MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 15-05-2020 13:23   Güncelleme : 15-05-2020 13:23

Muğla'da organik kolonya ve sıvı sabun üretimi yapılacak

Muğla'da organik kolonya ve sıvı sabun üretimi yapılacak

Muğla'da organik kolonya ve sıvı sabun üretimi yapılacak

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ), organik kolonya ve sıvı sabun üretimi gerçekleştirecek.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin yürütücülüğünü yaptığı "Üretim ve Ticaret Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı" kapsamında Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenen proje sonucu, Menteşe ilçesine bağlı Yerkesik Mahallesi'nde kurulan Kozmetik Üretim Tesisinde, kolonya ve sıvı sabun imalatı için öğretim üyeleri çalışma başlattı.

Ürünler üzerinde yapılması öngörülen testlerin tamamlanması ve bildirimlerin yapılmasının ardından, ilk etapta 2 bin lavanta ve kantaronlu sıvı sabun ile bin adet zambak, menekşe, limon, portakal çiçeği, gelincik ve papatya kolonyası üretilecek.

Üretimi gerçekleştirilen ürünler, ilk olarak kurum çalışanlarına dağıtılacak. Daha sonra kentteki kamu kurum ve kuruluşlarına ücretsiz gönderilecek.

MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, çalışmaları yerinde inceleyerek  Prof. Dr. Nazan Demir'den çalışmalar hakkında bilgi aldı.