GÜNCEL

Mete Ay ''“Benim tek amacım Fethiye”

Mete Ay ''“Benim tek amacım Fethiye”

Mete Ay ''“Benim tek amacım Fethiye”

İYİ Parti Grup toplantısında konuşan Fethiye Çalış Turizm Başkanı Mete Ay,sonrasında  bazı yayın organlarında çıkan haberlere basın toplantısı düzenleyerek cevap verdi.. Ay'ın, Koca Çalış Plajı yolunu vatandaşın geçmemesi için trafiğe kapattırdığı iddia edilmişti. Mete AY konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu.

 

Özellikle bütün basın mensuplarına bana ifade imkanı verdiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Bu olayın siyasi bir amacı, siyasi bir mesajı  kesinlikle yoktu. Bu proje Öncelikle elimize nasıl geldi onu anlatayım.

“Benim tek amacım Fethiye”

İYİ Parti Bir önceki dönem 3. sıradan Milletvekili adayı olan Koray Hayvacı, kardeşim 5 gün evvel bana ulaştı ve şöyle bir talepte bulundu. Bana değil aslında bizim turizm Konseyi miz var. Sizler çok iyi bilirsiniz fuarlara her yere beraber gittiğimiz, bölgemizi Fethiye'mizi tanıtmaya çalıştığımız diğer sivil toplum örgütleri  ve başkanları ile oluşturduğumuz bir konsey. İçinde belediyemizde var, bunun içinde Turizm müdürlüğümüzde var, kaymakamlığımız da var, Ticaret odamız var, esnaf odamız var, bunun içinde deniz ticaret odamız var, Fethiye otelciler Birliğimiz var, Çalış Turizm tanıtma derneğimiz var. Hep beraber projeyi dinledik .Öncelikle konu şuydu turizmin sorunları ve turizm için yapılması gerekenler hakkında bir sunum istiyorlardı. Ama bunu iyi Parti'li olan, ya da iyi Parti üyesi olan birisinden değil. Özgür ve hür olan bağımsız birinden dinlemek istiyorlar. Yani sivil toplumdan dinlemek istiyorlar. Bu projeyi hep beraber masaya yatırdık. Genelde Fethiye’mizin sorunları nelerdir anlatmak istedik. Yani yansıtmak istediğimiz sorun şuydu. Önümüzde Ağustos, Eylül ,Ekim ayları var. Acaba Bölgemizi tanıtarak daha fazla insan nasıl getirebiliriz. Tek düşüncemiz ve amacımız buydu ve turizm ile ilgili doğru mesajı vermek istiyorduk. Çünkü şimdiye kadar en azından ben görmedim, meclise gidip birisi turizm ile ilgili sorunları anlatmadı herhangi bir sunum yapmadı. Hep beraber oturduk sorunlarımızı çıkarttık. Ciddi bir çalışmaydı. İki gün boyunca doğru yazılar, doğru cümleler, doğru yazışmalarla en sonunda çok güzel bir yazıp çıkarttık. Buradaki yazıyı tabii ki kim okuyacak, en önemli sorun buydu. Mete başkanım siz okurmusunuz dediler. Ben de büyük bir samimiyetle Tabii dedim. Ben hükümete de aynı mesafedeyim, muhalefete de aynı mesafedeyim. Benim tek amacım Fethiye….

“BU CİDDİ VE GÜZEL PROJE’YE BİZ İNANDIK”

Şunu da tüm samimiyetimle söylemek istiyorum. Bu proje Eğer iyi Parti Bir önceki dönem milletvekili

adayı Koray Hayvacı ve ekibi ve ilçe yönetimi olmasaydı olmazdı. Şunu da belirtmek istiyorum orada Turizm'den bahsediyoruz. İstanbul'u var, Bodrum'u var, Marmaris'i var. Arkadaşlar iyi düşünün Kaş’ıKalkan’ı var, Antalya’sı var. Ben gitmeseydim Bodrum'dan bir kardeşimiz gidebilirdi, Marmaris'ten bir kardeşimiz gidebilirdi. Ancak ben giderim dedim ve gittim. Çok güzel ve keyifli bir

