FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 28-05-2021 17:58   Güncelleme : 29-05-2021 18:01

Kılavuz, “Ekolojik turizm bölgemize katkı sağlayacaktır”

Kılavuz, “Ekolojik turizm bölgemize katkı sağlayacaktır”

Kılavuz, “Ekolojik turizm bölgemize katkı sağlayacaktır”

MTÜRK TV ekranlarında yayınlanan, Genel Yayın Yönetmeni Serdar Cemal Süzeroğlu’nun hazırlayıp sunduğu Deşifre Gündem Özel programının konuğu Dalaman Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Özkan Kılavuz oldu.

Dalaman Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Özkan Kılavuz, ekolojik turizmin bölgeye ekonomik anlamda büyük katkı sağlayacağını vurguladı. Dalaman’da hem deniz hem de yayla turizminin yapılabileceğini kaydeden Kılavuz, tek amaçlarının Dalaman’a katma değer sağlamak olduğunu belirtti. Çok sayıda takipçinin takip ettiği programda, gönderilen mesajlar ve sorular da cevaplandırıldı.

Dalaman’ın önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunun altını çizen Dalaman Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Özkan Kılavuz, “Dalaman, turizmin ilk başladığı yer. En güzel koylara ve tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Dalaman’ın şöyle bir avantajı var... Hem yayla hem deniz turizmi yapılabilmektedir. Dünyanın her yerinden uçağın iniş yaptığı bir havalimanına da sahibiz. Lokasyon olarak da çok iyi bir bölgedeyiz. Dalaman’ın turizmde hak ettiği payı alamadığını düşündüğümüz için arkadaşlarımızla ön çalışma yaptık. Tarihi eserlerimiz ve Likya Yolları’nın yeteri kadar tanıtılamadığı gerekçesiyle kooperatifimizi kurmaya karar verdik. Çevremizdeki sorunların tespit edilip, gerekli yerlere aktarılması yönünde çalışmalar yürütüyoruz. Olumlu tepkiler alıyoruz. Fethiye, Marmaris ve diğer turizm bölgeleri payına düşeni alırken, bunun dışında kalan Dalaman hızlı bir çıkış yaptı. İster istemez insanlar şok oldu. Tek amacımız Dalaman’da turizmi geliştirmek” şeklinde ifadeler kullandı.

KÜLTÜRÜMÜZÜ TANITMAK İÇİN EKO TURİZM

Kültürümüzü tanıtmakta en önemli faktörlerin başında ekolojik turizm olduğunu kaydeden Kooperatif Başkanı Kılavuz, “Ekolojik turizm, bölge halkına doğrudan ekonomik olarak katkı sağlayacak ve kültürünü yansıtan bir turizm modeli... Turizm demek, betonlaşma demek değildir. Ekolojik turizm içerisinde birçok faktörü barındırmaktadır. Birçok şehirde tarım ve hayvancılığın nasıl yapıldığını bilmeyen çocuklar var. Yörük Kültürü ve diğer geleneklerimizi tanıtmanın yolu da ekolojik turizmden geçiyor. Bakanlarımızın da bu yönde çalışmaları var. Geçtiğimiz programda dile getirmiştim, bölgemizdeki koylarda bakanlık nezdinde incelemelerde bulunuldu. Burada sadece birkaç kişinin görüşü alındı. Diğer sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarla bir görüşme yapılmadı. Geniş katılımlı bir organizasyon ile bilgilendirme yapılsaydı daha iyi sonuçlar alınırdı diye düşüyorum. Biz ekolojik turizmi insanlarımıza tanıtmalıyız. Bu sayede bölgede işsizliğin önüne geçmiş olacağız. Dalaman olarak turizmde Köyceğiz’in 10 yıl, Fethiye’nin ise 20 yıl gerisindeyiz. Aradaki açığı hızla kapatmaya başladık. Milletvekillerimizin en kısa sürede bizimle iletişime geçeceğini ve kopukluğun giderileceğine inanıyoruz. Dileyenler kendi yerlerine mikro ölçekli işletmeler kurabilir. Dalaman’da turizm dengeleri değişmeye başladı” diye konuştu.

BİRLİK OLMALIYIZ

Kılavuz, “Kooperatif olarak bizim kimseyle sorunumuz yok. Tek amacımız Dalaman’ın her anlamda kalkınması ve gelişmesi. Yat kaptanlığı kurslarının açılması ile ilgili çalışmalarımız var. Dalaman’daki gençler bu kurslara katılabilmek için Fethiye, Marmaris veya Göcek’e gitmek zorunda kalıyor. Bir ilerleme kaydedebilmek için birlik olmak şarttır. Biz tamamen kendi işimize odaklanmış durumdayız. Kooperatif olarak olumlu işlere imza atmak için gayret ediyoruz. Dalaman’daki 4 restoran işletmecisi arkadaşımızın yanındayız. Dalaman koyları ve mahalleleri ekolojik turizme açılmalıdır. Siyasi partiler sessiz kalmış durumda. Biz sorunlarımızı ilgili yerlere aktarmaya devam edeceğiz. Ülkemizde erken seçim olacağı yönünde düşünceler ortaya atılıyor. Diğer ilçelerde olduğu gibi Dalaman’da STK’lar bir araya gelsin ve birlikte hareket etsin” dedi.