huyundan etkilenmişler. islam dinini tercih etmiş araştırmış bize de sadece bu düşüncesini inancını ikrar ettirmek sesli bir şekilde söyletmek kaldı. Bütün misafirlerimizle beraber kelime-i Şahadet ve Kelime-i Tevhid tekbir getirdik. Rabbim hayırlı mübarek eylesin. Güzel günler nasip eylesin. Ailelerindeki huzuru daim eylesin” dedi.

Müslümanlığı seçen Alman uyruklu Daniela Stein’in eşi Mustafa Kiracı, “2 yıldır beraberiz. Bu süreçte her yaz memleketimize geliyoruz. Ben zaten burada doğumluyum Fethiyeliyim. Almanya Berlin'den geliyoruz. Buraya gelmeden 2-3 ay önce eşim kendi kararıyla hiçbir zorlama görmeden İslamiyete ilgi duymaya başladı. Kuran-ı Kerim’in Almancasını okumaya başladı. Fethiye’ye geldiğimizde İslam dinine geçmek istediğini belirtti” şeklinde ifadeler kullandı.

İhtida töreninden sonra Derya ismini alan Alman uyruklu  Daniela Stain ise” Beni etkileyen ezan sesi ve Kuran-ı Kerim  oldu. Almanca olarak Kuran-ı Kerimi okudum.  Beni İslamiyet inancına çekti. Diğer dinler beni etkilemedi. İslamiyet yani bizim dinimiz benim kalbimde bir kapı açtı” diye konuştu.