GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-07-2021 13:20   Güncelleme : 11-07-2021 13:20

Kazak bisikletçi Fethiye Belediyesi’nin misafiri oldu

Türkiye turu yapan Kazak bisikletçi Damir Kusheyev, Fethiye Belediyesi'nin konuğu olarak Fethiye'ye geldi.

Kazak bisikletçi Fethiye Belediyesi’nin misafiri oldu

Türkiye turu yapan Kazak bisikletçi Damir Kusheyev, Fethiye Belediyesi'nin konuğu olarak Fethiye'ye geldi.

25 Haziran’da İstanbul'dan Antalya’ya hareket eden Damir Kusheyev, Fethiye'ye gelene kadar sıcak hava koşullarında yaklaşık 740 kilometre pedal bastı. Kazak bisikletçi Dusheyev; Bursa, Bilecik, Kütahya ve Burdur’da mola vererek 7 günde Antalya’ya vardı. Kazak bisikletçi 6 Temmuz günü hareket ettiği Antalya'dan sonra yaklaşık 200 km bisiklet sürerek 3 günde Kaş ve Kalkan'a, daha sonra da Fethiye'ye ulaştı.

Kazak bisikletçi Damir Kusheyev, Kazakistan'ın bağımsızlığının 30. yıldönümü münasebetiyle Türkiye'de “Kazakistan-Büyük Şahsiyetlerin Atayurdu” adı altında bir bisiklet turu gerçekleştiriyor.

Damir Kusheyev bu tur kapsaminda Türkiye'de yaklaşık 2 bin 500 km. yol katedecek. Proje; Kazak-Türk kardeşliğini ve dostluğunu sembolize ediyor. Kazak bisikletçi söz konusu turu Türkiye topraklarında yapmasının sebebi olarak ise; ülkesi Kazakistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkenin Türkiye olmasını gösteriyor.

Gazetecilere bir açıklama yapan Damir Kusheyev; “Fethiye'de beni ağırlayan Fethiye Belediyesine ve Cenk Bey otelinin gösterdiği misafirperverliğe çok teşekkür ediyorum. Türkiye, Kazakistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan, kardeş bir ülkedir. 30 yıldır çok sıkı bir işbirliğimiz devam ediyor. Türk kardeşlerimiz büyük şairimiz Abay için bir park yapmışlar ve bir anıt dikmişlerdi. Bu asil davranış, Türk kardeşlerimizin Kazakistan'a ve halkımıza duydukları derin saygıyı gösteriyor. Benim bu büyük bisiklet turumun bir amacı bu dostluğa küçük de olsa bir nebze katkıda bulunurken, bir diğer amacı da Türk halkına olan şükran duygularımızı tekrar göstermek ve saygılarimızı sunmaktır” dedi.

Kazak bisikletçi Türkiye turu kapsamında Fethiye'den Marmaris'e hareket etti.