GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-12-2021 10:58   Güncelleme : 06-12-2021 10:58

Kur farkının faturası vatandaşa kesildi!

Kur farkının faturasını vatandaş ödeyecek. Ocak ayından itibaren uygulanacak olan kademeli elektrik tarifesi ile enerji sektöründe sanayiye uygulanan zam, milyonlarca haneye dağıtılacak.

Kur farkının faturası vatandaşa kesildi!

 

 

Kur farkının faturasını vatandaş ödeyecek. Ocak ayından itibaren uygulanacak olan kademeli elektrik tarifesi ile enerji sektöründe sanayiye uygulanan zam, milyonlarca haneye dağıtılacak.

Enerji piyasası dövize bağımlı hale geldiği için, milyarlarca liralık zarar vatandaştan temin edilecek. Yılbaşından itibaren kademeli tarifeye geçecek olan elektrik piyasasında, hanelerin elektrik faturaları artacak. Yeni düzenlemeye göre aylık elektrik tüketimi 110-130 TL civarında olan aboneler, indirimli tarifeden yararlanacak. Toplam 38 milyon adet olan mesken abonelerinin içinde bu tutarda tüketim yapanların sayısı ise 6 milyonu buluyor. Kalan 32 milyon abone ise döviz kurları sebebiyle maliyeti katlanarak artan elektriği direkt olarak faturasında görecek. Bu aboneler hem elektrik maliyetini hem de işletme zararlarını da sübvanse edecek. Şu ana kadar bu maliyet sanayi elektriğine yansıtılıyordu.

ESKİ POLİTİKA GERİDE KALDI

Sözcü'ye konuşan Enerji Piyasaları Uzmanı Çağada Kırım kilovatsaat (kWh) başına elektrik üretim maliyetlerinin neredeyse 1 TL'ye yükseldiğini söyledi. kWh başına işyerlerinin 70 kuruş, evlerin ise 47 kuruş ödediğini ifade etti. Üretim ve satış bedelleri arasında büyük bir uçurum bulunduğunu söyleyen Kırım, "Çok ciddi zamlar birikti. Evleri işyerlerinden fonlayamıyorlar artık, o iş bitti" ifadelerini kullandı.

PAHALI ELEKTRİK ENFLASYON NEDENİ

Elektrikte zamlardan artık kaçılamayacağını belirten Çağada Kırım, "Hiçbir zaman maliyetle satış arasında böyle bir fark olmamıştı. BOTAŞ'ın geçen ay yüzde 50 yaptığı zam döneminde dolar kuru 9 TL'ydi. 13 TL olduğu zaman makas açılacak" dedi. Sanayinin pahalı tükettiği elektriğin vatandaşa enflasyon olarak döndüğünü anlatan Kırım, "Ev dışı elektrik fiyatlarının artışı direkt olarak son kullanıcının ürünlerine yansıyor. Hatta pek çok sektörde bu artış birkaç kat uygulanıp, son tüketicinin daha pahalı ürünleri almasına neden oluyor" diye konuştu.

''OLMASI GEREKEN ÖDENECEK''

Evlerde kullanılan elektriği işyerlerine sübvanse etmenin ortadan kalkacağını belirten Çağada Kırım, yüksek kullanım yapanın bedelini ödeyeceğini söyledi. En büyük abone grubunun evler olduğunu hatırlatan Kırım, "Burada pahalı değil de olması gereken ödenecek" dedi.