GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-09-2021 13:40   Güncelleme : 18-09-2021 13:40

Milletvekili Gökcan’dan Gaziler Günü mesajı

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan Gaziler Günü nedeni ile yayımladığı mesajında;  “Toprağa verdiğimiz her şehidimiz, gazilik mertebesine ulaşan her kardeşimiz, devlet ve millet olarak varlığımızın, birliğimizin, geleceğimizin adeta birer mührü, birer kilidi gibidir. Biz şehitlerimizi, gazilerimizi,  hatıralarını ilelebet yaşatacağız” ifadelerine yer verdi.

Milletvekili Gökcan’dan Gaziler Günü mesajı

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan Gaziler Günü nedeni ile yayımladığı mesajında;  “Toprağa verdiğimiz her şehidimiz, gazilik mertebesine ulaşan her kardeşimiz, devlet ve millet olarak varlığımızın, birliğimizin, geleceğimizin adeta birer mührü, birer kilidi gibidir. Biz şehitlerimizi, gazilerimizi,  hatıralarını ilelebet yaşatacağız” ifadelerine yer verdi.

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan mesajında, “Şehit ve gazilerimizin bizim için, ülkemiz için yaptıkları fedakârlığın, ödedikleri bedelin büyüklüğünü ifade etmeye kelimeler yetmez. Gazilerimiz, şehitlerimiz bizim istiklalimizin, bu topraklardaki şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleridir. Bizim kadim tarihimiz şehit ve gazilerimizin kahramanlıklarının tarihidir. Malazgirt’ten İstanbul’un fethine,  Kurtuluş Savaşı’ndan 15 Temmuz Hain FETÖ darbe girişimine kadar bu vatan için canlarını hiçe sayan gazi ve şehitlerimiz bizim en önemli kutsal değerlerimizin başlarındadır. Onların gönül dağarcığımızda müstesna bir yeri vardır.  Biz bir ölür, bin diriliriz. Şehitliği gaziliği yaşamdan daha kutsal sayarız. Kadim vatanımız, tarihin her döneminde olduğu gibi bugün de iç ve dış mihrakların saldırı ve tehditlerine maruz kalmaktadır. Hiç şüphesiz ülkemize ve milletimize yapılan saldırılar; Türkiye’yi geriletmeye, yolundan alıkoymaya ve mevcut hedeflerinden saptırmaya yöneliktir. Türkiye’yi parçalamaya, ekonomimizi zayıflatmaya, demokrasimizi kesintiye uğratmaya,  siyasal hayatımızı ortadan kaldırmaya yönelik yapılan bütün bu planlı ve programlı saldırılar karşısında milletimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde hep dik durmuş,  cesaretini ve kararlılığını muhafaza etmiştir” dedi.

 

Açıklamasını sürdüren Milletvekili Gökcan, “Nasıl 100 yıl önce geldikleri gibi gittilerse, bugün de terör örgütünü üzerimize salanlar, teröristler üzerinden vekalet savaşı yürütenler, bir kez daha hezimete uğrayacaklardır ve hezimete uğramaktadır. Ay yıldızlı bayrağımızın ilelebet göklerde dalgalanması ve milletimizin istiklali ve istikbali için gözlerini kırpmadan canlarını vermeyi göze alan kahramanlarımız için ne yapsak azdır. Vatanımız için canını veren aziz şehitlerimizin kıymetli emanetleri şehit yakınlarımız ve kahraman gazilerimize sahip çıkmayı ve onlar için kapsamlı sosyal politikalar üretmeyi boynumuzun borcu olarak görüyoruz. Şehitlerimizin yakınlarının ve gazilerimizin acısını bir nebze olsun hafifletmek, milletimizin ve devletimizin sizlere olan şükran ve vefa borcunu ifade etmek için AK Parti İktidarlarımız döneminde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çok sayıda düzenlemeyi hayata geçirdik. Şehit yakınlarımız ve gazilerimizin maaşlarında iyileştirmeler yaptık.  Terörle Mücadele Kanunu’ndaki tazminat ve aylık hakkının kapsamını genişlettik. Ağır maluliyeti olan gazilerimize sağlanan bakım desteğini köy korucularını ve sivilleri de kapsayacak şekilde düzenledik. Şehit yakınları ve gazilerimizin sosyal yardımlardan yararlanabilmeleri için aranan sosyal güvence şartını da kaldırdık.

Şehit ve gazilerimizin bize emanet ettikleri çocuklarımızın eğitim hizmetlerinden pozitif ayrımla yararlanmalarına imkan sağlayan politikalarımızı uygulamaya devam edeceğiz. Yasal bir düzenleme ile 43 değişik mevzuatta yer alan şehit yakınlarımız ve gazilerimizle ilgili tüm hakları tek çatı altında topladık. Anayasamızın 10. maddesine; Harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz ibaresini ekleyerek pozitif ayrımcılık getirdik.

AK Parti İktidarlarımız döneminde şehit yakını, gazi, vazife malulü ve terör mağduru sivil vatandaşlarımızın yakınlarını kamuda istihdam etme oranını artırdık. Şehit ve gazi çocuklarımızın Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlardan (YURTKUR) ücretsiz faydalanmalarını sağladık. Bu vesile ile vatanımızda huzur ve güven içinde yaşamamız için canlarını veren başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimize rahmet, gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Gaziler günümüz kutlu olsun” ifadelerini kullandı.