MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 03-09-2020 15:56   Güncelleme : 03-09-2020 15:56

Muğla'da Dereceye Giren Öğrencilerin Ödül Töreni Gerçekleşti!

Lise Geçiş Sınavı'nda (LGS) Muğla'da ve Türkiye'de dereceye giren öğrencilerin ödül töreni gerçekleştirildi. Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre'nin katılımıyla düzenlenen tören Menteşe Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirildi. Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Töre:

Muğla'da Dereceye Giren Öğrencilerin Ödül Töreni Gerçekleşti!

 

"Tüm öğrencilerime, öğretmenlerime, okul müdürlerime, şube ve ilçe müdürlerime teşekkür ederim. Bu başarı hepimizin başarısı. LGS'de öğrencilerin ortalama başarısı konusunda Muğla geçen yıl Türkiye 1.siydi. Bu yıl da ilimizde sınava katılım oranı arttı.

Türkiye'de LGS'ye giren öğrencilerin ortalama net sayısı 29'du. Muğla'daki öğrencilerimiz ise Türkiye ortalamasının çok üstünde,  tam 35 net yaptılar. Muğla'nın en başarılı ilçesi Ortaca. Ortaca'da öğrencilerimiz ortalama 45 net yaptılar.

Ortalama net konusunda Ortaca'yı Dalaman ve Menteşe takip ediyor.

Bu başarının en önemli nedenlerinden birisi öğrencilerimizin yeteneklerini ve ilgilerini bilimsel verilerle ölçüp, öğrencilerimizi doğru yönlendirerek başarıya ulaşmalarını sağladık. Öğrencilerimizdeki gelişimleri takip ettik. Bu çalışmamıza yetenek-ilgi haritası adını veriyoruz. Bu sayede öğrencilerimin potansiyellerine ulaşmalarına yardım ettik.

Öğretmenlerden aldığımız duyum "biz çocuklarımız, öğrencilerimiz hakkında artık bilimsel verilerle konuşuyoruz. Öğretmenler odasında Ahmet'in matematiğe yeteneği çok yüksek. Bunu destekleyelim" şeklinde konuşmalar yapıldığı ve öğretmenlerimizin de bu çalışmamızdan memnun olduğu yönünde.

Muğla gençlerinin spor yetenekleri çok yüksek. Biz bunu değerlendirmek için Menteşe'de Spor Lisesi açıktık, Milas ve Fethiye'de de spor liseleri açmayı planlıyoruz. Akademik başarılı öğrenciler yetiştirdiğimiz gibi milli sporcular da yetiştireceğiz.

Bu yıl en başarılı öğrencilerimiz Kabataş Lisesi, Galatasaray Lisesi, Robert Koleji ve İzmir Fen Lisesi gibi Türkiye'nin en büyük liselerine gittiler. Gelecek yıl İstanbul Erkek Lisesi ayarında bir lise ile en başarılı öğrencilerimizin Muğla'da kalması için de çalışacağız.

Mezun takip sistemimizle öğrencilerimizi de takip etmeyi sürdüreceğiz. Türkiye'de 0.02'lik dereceyle yolladığımız öğrencilerimiz hangi üniversiteye gitti, bunları da izleyeceğiz. Öğrencilerimizin yanında olacağız." dedi.

Konuşmanın ardından öğrencilerin başarı kliplerinin gösterimi yapıldı. Klip gösteriminin ardından Muğla 1.lerine, 2.lerine, 3.lerine, 4.lerine, 5.lerine ve 6.larına ödülleri verildi.

497 puan ile Türkiye'de 0.02'lik başarı sıralaması yakalayan ve Muğla 1.si olan öğrenciler şunlar:

1.ler Alp Can Çelebi, Ahmet Erkan, Toprak Can Mutlukan, Baran Çiftçi.