MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 03-03-2021 19:19   Güncelleme : 03-03-2021 19:19

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN  ŞOFÖR ESNAFINDAN ALDIĞI PARALAR USULSÜZ ÇIKTI 

Faiziyle birlikte 700 milyon lira geri ödenecek!

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN  ŞOFÖR ESNAFINDAN ALDIĞI PARALAR USULSÜZ ÇIKTI 

 

 

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile dönemin Ulaşım Daire Başkanı Hamdi Alper Kolukısa’nın 2015 yılında hayata geçirdiği ‘Ulaşımda Dönüşüm’ projesinin belediyeyi zarara uğrattığı ortaya çıktı. Muğla Vergi Mahkemesi, belediyenin plaka devir, güzergah, araç uygunluk ve çalışma izin belgelerinden ücret almasının kanuna aykırı olduğuna hükmederek, ücretlerin yasal faizi ile birlikte iadesine karar verdi. Belediyenin il genelinde 10 bin şoför esnafına yaklaşık 700 milyon lira ödeyeceği öğrenildi.

Muğla’nın başarılı avukatı Ak Parti Muğla il Yürütme ve Yönetim Kurulu üyesi Barış Eğilmez'in verdiği hukuk mücadelesi zaferle sonuçlandı. Barış Eğilmez'in , Muğla Vergi Mahkemesi’nde açtığı dava sonucunda, Muğla Büyükşehir Belediye’sinin Ulaşımda Dönüşüm projesi kapsamında 2015 yılından bu yana il genelinde faaliyet gösteren S-BB-TM plakalı dolmuşlardan aldığı plaka devir, güzergah, çalışma ve araç uygunluk izin belgeleri ücretlerinin yasaya aykırı olarak tahsil edildiği ve davacılara yasal faizleri ile beraber iade edilmesine karar verdi.

Mahkeme, ‘Davalı Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin meclis kararı alarak bu ücretlerin ödenmesine karar veremeyeceği, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar haksız ve hukuka aykırı olarak bu paraları tahsil ettiği, bu sebeple de ilgililere bu ödemelerin yasal faizi ile birlikte iadesine’ karar verdi.

Muğla Vergi Mahkemesi’nde Barış Eğilmez'in  uzun uğraş ve çalışmaları sonucunda açılan  dava neticesinde 1 Ocak 2021 tarih itibari ile meclis kararı iptal edilerek şoför esnafının yükü hafifledi. Dava neticesinde Muğla Büyükşehir Belediyesi, 10 bin şoför esnafına, 700 milyon lira iade yapmak zorunda kaldı. Davanın kazanılmasıyla birlikte, bundan sonra Muğla genelinde tüm şoför esnafı, Ulaşım Koordinasyon Merkezi'ne (UKOME) yazacağı talep dilekçesi ile geçmişe ilişkin tüm ödemelerini geri alabilecek.

Öte yandan projenin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016’da organize edilen Transist Ulaşım Kongresi’nde nasıl birincilik ödülü aldığı ise akıllarda soru işaretine yol açtı.

ÖZEL HABER