MENTEŞE
Giriş Tarihi : 19-11-2020 21:52   Güncelleme : 19-11-2020 21:52

Menteşe'de Damızlık Teke Dağıtıldı

Menteşe'de Damızlık Teke Dağıtıldı

Menteşe’de damızlık teke dağıtıldı 
Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 'Koyun ve Keçilerin Verimliliğini Artırma' projesi kapsamında 42 damızlık teke dağıtıldı.
Muğla'nın merkez ilçesi Menteşe’de geçen Eylül ayında gerçekleştirilen 200 adet damızlık teke dağıtımına ilave olarak verilen 42 adet daha damızlık tekenin dağıtımı için  Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde tören düzenlendi. Törene İl Müdür Yardımcısı Muhammed Sevinç, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mustafa Akıskalı, konu uzmanı teknik personeller ile üreticiler katıldı. Törende konuşan Müdür Yardımcısı Sevinç, “İlimizde 2010-2014 yılları arasında saanen ırkı keçiler ile uygulanan projeyi, 2014 yılından bu yana kıl keçisi sürülerinde uyguluyoruz. 2014 yılından bu yana üreticilerimize 583 adet damızlık kıl keçisi tekesi dağıtıldı. Proje kapsamında 2020 yılı Eylül ayında 200 adet damızlık teke dağıttık. Bakanlığımızın ilave bütçe göndermesiyle de 42 adet daha damızlık tekeyi üreticilerimize dağıtıyoruz. Denizli İli Halk Elinde Islah Projesine kayıtlı sürülerden temin edilen keçileri bizzat  müdürlüğümüzün teknik personeli seçti. Teke sahiplerini, bu yıl içinde İl ve İlçe Müdürlüklerimize başvuru yapan üreticilerimizden, sürü büyüklüklerine ve önceki yıllarda teke alıp almamalarına göre belirledik ve çekilen kura ile hangi hayvanın hangi üreticimizin olacağını tespit ettik. Üreticilerimizden beklentimiz bu tekelerden yeni elit sürüler oluşturmaları ve kayıtlarını düzenli tutmalarıdır” dedi. 
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, 2009 yılından bu yana 40 ilde uygulanmakta olan “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi” ile üreticilerin elinde bulunan sürülere yüksek vasıflı erkek damızlık tekelerin dağıtımı ile sürülerde kan değişimi sağlanarak işletmelerin mevcut verimliliğinin artırılması amaçlanıyor.