MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 02-07-2021 08:52   Güncelleme : 02-07-2021 08:52

Mete, “En kısa zamanda ibadete açılacak”

Mete, “En kısa zamanda ibadete açılacak”

Muğla’nın en önemli tarihi ve kültürel değerlerinden biri olan Kurşunlu Camii’nde, 2019 Kasım ayında başlatılan restorasyon çalışmalarının yavaş ilerlediğine dair kamuoyunda oluşan tepkiye istinaden yerinde incelemelerde bulunan AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü başta olmak üzere parti yetkilileri tarafından ilgili kurumlarla görüşüldüğünü belirtti.

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Kurşunlu Camii’nde devam eden çalışmaları yerinde inceledi. İç kısımlarda ve ahşap tavanlarda yürütülen faaliyetler ile mikroenjeksiyon işlem süreçlerinin uzadığını belirten Mete; ilgili kurumlarla görüşerek, tadilatın hızlandırılması adına girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Kurşunlu Camii restorasyonu hakkında bilgi aktaran AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, “Muğla Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 8054 ve 6888 sayılı kararları gereği restorasyon ve çevre düzenlemesi işi Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 07.11.2019 tarihinde ihale edilmiş, 11.11.2019’da yüklenici firmaya yer teslimi yapılmıştır. Fakat kış dönemi nedeniyle Nisan 2020 sonuna kadar çalışma yapılamamıştır” dedi.

Açıklamasını sürdüren Mete, “Çalışmaları yerinde inceledik ve iç kısımda, özgün ahşap tavanlarda yapılan işlemlerin ve mikroenjeksiyon işleminin süreci uzattığı, malzeme temininde sıkıntı yaşandığı bilgisini aldık. Akabinde ilgili kurumlarla görüşerek tadilatın hızlandırılması için gerekenin yapılmasını kendilerine ilettik. Menteşe beylerinden Esseyyid Şücaedin tarafından 1490’lı yıllarda yaptırıldığı bilinen ve Muğla’mızın en önemli simgelerinden biri olan Tarihi Kurşunlu Camii’miz inşallah üç ay içerisinde tekrar ibadete açılmış olacaktır. Çalışmaların takipçisi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.