MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 10-11-2020 15:42   Güncelleme : 10-11-2020 15:42

MUÇEV "Asılsız Haberler Yargıya Taşındı"

Periyodik şekilde MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şti.’ni yıpratmak amacı ile yapılan yayınlar adli yargıya taşındı. MUÇEV Tur.Tic. Ltd. Şti.’nin avukatı Av. Dr. Mahcemal Seyhan, MUÇEV Tur.Tic. Ltd. Şti. hakkında periyodik olarak asılsız haberler yapan www.haberimizvar.net isimli web sitesinin Yazı İşleri Müdürü Yunus Erdoğan ve haberi yapan Genel Yayın Koordinatörü Ebru Küçükaydınhakkında Muğla 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde tazminat davası açtı. MUÇEV Tur.Tic. Ltd. Şti.’nin avukatı Av.Dr.Mahcemal Seyhan yaptığı yazılı açıklamada “İddiada bulunma, düşünce açıklama, eleştiri yapma ile kişilere karşı hukuka aykırı ve küçültücü beyanlarda bulunma arasında bir ilgi bulunmamaktadır” dedi.

MUÇEV

Av.Dr.Mahcemal Seyhan açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

“Yazı İşleri Müdürü Yunus Erdoğan ve haberi hazırlayan Genel Yayın Koordinatörü Ebru Küçükaydın, hukuka aykırı şekilde gerçek bir eyleme dayanmayan iddiaları ortaya atmıştır. Ayrıca Ebru Küçükaydın’ın hukuka aykırı iddialarında, kamuoyunu aydınlatma, bilgilendirme amacı da söz konusu değildir. Aksine kamuoyunda MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şti. hakkında soruşturma yapılan şirket algısı yaratmaya çalışmaktadır. MUÇEVTur.Tic.Ltd.Şti. hakkında doğru ve gerçek olmayan “MUÇEV’e soruşturma” ve “MUÇEV Soruşturma yok diyor ama… İşte belgesi!” iddialarına ait sözlerin söylenmesi ve yayınlanması, hukuka aykırıdır ve ifade özgürlüğü ile basın özgürlüğü kapsamında değildir. Bu sebeple Ebru Küçükaydın, MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şti. hakkındaki hukuka aykırı olan iddiaları, davacının kişilik değerlerine saldırı oluşturan bir nitelikte olmamalıdır. İddiada bulunma, düşünce açıklama, eleştiri yapma ile kişilere karşı hukuka aykırı ve küçültücü beyanlarda bulunma arasında bir ilgi bulunmamaktadır.”

 

Asılsız HaberlereCevap

İnternet sitesinde yapılan asılsız haberlere ihale tarihleri ve bedelleri ile cevap veren Av.Dr.Mahcemal Seyhan şöyle devam etti; “ www.haberimizvar.net internet sitesinin 16.10.2020 günlü https://www.haberimizvar.net/haber-mucev-e-sorusturma-17352.html linkinde “MUÇEV’e soruşturma!” başlığıyla asılsız habere yer verilmiş, MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şti. ve Şirket Müdürü Gürkan Büyükkaralı hakkında Muğla Valiliği tarafından soruşturma başlatıldığı, MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şti. tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ihalesiz olarak alanların kiralandığı iddia edilmiştir. Haberde yer verildiği şekilde MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şti.’ne kurulduğu günden bu yana ihalesiz hiçbir yer kiralanmamıştır. Aynı zamanda şirket hakkında Muğla Valiliği tarafından başlatılan bir soruşturma da bulunmamaktadır. Haberde bahsi geçen Antalya Demre Üçağız’da bulunan alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ihaleye çıkarılmış, MUÇEV Tur.Tic.Ltd.Şti. 07.07.2020 tarihinde yıllık 800.000 TL + KDV kira bedeli ile alanı 10 yıllığına kiralamıştır.

 

16 Ekim 2020 tarihinde yapılan “MUÇEV’e soruşturma!” başlıklı habere karşı tarafımızca hem noter aracılığıyla hem de e-mail yoluyla cevap ve tekzip metni yollanarak yapılan asılsız haberin kaldırılması ve tekzip metninin yayınlanması talep edilmiştir. Ankara 16.Noterliği’nin 19 Ekim 2020 tarihli ihtarnamesi ile 5187 sayılı Basın Kanunu’nun 14’üncü maddesi ve 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un 9’uncu maddesi gereğince işbu ihtarnamenin Yazı İşleri Müdürü Yunus Erdoğan’a tebliğinden itibaren üç gün içerisinde yayımlanmasını, aksi takdirde yasal yollara başvuracağımızı ihtaren bildirmemize rağmen, Ebru Küçükaydın tarafından, 20 Ekim 2020 tarihinde yine asılsız olarak “MUÇEV Soruşturma yok diyor ama… İşte belgesi!” (https://www.haberimizvar.net/haber-mucev-sorusturma-yok-diyor-ama-iste-belgesi-17429.html) başlıklı haber yapılarak MUÇEV Tur.Tic. Ltd. Şti.’ni karalamaya devam edilmiştir.

 

 

Haberde iddia edilen belge, kiralama alanının sözleşme süresi 29.06.2020 tarihindesona eren vesözleşme süresi bitimine kadar işletmecinin sözleşme şartlarını yerine getirmediğinden, MUÇEV Tur.Tic.Ltd.Şti. tarafından 10.08.2020 tarih ve 2020/664 sayılı (39887) yazıyla, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sözleşme süresinin bittiğinden, işletmecinin tahliye edilmesi talebinde bulunulmuştur. Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından bu talebe istinaden tahliye işlemi yapılmıştır.

 

Ebru Küçükaydın tarafından 20 Ekim 2020 tarihinde yayınlanan “MUÇEV Soruşturma yok diyor ama… İşte belgesi!” başlıklı haberde delil olarak kullanılan belge,MUÇEV Tur.Tic.Ltd.Şti tarafından Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden tahliye talebinde bulunulan yazıdır. Ebru Küçükaydın, resmi evrakın farklı anlaşılması ve MUÇEV Tur.Tic.Ltd.Şti. hakkında soruşturma başlatıldığı algısını yaratmak istemiş olup, asılsız olarak haberler yapmıştır.