MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 17-04-2021 21:15   Güncelleme : 17-04-2021 21:15

Katı Atık Bedelimi Katı Kazık Bedelimi

Katı Atık Bedelimi Katı Kazık Bedelimi

Muğla Büyükşehir Belediyesi 8 Aydır Kapalı Otellere Ve İşletmelere 2 Ayda Bir Katı Atık Bedeli Yansıtılmış Faturalar Gönderiyor. 


6,88 Türk Lirası "içme suyu bedeli" olan faturaya 492,12 Türk Lirası toplam bedel gönderilen işyeri sahibi, olay karşısında şaşkınlığa uğradı. Düzenlenen faturaların en dikkat çekici kalemi ve en büyük tutarı olan "İlçe Belediyesi Katı Atık Toplama - Taşıma Bedeli" olarak belgelere yansıdı. 6,88 liralık faturaraya 407,20 TL “ilçe belediyesinin katı atık toplama ve taşıma bedeli” yazıldığı görüldü. 

2546,85  TL’lik başka bir faturanın ise içme suyu bedeli 904,48 TL, “ilçe belediyesinin katı atık toplama ve taşıma bedeli”nin ise 916,20 TL olması dikkati çekti. 

Uzmanlar  konunun su ücretleriyle ilgil olmadığını, sorunun büyük kısmını su faturaları üzerinden toplanan katı atık toplama ücreti ve diğer vergilerden kaynaklı olduğunu belirterek şunları söyledi;

“Bu ücretlerin, büyük bir kısmı yerel belediyelere aktarılıyor. Az bir kısmı ise Büyükşehir Belediyelerine ve Bakanlığa aktarılıyor. Su faturalarıyla sadece su ücreti toplanmalı. Su faturaları ise su yatırımlarını karşılayacak biçimde olmalıdır. Aşırı yüksek katı atık toplama ücreti veya vergiler, vatandaşların su aboneliklerini iptal etmelerine yol açacağı gibi, alt gelir grubuna sahip insanlarımızın temiz ve sürekli suya erişimini engelleyecektir. Bu ise özellikle pandemi döneminde halk sağlığını tehdit etmenin yanında, insanların en temel hakkının elinden alinmasına yol açabilecektir. Su faturalarından, su dışındaki ücret kalemleri çıkarılacak ya da en aza indirecek yasal düzenleme yapılmalıdır. Burada yerel yöneticilere de büyük sorumluluk düşmektedir. Katı atık toplama ücretlerini minimuma düşürmek için projeler geliştirmeleri gerekmektedir. Ayrıca Katı Atık Bedellerinin İlçelere Göre Değişim Göstermeside Ayrı Bir Sorun Olarak Görülmektedir.