MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 15-06-2022 14:56

MUĞLA’DA GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU

MUĞLA’DA GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU



Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Okul Sporları Geleneksel Çocuk Oyunları İl Birinciliği Yarışmaları Muğla Atatürk Spor Salonu ve Menteşe Spor Salonunda yapılan yarışlarla sona erdi.
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen, Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel çocuk oyunlarını, çocuklara ve gençlere yeniden hatırlatmak amacıyla başlatılan 'Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği İl Birinciliği Yarışmaları' 14-15 Haziran 2022 tarihlerinde Muğla Atatürk Spor Salonu ve Menteşe Spor Salonunda oynanan yarışmalar ile tamamlandı.
Muğla’nın tüm ilçelerindeki ilkokulların katılımıyla başlayan Geleneksel Çocuk Oyunlarında önce ilçe birincileri belli oldu. Ardından tüm ilçelerdeki kategorilerinde birinci olan okul takımları il birinciliği için Menteşe’de yarıştılar.
Yoğun katılımın yaşandığı çocuk oyunlarında öğrenciler birbirinden renkli görüntüler ortaya koyarken, Merkez ve İlçelerden toplam 504 öğrenci Çemberle İşbirliği, El Değdirerek Bayrak Koşusu, Fasulye Torbası Atma, Mendil Kapmaca, Yakan Top ve Yağ Satarım Bal Satarım oyunları oynadı.
Toplam 7 kategoride yarışarak dereceye giren okul takımlarına madalyaları verilirken, tüm öğrencilere iki gün boyunca yiyecek ve meyve suyu ikramı yapıldı.
OYUNLAR SONUNDA ŞAMPİYONLAR BELLİ OLDU
Mendil Kapmacada Yatağan TEK Mehmet Akif Ersoy İlkokulu, Yakan Top 4. Sınıflarda Dalaman Cumhuriyet İlkokulu, Yakan Top 5. Sınıflarda Köyceğiz Beyobası Ortaokulu, Yağ Satarım Bal Satarım Oyununda Menteşe Dumlupınar İlkokulu, Çemberle İşbirliği Oyununda Dalaman Cumhuriyet İlkokulu, Fasulye Torbası Atma Oyununda Dalaman Cumhuriyet İlkokulu ve El Değdirerek Bayrak Yarışında ise Menteşe Dumlupınar İlkokulu Şampiyon oldular.
Sonuçlar;
Mendil Kapmaca
1- Yatağan TEK Mehmet Akif Ersoy İlkokulu
2- Datça Reşadiye Kazım Yılmaz İlkokulu
3- Menteşe Emir Beyazıt İlkokulu
4- Ula Atatürk İlkokulu

 Yakan Top 4. Sınıflar
1- Dalaman Cumhuriyet İlkokulu
2- Datça Reşadiye Kazım Yılmaz İlkokulu
3- Milas Merkez İlkokulu
4- Yatağan Kıbrıs İlkokulu

Yakan Top 5. Sınıflar
1- Köyceğiz Beyobası Ortaokulu
2- Milas Sakarya Ortaokulu
3- Menteşe Şahidi Ortaokulu
4- Dalaman Şerefler Ortaokulu

Yağ Satarım Bal Satarım
1- Menteşe Dumlupınar İlkokulu
2- Milas Cumhuriyet İlkokulu
3- Marmaris Ahu Hetman İlkokulu
4- Datça Reşadiye Kazım Yılmaz İlkokulu 

Çemberle İşbirliği
1- Dalaman Cumhuriyet İlkokulu
2- Marmaris Şehit Ahmet Benler İlkokulu
3- Ula Atatürk İlkokulu
4- Menteşe Dumlupınar İlkokulu

Fasulye Torbası Atma
1- Dalaman Cumhuriyet İlkokulu
2- Marmaris Aksaz Turgut Reis İlkokulu
3- Ula Atatürk İlkokulu
4- Menteşe Türdü 100.Yıl İlkokulu

 El Değdirerek Bayrak Yarışı
1- Menteşe Dumlupınar İlkokulu
2- Dalaman Cumhuriyet İlkokulu
3- Marmaris Aksaz Turgut Reis İlkokulu
4- Ula Atatürk İlkokulu