ORTACA
Giriş Tarihi : 12-06-2021 19:38   Güncelleme : 12-06-2021 19:38

Minik arkeologlar

Minik arkeologlar

Minik arkeologlar

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen “Kültürel Geleceğin Mirasçısı Minik Arkeologlar” projesinin 3. etabı tamamlandı.

Etkinlik, Ortaca Coşku Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden  9 özel öğrenci, aileleri ve 4 eğitmenin katılımları ile Knidos Ören Yeri’nde gerçekleştirilmiştir. Minik arkeologlara Knidos  Ören Yeri tanıtılmış, çocuklara yönelik Kültürel Miras bilinci konulu sunumlar heyet üyeleri tarafından yapıldı.

Kent turu ve akabinde  yapay kazı alanında arkeolojik kazı ve aktiviteler gerçekleştirildi. Bu faaliyet ile çocuklarımızın kültür varlıkları ile ilgili farkındalıklarını arttırmak amaçlanıyor.  Özel öğrenciler için hazırlanan sertifika ve hediyeleri Kazı Başkanı Prof. Dr. Ertekin Doksanaltı tarafından geleceğin kültür miras sahiplerine takdim edilmiştir. Sertifikalarını alan Minik Arkeologlarla hatıra fotoğrafı çekilerek bu güzel günü ölümsüzleştirdik.

Etkinliğe; Datça Kaymakamı Mesut Çoban, Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gençer, Datça İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Necmettin Erdoğan, Datça Cumhuriyet Savcısı Fatih Yurdakul katılım sağlamış ve minik arkeologlarla kazı deneyiminde yer aldılar.