TV Program
Giriş Tarihi : 29-07-2021 11:34   Güncelleme : 30-07-2021 21:12

Milas’taki STK’lar mercek altına alındı

​​​​​​​MTÜRK TV ekranlarında yayınlanan, MTÜRK TV Genel Yayın Yönetmeni Serdar Cemal Süzeroğlu’nun sunduğu Deşifre Gündem Özel programında Milas’ta bulunan sivil toplum kuruluşları meslek odaları mercek altına alındı.

Milas’taki STK’lar mercek altına alındı

MTÜRK TV ekranlarında yayınlanan, MTÜRK TV Genel Yayın Yönetmeni Serdar Cemal Süzeroğlu’nun sunduğu Deşifre Gündem Özel programında Milas’ta bulunan sivil toplum kuruluşları meslek odaları mercek altına alındı.

Gündeme ilişkin çarpıcı değerlendirmelerin yer aldığı programa konuk olarak, Milas Doğuş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Tunç katıldı. Milas’taki sivil toplum kuruluşları ve Güllük Mahallesi’nde su ücretleri hakkında görüşlerini aktaran Genel Yayın Yönetmeni Tunç, meslek odalarının faaliyetlerini değerlendirdi.

Milas’taki sivil toplum kuruluşları hakkında değerlendirmelerde bulunan Doğuş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Tunç, “Meslek odalarının bir amacı olmalıdır. Hepsinin genel hedefleri üyelerinin sorunlarını ilgili mercilere aktarmak ve bunları en kısa sürede çözüme kavuşturmaktır. Baktığımız zaman ilçemizdeki oda başkanlarının çoğu sünnet merasimi, mevlüt ve düğünleri dolaşıyorlar. Zaman zaman üye ziyareti yaptıklarını sosyal medyadan takip ediyoruz. Ama üyelerin mevcut sorunlarına çözüm bulabiliyorlar mı? Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Şoförler ve Otomobilciler Odası, Milas’ta güzel işlere imza atıyorlar. Ziraat Odası Başkanı çiftçi değil de emekli öğretmen... Benim yazdığım bir yazının ardından başkan çizme giyip, tarlalara gitti. Üreticiler için yeni pazar arayışı yok. Hepsi semt pazarlarında ürünlerini satmaya çalışıyor. O zaman Ziraat Odası ne iş yapar? Sadece aidat alıp, oy veren delegeye yemek verilecek yer değildir. Getirdikleri tarım gereçlerini de piyasa koşullardan daha pahalıya satıyor. Milas’ta bir kişi oda başkanı seçildiği zaman oradan cenazesi çıkıyor. Koltuğa yapışıp kalıyorlar. Hizmet araçlarını da günlük işlerinde kullananlar var. Aidat ödenmediği zaman evrak verilmiyor, verilen evraka da ayrıca ücret isteniyor. Milas’ta Ziraat Odası, siyaset yuvası. Oda başkanının siyasetten başka yaptığı hiçbir şey yok. Çiftçiler için proje üret. MİTSO ise zeytinyağını markalaştırıldığını ve ödül aldıklarını belirtiyorlar. Ama ihracat yapıldığını hiç görmedik. Örnek oldukları hiçbir çalışma yok” şeklinde ifadeler kullandı.

Güllük Mahallesi’nde son günlerde yaşanan konu hakkında görüşlerini aktaran Tunç, “Güllük daha önceden Milas’ın beldesiydi, belediye başkanı da AK Parti Muğla Milletvekili Sayın Mehmet Yavuz Demir yürütüyordu. Geçtiğimiz yıllarda suyu çamurlu bir şekilde akıyordu. Ne içebiliyordu ne de kullanılabiliyordu. Dönemin belediye başkanı vekilimiz projeyi hazırladı. Yeni bir kuyu açıldı. İller Bankası’na başvuruda bulunuldu fakat kabul edilmedi. Türkiye’de ilk defa imtiyaz kullanılarak Güllük’e su getirildi. Sözleşmeler dahilinde oranlar belirlendi. Şimdi yüzde 20’lik payı Muğla Büyükşehir Belediyesi alıyor. 7 yıldır suya zam yapılmadı. Suyu getiren firma zarar ediyor. Orada birkaç kişi provakatörlük yapıyor. Diğer ilçelerdeki faturaları incelesinler. Suyu pahalı içtiklerini iddia ediyorlar. Günü geldiği zaman konu hakkında girişimlerde bulunacağım. Meydana gelen bir olumsuzlukta nasıl olduysa FETÖ’den tutuklanan savcı ve emniyet amirleri nedeniyle Milletvekili Sayın Mehmet Yavuz Demir, ağır ceza mahkemesinde yargılandı. Hem de hiçbir suçu olmadığı halde. Herkes şunu bilsin Güllük halkı artık çamurlu su içmiyor. Mehmet Yavuz Demir, orada çok güzel bir eser bırakmıştır. Bu provakotörlerin amaçları Yavuz beyi itibarsızlaştırmak” dedi.  

Doğuş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Tunç, “İTS Madencilik ormandan ne kadar yer kiraladı, şimdi ne kadarlık bir alan içerisinde? Patlatılan dinamitler nedeniyle yer altı suları yol değiştirdi. Belediye onların yanında. Güzelim yeşil orman katlediliyor. Çevreciler nerede? Yoklar. Ama birileri dürttükleri zaman başka yerlere eyleme gidiyorlar. Bunların yol masraflarını kim karşılıyorlar. Dernekler güç birliği amacıyla kurulur. Bu ülkede 83 milyon vatandaşın hepsi de Atatürk’ü sever ve arkasında gider. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin amacı nedir? Dernekler azınlıklar için kurulur. Amerika’da bazı isimler, buradaki medyayı besliyor. Aydın Doğan ve Uğur Dündar bu işin başında olan kişiler. Türkiye’deki bu tür dernekler, dış güçlerden nemalanmaktadır. Her zaman ispata hazırım. Atatürk kimsenin tekelinde değildir. Bu konuda dernek kurulmasına anlam veremiyorum” diye konuştu.