yolculuk yaptık. Eğer bu ekip olmasaydı Fethiye'den birisi bunları paylaşamazdı.Bodrum'dan ya da Marmaris'ten biri paylaşırdı. Bu ciddi ve güzel projeye biz inandık gittik ve güzel bir sunum du. Zannediyorum ki asıl sorun şu? Bir Parti'nin grup toplantısında konuşuyorsanız o partiye üye olmuş oluyorsunuz. Şunu söylemek istiyorum Mete ay, herhangi bir partiye üye olayım da milletvekili olayım gibi bir meselesi asla yok. Oraya seçilmesinin tek nedeni hür iradesi ile fikirlerini paylaşma ve iyi niyetli olmaktı. Orada konuşurken Fethiye’mizin sorunlarından, altyapı sorunlarımızdan bahsettik. Ancak unutulmamalıdır ki sunumumuzda hükümetimize teşekkür de vardı. Şu unutulmamalıdır ki orası Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında. Bu durumda bir siyasi partinin kürsüsünden benim bağımsız olarak düşünce mi yansıtma mı engellemez. Ben orada olarak hükümetimizin çatısı altında milletimizin temsil edildiği yerde fikirlerimi paylaşmaktan bir Fethiyeli olarak çok mutluyum. Fethiye'nin reklamını doğru yapmaktan çok onurluyum.  Fethiye 150.000 nüfuslu ufak bir Turizm kenti .Ama Fethiye'den bu kardeşiniz siyasi hiçbir şey düşünmeden fikirlerini paylaştı sizler için, bizim için Fethiye için. Şunu da belirtmek gerekirse orada o sunumu yapmak için hiçbir partiye üye olmamak şartı vardı. Bu kişi de ben oldum. Fethiye'deki sivil toplum örgütlerinin kararı da benim üzerime oldu. Tekrar söylemek istiyorum İYİ Parti Fethiye ilçe yönetiminin çok büyük katkısı vardır ve oraya gittim. 20 dakika nefis bir şekilde durumu anlattım. Normalde 10 dakika da tak diye keserler ,ancak ben 20 dakika boyunca hem Fethiye körfezinden bahsettim, hem babadağ'dan bahsettim, hem projelerden bahsettim. İnşallah hükümetimizin de Parti toplantısına giderim. Yazımızı aynı şekilde değiştirmeden anlatırım. İnşallah Cumhuriyet Halk Partisi de çağırır onlara da anlatırım. Farkındalığımızı arttırmış oluruz, bölgemizi tanıtırız. Ben doğru yaptığımızı düşünüyorum. Ben siyasileri asla bilmem beni de ilgilendirmiyor. Onu da söylemiş olayım sizlere. Yeri gelir birisi bir başka görev verir onu da yaparım. İlla bir siyasi parti altında olmak zorunda da değiliz. Ama şunu da söylemek istiyorum hükümetimiz olmadan, Devletimiz olmadan zaten biz burada ne bu otelleri açarız, ne Çalış plajını işletiriz, ne Ölüdeniz'i işletiriz. Hiçbir şey yapamayız.

“AMACIMIZ DOĞAL DENGEYİ KORUMAK”

Bir haber vardı ona cevap vermek istiyorum. Özellikle Koca Çalış’ta halka kapatılan bir yoldan bahsediliyor. Bundan 7 yıl evvel bizlerin en büyük hayali şuydu. Çalış’taki düzen İnşallah Koca Çalış’a kadar devam eder ve bu arada çok büyük sorunlarımız vardı. Çalış Plajındaki caretta caretta’ların yani nesli tükenmekte olan canlıların korunmasına yönelik destek oluyoruz. O dönemde iki tane trafik kazası ve ayrıca otomobiller caretta yuvalarının üzerindeydi. Bizim o yolun kapatılmasını istememizin tek sebebi halka kapatmak değildi, O yola araç girişini kapatmaktı.  Neden?  Çünkü bölgemizin doğal değerini korumak, Caretta’ları korumak ve insanların yürüyerek plaja gelmelerini sağlamak ve korunmuş bir plaj istedik. Tabii ki doğal dengesi ile amacımız tamamen buydu. Fethiye Turizm’ i olmadan, sıcak insanlarımız olmadan, buraya ne turist gelir, ne yerli turist gelir ,ne yabancı Turist gelir. Tabii ki bu covid’den dolayı inanılmaz sorunlarımız var. Bu verdiğimiz demeç, bırakın partileri her yerde kullanılabilecek bir program, kullanılabilecek bir yazı. Dediğim gibi keşke diğer partilerde çağırsa da gitsek orada bir kez daha paylaşsak. Keşke hükümetimiz çağırsa orada da yapsak. Turizm için çok güzel düşüncelerimiz fikirlerimiz var. Umut ediyorum bu konuda biraz kaileye alınıp bir kez daha bizleri dinlemek isterler ve büyük bir gururla tekrar hem Fethiye'yi ,hem turizmcileri sorunlarıyla beraber üst makamlarda anlatmaya çalışırız